ویدیو سلفی برای عکس پروفایل فیس‌بوک‌ انتخاب کنید

  سلفی2

عکس پروفایل فیس‌بوک کاربران در کنار جذاب بودن و گزارش کارهای شما در چند روز گذشته که مثلا تعطیلات بودید یا در دانشگاه یا محل کار؛ یک ویژگی آزاردهنده دارد و آن ثابت بودن‌اش است. یک دغدغه دایمی ذهنی کاربران فیس‌بوک این است که به دنبال عکس‌های جدیدی برای پروفایل خود باشند و تلاش کنند عکس‌های جذاب‌تری استفاده کنند که با مخاطب ارتباط بیشتری برقرار کند. گاهی اوقات یک عکس به تنهایی گویای چیزی که می‌خواهید دوستان‌تان بدانند نیست و باید دایم عکس پروفایل را عوض کنید. به نظر می‌رسد این موضوع به گوش مدیران فیس‌بوک رسیده و اکنون برای حل آن فکری کردند.

چند روز پیش فیس‌بوک اقدام به به‌روزرسانی قابلیت‌های صفحات پروفایل کاربران کرد که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جدید انتخاب یک فیلم کوتاه سلفی برای عکس اصلی پروفایل است. البته، هنوز این قابلیت برای کاربران فعال نیست ولی به زودی می‌توانید یک فیلم ویدیویی تکرارشونده ۷ ثانیه‌ای را برای عکس پروفایل خود انتخاب کنید. این فیلم از هنگامی که دیگر کاربران وارد صفحه شخصی شما می‌شوند، شروع به نمایش می‌کند و دایم تکرار می‌شود. فیس‌بوک برای این فیلم کوتاه اندازه مشخصی اعلام نکرده است و خود برنامه اقدام به برش و چیدن خودکار فیلم برای قرار گرفتن مناسب در باکس پروفایل می‌کند. نکته گفتنی دیگر اینکه از فایل‌های GIF پشتیبانی نمی‌شود و فایل پروفایل باید یک ویدیو واقعی باشد.

3051762-inline-01-videogifsfinalopt3large-2

 این تنها تغییر در صفحه پروفایل کاربران نیست و باید در انتظار ویژگی‌ها و تغییرات جدید دیگری هم باشیم. مثلا یکی دیگر از این تغییرات قرارگیری عکس پروفایل در وسط صفحه است. همچنین کاربران می‌توانند به طور موقت یک عکس را برای بازه زمانی خاصی انتخاب و نمایش دهند. پس از طی شدن این بازه زمانی عکس اصلی دوباره به نمایش درمی‌آید و جایگزین عکس موقت می‌شود. این حرکت فیس‌بوک هوشمندانه است و یک نیاز واقعی کاربران در این مدت برآورده شده است چون بیشتر اوقات کاربران درگیر یک موقعیت یا مناسب خاص می‌شوند و دوست دارند عکس پروفایل را برای چند ساعت یا حتا چند روز تغییر دهند و بعد دوباره به سراغ عکس اصلی پروفایل که در واقع‌ هویت‌شان است، بروند. فیس‌بوک اعلام کرده است حریم خصوصی کاربران نیز دست‌خوش تغییراتی شده است به طوری که هر فرد بتواند کنترل بیشتری روی اطلاعات و چیزهایی که در صفحه‌اش نمایش داده می‌شود، اعمال کند. مثلاً می‌توان برای یک دوست قدیمی اطلاعات و تصاویر بیشتری نسبت به یک دوست جدید نمایش داد. فیس‌بوک بر اساس اطلاعات شخص بازدیدکننده طوری تنظیم می‌شود که اطلاعات دست‌چین شده‌ای را نمایش دهد.

facebook

از دیگر تغییرات صورت گرفته در فیس‌بوک به رابط گرافیکی موبایل این شبکه اجتماعی برمی‌گردد. در رابط گرافیکی جدید تصاویر و مالتی‌مدیا بزرگ‌تر دیده می‌شوند، فضای بیشتری برای تصاویر و ویدیوها در نظر گرفته شده است و همانند نسخه دسکتاپ عکس پروفایل در وسط صفحه نمایش داده می‌شود.

شاید تغییر عکس پروفایل به کلیپ ویدیویی در فیس‌بوک برای کاربران جذاب و تازگی داشته باشد اما در پشت سرش یک طرح گسترده‌تر در کل شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۵ است. توییتر از فایل‌های GIF برای عکس پروفایل پشتیبانی می‌کند، Tumblr اجازه می‌دهد انیمیشن‌های کوتاهی را پخش کنید، Snapchat فایل‌های بزرگ‌تر را اجرا می‌کند و در نهایت اکنون شاهدیم که فیس‌بوک با تاخیر به سراغ نمایش ویدیو در بخش عکس پروفایل کاربران رفته است. این تغییر درآمدهای مالی برای این شبکه‌های اجتماعی در پی خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود با قابلیت جدید موجی از ویدیوهای سلفی وارد شبکه‌های اجتماعی شود.

این ویژگی فیس‌بوک شباهت زیادی به قابلیت  Live Photos اپل دارد که در صورت فعال بودن روی آی‌فون می‌تواند یک کپچر ویدیویی کوتاه از تصاویر گرفته شده با دوربین موبایل در پس‌زمینه تهیه کند. فیس‌بوک اعلام کرده فعلا از قابلیت Live Photos اپل پشتیبانی نمی‌کند اما به زودی این ویژگی را نیز به پروفایل کاربران اضافه می‌کند. کاربران آی‌فون در امریکا می‌توانند ویژگی‌های جدید فیس‌بوک را آزمایش کنند و به زودی به‌روزرسانی‌های جدید در سراسر جهان اعمال می‌شوند.

Check Also

زندگی راحت و امن و بدون SMS

شبکه های اجتماعی اینترنتی برای موفق شدن یک راه بیش تر ندارند. جلب توجه نوجوانان …