نکاتی برای زنده ماندن هنگام سلفی گرفتن!

 

امروزه محبوبیت عکس های سلفی یر کسی پوشیده نیست. ثبت لحظه ها و به اشتراک گذاشتن آنها در شبکه های اجتماعی به نوعی مقاومت در مقابل گذر زمان تبدیل شده است. افراد مشهور، هنرپیشه ها و حتی برخی مقامات سیاسی کشورها با به اشتراک گذاشتن سلفی های خود، به محبوبیت این نوع عکاسی دامن زده اند.البته کم نیستند کاربران ایرانی که برای جانماندن از پیشرفت! و همنوایی با آخرین مدها، رو به سلفی آورده اند که فروش بالای مونوپاد در کشور نیز گویای همین علاقه زیاد است. محبوبیت سلفی به قدری است که حتی توانسته بر رویکرد کمپانی های گوشی ساز تاثیر بگذارد. به این ترتیب آنها با ارتقای دوربین های جلو در گوشی های خود در جلب رضایت کاربران کوشیده اند. استفاده از سنسورهای بزرگ تر، لنزهای با زاویه باز، افزایش رزولوشن دوربین، افزایش توانایی دوربین جلو در عکسبرداری در نور کم، تنها بخشی از تلاش کمپانی ها در این راستا به شمار می آید.

دوربین های جلو همپای دوربین های اصلی پیشرفت کرده اند و حتی گاهی از نظر کیفیت با آنها برابری می کنند. محبوبیت سلفی تا اندازه ای است که برخی کاربران آن را به عنوان یک امتیاز در انتخاب گوشی جدید خود درنظر می گیرند. گوشی سازان نیز از این فرصت استفاده کرده و برای فروش بیشتر، علاوه بر محصولات پیشتاز، دوربین جلوی میان رده ها را نیز ارتقا داده اند، تا جایی که امروزه ثبت عکس های سلفی به نوعی هنر تبدیل شده است و در برخی از نقاط دنیا کلاس هایی برای آموزش این هنر نیز برپا می شود.

نکاتی برای زنده ماندن هنگام سلفی گرفتن!

اما نکاتی در این رابطه وجود دارد که کمتر به آن پرداخته شده است و آن اجتناب از خطر در هنگام ثبت سلفی است. گاهی افراد برای ثبت سلفی های عجیب، نادانسته جان خود را به خطر می اندازند و صدمات جبران ناپذیری به خود وارد می کنند. اخبار ناگواری که در این زمینه منتشر شده خود گواهی بر این ادعاست. بنابراین یکی از راهکارهای اجتناب از خطر، به کار نگرفتن کامل نکات آموزشی برای ثبت سلفی های هنری است!

با اشیای متفاوت ژست بگیرید!

ماهیت سلفی به گونه ای است که بیشتر مورد توجه جوانان در سرتاسر دنیا قرار گرفته و آنها دوست دارند با ثبت سلفی های عجیب و به اشتراک گذاشتن آنها در شبکه های اجتماعی قدرت و استعداد خود را به دوستان شان نشان دهند. از جمله این اشیای متفاوت و پرطرفدار اسلحه است.

گرفتن سلفی با اسلحه از جمله عکس های پرطرفدار در شبکه های جهانی است. اما اخیرا ژست گرفتن و قرار دادن آن در شقیقه برای عکاسی، حوادث مرگباری را رقم زده است. در سال گذشته یک جوان مکزیکی 21 ساله برای گفتن عکس سلفی با اسلحه، در حالی که با یک دست مشغول آماده کردن دوربین موبایل خود بود، با دست دیگر به طور تصادفی ماشه را فشرد و با اصابت گلوله ای که از تفنگ خود شلیک شده بود، جان سپرد.

نکاتی برای زنده ماندن هنگام سلفی گرفتن!

اما این اتفاق پایان ماجرای عکس های عجیب با اسلحه نبود. حادثه بعدی به تازگی و زمانی رخ داد که یک دختر 21 ساله روسی اسلحه ای را در دفتر کار خود پیدا می کند، این اسلحه متعلق به نگهبان شرکت بوده که وی قبل از رفتن به تعطیلات در این اتاق جا گذاشته بود. با دیدن اسلحه، ایده سلفی گرفتن با سلاح واقعی در ذهن دختر جوان شکل می گیرد. او اسلحه را روی شقیقه خود قرار داده و با دست دیگر دوربین را در فاصله مناسبی از صورت تنظیم می کند.

او نیز در حالی که به طور کامل روی چهره خود در دوربین موبایل تمرکز کرده بود به جای دکمه شاتر، ماشه اسلحه را می فشارد، گلوله شلیک شده به سر او اصابت می کند. این دختر در حالی که در وضعیت وخیمی بسر می برد به بیمارستان منتقل می شود.

به هرحال استفاده از اشیای خطرناک نه تنها به جذاب تر شدن سلفی کمکی نمی کند بلکه می تواند باعث بروز صدمات جبران ناپذیری شود. در هنگام گرفتن سلفی بیش از هرچیز بر چهره خود تمرکز کنید و فکر استفاده از ابزارهای متفاوت را از سرتان بیرون کنید. بنابراین بهتر است عبارت با اشیای متفاوت ژست بگیرید، به این شکل اصلاح شود که لطفا «با اشیای مناسب ژست بگیرید.»

کار جذابی انجام دهید

این اتفاقات ناگوار فقط با استفاده از اشیا بی جان و خطرناک محدود نمی شود. گاهی گرفتن سلفی با حیوانات درنده می تواند برای انسان و حتی خود حیوانات بی گناه ایجاد خطر کند. در نیویورک تمایل افراد به سلفی گرفتن با ببر درنده، ماموران باغ وحش را بر آن داشت تا برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل، به حیوانات درنده داروی آرام بخش تزریق کنند تا آنها آرام و بی حرکت به بازدیدکنندگان در ثبت یک سلفی متفاوت کمک کنند.

نکاتی برای زنده ماندن هنگام سلفی گرفتن!

همانطور که می دانید برخی افراد برای تحقق جذابیت در سلفی های خود به حیوانات آسیب می رسانند و باعث مرگ آنها می شوند. برای مثال مشاهده شده توریست هایی که به نوبت با گرفتن بچه کوسه در دستان خود عکس می گیرند و این کار را آنقدر ادامه داده اند تا کوسه کوچک در دستان آنها جان داده است. یا در نمونه دیگر دلفینی که به دلیل جراحت خود را به ساحل رسانده بود، به جای دریافت کمک، سوژه عکس های سلفی شد. دلفین بیچاره در کمال ناباوری با مردانی مواجه می شود که بدون توجه به مصدومیت او، وی را بر دستان خود بلند کرده و سلفی می گیرند! ولی آیا گرفتن یک سلفی متفاوت به قیمت از دست رفتن جان این حیوان می ارزد؟

شاید بهتر است که به جای انجام کارهای جذاب در سلفی های خود، در مفهوم جذابیت تجدیدنظر کنیم.

در مکان های متفاوت سلفی بگیرید!

دو زوج لهستانی در حال گذراندن تعطیلات در کوهستانی در پرتغال و در سواحل اقیانوس اطلس مکان خاصی را برای ثبت سلفی منحصر به فرد خود انتخاب کردند. آنها بر لبه پرتگاهی ایستادند و برای نشان دادن مکان متفاوت خود در عکس اقدام به تنظیم دوربین گوشی شان کردند. تلاش برای ثبت هرچه بیشتر نمای پشت سرف حواس آنها را از محیط و جایگاه خطرناکی که در آن قرار داشتند منحرف کرد و باعث سقوط و کشته شدن آنها شد. این اتفاق در حالی رخ داد که متاسفانه دو کودک خردسال آنها نیز شاهد این صحنه بودند.

نکاتی برای زنده ماندن هنگام سلفی گرفتن!

دو دختر نوجوان روسی هم خود را برای گرفتن سلفی به سقف قطار رساندند، یکی از آنها در هنگام گرفتن عکس برای ژست آماده شد و یکی پای خود را بالا آورد که ناگهان با سیم برق فشار قوی که درست در بالای سر آنها قرار داشت برخورد کرد. این اتفاق به برق گرفتگی شدید و فوت او و مجروح شدن دوستش انجامید.

دختر 16 ساله ایتالیایی در حال گرفتن سلفی در شهر ساحلی پیکچرسک، از ارتفاع 16 متری به داخل آب سقوط کرد و جانش را از دست داد.

متاسفانه آمار سوانحی که بر اثر انتخاب نادرست مکان عکس برداری رخ می دهد از سایر موارد بیشتر است. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب مکان های متفاوت خاص، ابتدا امنیت خود را درنظر داشته باشیم.

هرجا که هستید، لحظات مهم زندگی خود را ثبت کنید.

بازرسان فدرال تصادفات در آمریکا در گزارش جدیدشان اعلام کردند که حادثه سقوط یک هواپیما در ایالت کلرادو در سال گذشته به دلیل عکاسی سلفی خلبان بوده است. این هواپیما چهار دقیقه پس از برخاستن دچار سانحه شد و هر دو سرنشین آن کشته شدند.

در ماه ژوئن سال میلادی گذشته، خانم کورتنی سنفورد 32 ساله، در حال رانندگی در یکی از بزرگراه های آمریکا، از خود عکس سلفی گرفته و آن را با دوستان خود به اشتراک می گذارد و به محض ارسال عکس، با ماشین مقابل برخورد کرده و با انفجار ماشین جانش را از دست می دهد. اما دست کم توانست آخرین لحظه زندگی خود را با دوستانش به اشتراک بگذارد!

نکاتی برای زنده ماندن هنگام سلفی گرفتن!

سلفی ها عکس های شاد و مفرحی هستند که یک نفر در آنها نقش سوژه و عکاس را به طور همزمان بازی می کند. دوربین سلفی که روزگاری از لحظات شاد و مفرح افراد حکایت داشت، در این روزها شاهد اتفاقات غم انگیزی بوده است. حال آنکه اصرار بیهوده در ثبت اغلب لحظات زندگی فرصت لذت بردن از لحظه ها را از انسان می گیرد. در برخی از افراد این رفتار به نوعی عادت تبدیل شده و اثری از شور و نشاط گذشته در سلفی های آنها دیده نمی شود.

در این میان گروهی دیگر برای فرار از این یکنواختی اقدام به ثبت سلفی های متفاوت می کنند که البته همیشه هم نتیجه مطلوب با خود به همراه نمی آورد. در نظر گرفتن نکات ایمنی و پرهیز از به مخاطره انداختن زندگی خود و دیگران برای ثبت سلفی های متفاوت راهکاری مناسب برای اجتناب از خطر است.

از طرفی درک لحظه ها و لذت بردن از آنها، به مراتب تاثیر پایدارتری از ثبت آنها در قاب دوربین دارد. به هر حال اگر سری به اینترنت بزنید با انواع سلفی هایی که از نوک آنتن آسمان خراش ها گرفته تا در آغوش کشیدن تمساح ها! مواجه می شوید و البته بد نیست جست و جوی کوتاهی نیز درخصوص سلفی هایی که به مرگ انجامید، داشته باشید تا متوجه شوید انداختن سلفی در حال خروج از سرگرمی و تبدیل به یک خطر جدی شده است. بدنیست بدانید در بسیاری از مکان های دنیا از جمله برخی ورزشگاه ها انداختن سلفی ممنوع و غیرقانونی اعلام شده است.

منبع: هته نامه عصر ارتباط

Check Also

زندگی راحت و امن و بدون SMS

شبکه های اجتماعی اینترنتی برای موفق شدن یک راه بیش تر ندارند. جلب توجه نوجوانان …