مروری بر تمام مصدومیت های تاریخ فوتبال

    مصدومیت 2

 مصدومیت در ذات ورزش است. شاید خیلی ها برای آرام کردن دل خود یا یکی از اطرافیانشان که به دلیل مصدومیت از دنیای ورزش دور مانده است، این جمله را به زبان بیاورند، ولی هیچ کسی این موضوع را رد نمی کند که دنیای حرفه ای ورزش رهاوردی دارد به نام مصدومیت؛ مصدومیتی که می تواند نفس بزرگ ترین بازیکنان و ورزشکاران تاریخ را بگیرد و دست های آنها را به نشانه تسلیم بالا بیاورد. تصاویر تکل مورنو، بازیکن تیم آیندهوون روی پای لوک شاو، مدافع چپ تیم منچستر یونایتد که در بازی های لیگ قهرمانان به سرعت در تمام شبکه های اجتماعی دست به دست شد و در فضای مجازی می چرخید.

فردای مصدومیت لوک شاو مشابه چنین اتفاقی برای رافینیا بازیکن بارسلونا هم اتفاق افتاد؛ او تنها یک دقیقه پس از ورود به زمین، با تکل ناینگولان رو به رو شد تا رباط صلیبی پایش پاره شود. این روزها بحران مصدومیت بدجوری بارسایی ها را آزار می دهد و مسی و اینیستا هم خانه نشین شده اند تا تبعات نبودن ستاره های بارسا، شکست مقابل سویا باشد. جالب اینکه در بازی بارسا و سویا 14 بازیکن دو تیم به خاطر مصدومیت در بازی حاضر نبودند. به بهانه فصل مصدومیت خیز فوتبال اروپا، نگاهی انداخته ایم به بدترین مصدومیت های تاریخ فوتبال دنیا و تکل هایی که ماه ها بازیکنان را خانه نشین کرده است.

فرانچسکو توتی

مروری بر تمام مصدومیت های تاریخ فوتبال

اسطوره باشگاه رم ایتالیا، هنگام مسابقه فوتبال بین تیم رم و امپولی در لیگ ایتالیا، پس از انجام تکل نتوانست به خوبی روی پای خود فرود بیاید و مچ پایش پیچ خورد. البته همه چیز به همین راحتی ها نبود و تصویر تلویزیونی همان لحظه نشان داد که چگونه پای توتی کاملا چرخیده است.

سال 2006 و درست در روزهایی که توتی در بهترین شرایط فوتبالی خود قرار داشت و با پیشنهاد از رئال مادرید رو به رو بود، مصدومیت سنگین، با دوری چند ماهه او از میادین همراه شد ولی باید توتی را در بین مصدومان خوش شانسی قرار داد که توانستند بار دیگر به سطح بازی گذشته خود بازگردند. این روزها با گذشت 9 سال از آن مصدومیت هنوز هم توتی یکی از ستارگان باشگاه رم ایتالیاست.


لوک شاو

مروری بر تمام مصدومیت های تاریخ فوتبال

«او با ماسک اکسیژن در رختکن بود و گریه می کرد. مصدومیت شاو افتضاح بود.» شاید برای فن خال بدتر از باخت مقابل آیندهوون، مصدومیت مدافع جوان تیمش در هفته های ابتدایی فصل است؛ مصدومیتی که بعید به نظر می آید شاو را به این زودی ها به منچستر بازگرداند.

لوک شاو که تابستان سال گذشته با انتقال از ساوتهمپتون به منچستر یونایتد در 18 سالگی گران ترین بازیکن جوان دنیا لقب گرفت، پس از گذراندن یک فصل ناموفق در اولدترافورد، حالا مجبور است یک فصل دیگر هم از تلویزیون بازی هم تیمی هایش را نگاه کند. تصویر پای عمل کرده شاو شاید بیشتر نشان دهنده وخامت شرایط او باشد. انتخاب مورنو به عنوان بهترین بازیکن زمین که با تکلش این مصدومیت را برای مدافع چپ 19 ساله منچستر به وجود آورد، با خشم هواداران شیاطین سرخ در فضای مجازی همراه شد.


لوک نیلس

مروری بر تمام مصدومیت های تاریخ فوتبال

تنها چهار دقیقه از بازی دو تیم آستون ویلا و ایپسوئیچ تاون در لیگ انگلستان گذشته بود که برخورد مهاجم تیم آستون ویلا با دروازه بان تیم مقابل، با شکستگی ساق پای این بازیکن از چهار نقطه همراه شد. به نظر می رسد تصاویر منتشر شده مصدومیت هم کافی بود تا هواداران آستون ویلا متوجه شوند که نباید به بازگشت مهاجم خود دل خوش کنند. هرچند نیلس تمام سعی خود را کرد که بار دیگر به میادین بازگردد، ولی آن مسابقه آخرین حضور این بازیکن در مستطیل سبز بود و این بازیکن در سال 2000 به کلی از میادین فوتبال خداحافظی کرد.


ادواردو

مروری بر تمام مصدومیت های تاریخ فوتبال

«مصدومیت وحشتناک ادواردو، مهاجم تیم آرسنال» این عنوانی است که برای ویدئوی مصدومیت مهاجم برزیلی الاصل آرسنال در بازی با بیرمنگام در فضای مجازی انتخاب شده است. سال 2008 و درست زمانی که آرسنال در بهترین فرم خود توانسته بود از 10 بازی خود 26 امتیاز کسب کند، به مصاف بیرمنگام رفت، ولی سه دقیقه از شروع بازی گذشته بود که تیلور، مدافع تیم بیرمنگام یکی از خشن ترین تکل های تاریخ فوتبال را روی پای ادواردو زد. هرچند برخلاف ادعای ونگر که می گوید این تکل از عمد انجام گرفته، تیلور این تکل را سهوی دانست، ولی سهوی یا عمدی بودن ماجرا دردی از ادواردو دوا نمی کرد تا این اتفاق او را یک سال از میادین دور نگه دارد.

آرسنال هم از شرایط ایده آل فاصله گرفت و آن فصل کار خود را در رده سوم به پایان رساند. شاید تصویر فریادهای ادواردو بعد از شکستن استخوان نازک نی پایش هنوز در ذهن بسیاری از هوداران توپچی های لندن باقی مانده باشد. به همین سادگی ادواردو کروات که از کرواسی به لندن رفته بود تا ناجی آرسن ونگر باشد، از اوج به حضیض افتاد و یک سال بعد از مصدومیت هم آرسنال را ترک کرد.


دیوید باست

مروری بر تمام مصدومیت های تاریخ فوتبال

تصور اینکه پای یک بازیکن بر اثر شکستگی آن چنان خونریزی کند که 12 دقیقه برای خروج او از زمین و انتقالش  به بیمارستان زمان تلف شود هم کافی است تا مصدومیت این بازیکن را در لیست بدترین مصدومیت های تاریخ فوتبال دنیا قرار دهیم.

سال 1996 مدافع کاونتری سیتی در بازی مقابل منچستر یونایتد در حالی با شستگی ساق پا از 12 نقطه همراه شد که این بازی خط پایانی بود بر تمام آرزوهای او در دنیای فوتبال.

دیوید باست در همان هفته اول بعد از مصدومیت 15 عمل جراحی بر روی پایش انجام داد، ولی تنها توانست پای راستش را از خطر قطع شدن نجات دهد. پیتر اشمایکل، دروازه بان آن زمان منچستر یونایتد چندین جلسه مشاوره برای فراموش کردن صحنه دلخراش مصدومیت اینبازیکن پشت سر گذاشت. باست بعدها در باشگاه پست های مدیریتی قرار گرفت تا فوتبال را از کنار مستطیل سبز دنبال کند.


پاتریک باتیستون

مروری بر تمام مصدومیت های تاریخ فوتبال

برگردیم به مسابقه نیمه نهایی جام جهانی 1982 زمانی که میشل پلاتینی ستاره فرانسوی ها با یک پاس توی عمق، باتیستون را در موقعیت تک به تک با شوماخر، دروازه بان تیم ملی آلمان غربی قرار داد. تکل شوماخر روی مهاجم تیم ملی فرانسه آن قدر سنگین بود که کارشناسان داوری اخراج را کمترین جریمه برای این بازیکن دانستند، ولی داور تنها ضربه دروازه اعلام کرد.

باتیستون با حالتی روی زمین افتاد که بعدها شوماخر در خاطراتش گفت: «با شنیدن خبر شکسته شدن سه دنده باتیستون خوشحال شدم، چون احساس می کردم اتفاق ناگوارتری در انتظار او باشد.»

میشل پلاتینی هم گفته بود که ابتدا فکر کرده باتیستون مرده است چون به حالت اغما رفته بود و هیچ حرکت نمی کرد. شوماخر در آن صحنه اخراج نشد تا در ضرابت پنالتی با درخشش خود آلمان ها را به فینال جام جهانی برساند.


جبرئیل سیسه

مروری بر تمام مصدومیت های تاریخ فوتبال

شک نکنید که او را باید در صدر لیست بدشانس ترین بازیکنان فوتبال در زمینه مصدومیت قرار داد. جبرئیل سیسه سال 3004 درست زمانی که تنها سه ماه از پیوستنش به لیپورپول می گذشت، در بازی با بلکبرن با شکستگی پا از دو ناحیه رو به رو شد؛ همین اتفاق او را تا انتهای فصل از قرار گرفتن در کنار لوئیس گارسیا در نوم خط حمله محرم کرد، اما این تمام ماجرا نیست. و دو سال بعد در آستانه جام جهانی مصدومیتی به مراتب سهمگین تر سیسه را از رفتن به آلمان بازداشت.

تکل «شاندونگ لی» بازیکن تیم ملی چین در یک بازی دوستانه روی پای «جبرئیل سیسه» تصویری از شکستگی پای این بازیکن به وجود آورد که در نگاه اول این حس را ایجاد می کرد که پای او قطع شده است.

به هر حال این مصدومیت هم جام جهانی و لذت نایب قهرمانی با تیم ملی فرانسه را از سیسه گرفت و هم این مهاجم را به کلی از روزهای خویش دور کرد. جبرئیل سیسه که یکی از پدیده های شروع قرن جدید در خط حمله لقب گرفته بود، فقط چهار سال بعد از پدیده شدنش برای همیشه از سطح اول فوتبال دنیا محو شد. آن قدر که در سال های اخیر به دنبال حضور در کشورهای حاشیه خلیج فارس رفته بود.

هفته نامه همشهری جوان

Check Also

لیونل مسی: با تولد تیاگو بالغ تر شدم

در شروع سال جدید میلادی، لیونل مسی در زوریخ موفق شد برای پنجمین بار برنده …