تلاش، کار، پول: چگونه این چرخه دائمی را بشکنیم

12-16-2014 4-03-27 AM

دنیای امروز به گونه‌ای است که اکثریت ما در نوعی ماراتن بی پایان در حال دویدن هستیم. برای کسب موقعیت اجتماعی بهتر، پول بیشتر، و شاد و خوشبخت بودن، بهترین سال‌های عمر خود را با کار مداوم سپری می‌کنیم. بدتر از همه آن‌که اغلب از کاری که می‌کنیم ناراضی هستیم، از روزمرگی و تلاش مداوم خسته‌ایم. گاه متوجه گذار ساعت‌ها، روزها، ماه‌ها و سال‌ها نمی‌شویم و مسئولیت‌های انسانی که در قبال همدیگر داریم را فراموش می‌کنیم. بزرگ شدن کودکان‌مان را نمی‌بینیم و کم‌کم تنها یک حسرت عمیق برای ما باقی می‌ماند .شاید اگر اولویت کسب درآمد و اندوختن پول اولین اولویت زندگی ما نباشد، همه ما روزگار شادتر و عمر طولانی‌تری داشته باشیم.


۶ دلیلی که زندگی نباید حول پول بچرخد

شما نمی‌توانید هرچیزی را رایگان دریافت کنید. امروزه مردم در حال خرید و فروش تقریبا همه چیز هستند. عصر ما دوران مصرف نامیده می‌شود. هر جا که می‌رویم تبلیغات و آگهی‌های بازرگانی هستند که از شما می‌‌خواهند که کالاهای جدید را امتحان کنید. در واقع همواره در برابر این تبلیغات نمی‌توانید مقاومت کنید و چیزهایی را می‌خرید که به آن‌ها احتیاجی ندارید. صنعت همواره در حال تولید کالاهایی برای شماست و شما در طول زندگی خود وقت‌تان را صرف کار کردن می‌کنید تا بتوانید پول لازم را کسب کنید و آن‌ها را بخرید. شایستگی شما بیش از این‌هاست. برده صنعت و پول بودن را متوقف کنید. باید یاد بگیرید که چگونه این دور باطل را بشکنید و به پول بی تفاوت‌تر باشید.

۱-پول بهترین انگیزه نیست.

چرا ما باید صبح زود برای رفتن به محل کار بیدار شویم؟ «تا برای زندگی کردن پول درآوریم» این پاسخ بیشتر افراد به این سوال است و تقریبا هیچ کس پاسخ نمی‌دهد که «کار می‌کنیم به دلیل این که این حرفه و یا شغل‌مان را دوست داریم.»

والدین اغلب به کودک‌شان توضیح می‌دهند که زندگی آینده‌شان در گرو نمرات و فعالیت‌های آن‌ها در زمان تحصیل در مدرسه است. نتایج خوب درسی به آن‌ها اجازه خواهد داد که در دانشگاه‌ها و کالج‌‌های بهتری تحصیل کنند و این به نوبه خود تضمینی بر آن است که در آینده شغل و موقعیت کاری بهتری داشته باشند. برای چه؟ «پول»! مجددا پاسخ همین است. اما آنچه واقعا باید انجام دهید آن است که کار و حرفه‌ای داشته باشید که به شما احساس درونی بهتری دهد و با مهارت و تجربه‌هایی که کسب می‌کنید برای جامعه خود مفید‌تر باشید.

۲-در مسابقه کسب پول (همه چیز برای پول) شرکت نکنید.

مردم زمانی که احساس می‌کنند کسی از آن‌ها بهتر و موفق‌تر است تمایل به رقابت دارند و ما موفقیت را اغلب با پول اندازه‌گیری می‌کنیم و همواره این‌طور فرض می‌شود که پول بیشتر افراد موفق‌تری در زندگی می‌سازد. این تصور تا حدی درست است اما افراد ثروتمند زیادی هستند که از زندگی خود ناراضی هستند و یا تنها هستند. زیرکانه‌ترین تصمیم آن است که از مقایسه خود با دیگران دست بردارید و بگذارید بقیه به رقابت خود بپردازند.

RaceforCash

خودتان باشید. برای پوشش دادن نیازهای اساسی و عمومی زندگی کار و تلاش کنید و هرگز پول خود را صرف اثبات این که شما می‌توانید کارهایی که بقیه انجام دهند را انجام دهید، نکنید.

۳-پول معادل خوشبختی نیست.

شما گاهی اوقات ممکن است به اشتباه فکر کنید که برای خوشحالی و خوشبختی بیشتر به پول بیشتری احتیاج دارید. در واقع شما با پول نقد بیشتر احساس خوشحالی بیشتری نمی‌کنید! فراموش نکنید که شما پول بیشتر را برای خریدن چیزهای جدید می‌خواهید حال آن‌که شادی و حس خوشبختی، مادی و قابل خریداری نیست. شادی و لذت حقیقی زندگی در ارزش‌های اخلاقی و انسانی است که شما در کنار خانواده، بچه‌ها و دوستان آن را تجربه می‌کنید. پول به شما احساس رضایت می‌دهد و نه خوشحالی، اما باید بدانید که این حس رضایت هم گذراست و معمولا مدت کوتاهی طول می‌کشد. زمانی که شما آن‌‌چه را که خریده‌اید یا کسب کرده‌اید استفاده و تجربه می‌کنید، بیشتر می‌‌خواهید و این دور زیاده خواهی متوقف نخواهد شد. یاد بگیرید با پولی که برای پوشش دادن نیازهای اصلی زندگی کافیست زندگی کنید و شاد باشید.

۴-پول سلامتی شما را تضمین نمی‌کند

وقتی که در خصوص سلامتی صحبت می‌کنیم منظور ما ۴ حوزه : ذهنی، معنوی، روانی و سلامت جسمانی است.

Money-6

شما احتمالا موافقید که برای پول بیشتر باید بیشتر تلاش و کار کنید و در معرض تنش و استرس بیشتری باشید. خواب کمتری داشته باشید و مسئولیت بیشتر موجب می‌شود که کمتر استراحت کنید. این‌ها تنها گوشه‌ای از خسارت‌های فیزیکی و روحی روانی است. چرا نگهداشتن و اندوختن پول را انتخاب می‌کنید در حالی که سلامتی خود را از دست می‌دهید. زیاد کار نکنید چون به مرور برای شما احساسات منفی به ارمغان می‌آورد.

۵-دریافت بهترین چیزها رایگان است

تنها کودکان می‌دانند که چه چیزهایی سرگرم کننده است. اما اکنون زمان آن است که ما بزرگسالان هم در اولویت‌های زندگی‌مان تجدید نظر کنیم. کودکان و نوجوانان بازی می‌کنند، کارتون می‌بینند و… این‌ها فعالیت‌های سرگرم‌کننده رایگانی است که از آن لذت می‌برند.

Money-5

زمانی که بزرگ می‌شوید این تصور به وجود می‌آید که دیگر بدون پول خرج کردن نمی‌توانید خودتان را سرگرم کنید. حال آن‌که کماکان تعداد زیادی چیزهای سرگرم کننده وجود دارد که رایگان است. شما می‌توانید بهترین دوست خود را برای یک گفتگوی دوستانه دعوت کنید. بدون در نظر گرفتن شرایط و آب و هوا به پیک‌نیک بروید. بعضی روزها در خانه بمانید کتاب مورد علاقه‌تان را بخوانید و یا فیلم مورد علاقه‌تان را ببینید و در کل به کاری مشغول باشید که شما را شاد می‌کند.

۶-عشق و دوست داشتن هرگز فروشی نیست

بعضی اوقات بر این باور هستیم که با پول می‌توانیم هرچیزی را داشته باشیم. همیشه افرادی هستند که تلاش می‌کنند ثابت کنند که عشق را هم می‌توان خریداری کرد. این مردم را باور نکنید. عشق، وفاداری و صداقت هرگز قابل خرید نیستند. افراد ثروتمند معمولا مردم را به خود جذب می‌کنند، اما مطمئن باشید به محض آن که تغییری در شرایط مالی آن‌ها رخ دهد و ورشکست شوند، همه کسانی که آن‌ها را احاطه کرده‌اند، ترک‌شان خواهند کرد. دوستی واقعی ارادت قلبی می‌خواهد و شما بسیار خوش شانس هستید اگر خارج از محدوده موقعیت مالی و اجتماعی خود فقط و فقط به خاطر شخصیت و خودتان دوست داشته می‌شوید.


و در پایان چند توصیه تکراری:

  • به برده پول خود تبدیل نشوید.
  • مستقل از شرایط مالی یاد بگیرید که همان‌گونه که در حال حاضر هستید از زندگی لذت ببرید.
  • شکرگزار و قدردان همیشگی زندگی، همکاران، خانواده، دوستان نزدیک و آشنایان خود باشید.   
  • منبع: 1pezeshk.com

Check Also

چرا درونگراها می‌توانند رؤسای فوق‌العاده‌ای شوند

یک افسانه محبوب رایج این است که مدیران و رؤسای ارشد، حتما باید شخصیت‌های برونگرایی …