بنیان‌گذار آمازون قصد دارد هزاران گردشگر به فضا بفرستد

496582203DR001_
جف بزوس، موسس سایت آمازون، در نظر دارد از ایستگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا گردشگر به فضا بفرستد. گردشگران در مدار زمین بی‌وزنی را تجربه می‌کنند و می‌توانند از مسافتی دور به زمین بنگرند.
جف بزوس، موسس سایت آمازون، در نظر دارد با هزینه‌ای گزاف رویای خود را به واقعیت تبدیل کند و از ایستگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا گردشگران بسیاری را به فضا بفرستد. او مدت‌هاست برای اجرایی کردن طرح خود شرکتی به نام “بلو اوریجین” تاسیس کرده است.

این میلیاردر سرشناس و علاقمند به فضانوردی در باره طرح جدیدش اعلام کرده که شرکت “بلو اوریجین” قرار است با ساختن موشک‌هایی، آنها را از ایستگاه فضایی کیپ کاناورال به مدار زمین منتقل کند.

بزوس گفته است که موشک‌های مورد نظر او به طور عمودی به فضا پرتاب می‌شوند و در بازگشت خود نیز به طور عمودی بر سطح زمین خواهند نشست. بر این مبنا موشک‌های حامل برای چندین پرواز ساخته می‌شوند تا از این راه در هزینه ساخت آنها طرح صرفه‌جویی شود.

شرکت “بلو اوریجین” برای تحقق این طرح تاریخی خود در ایستگاه فضایی کیپ کاناورال منطقه‌ای را برای پرتاب موشک اجاره کرده است. از همین منطقه موشکی Surveyor-1 به سوی کره ماه پرتاب شد و و اولین موشکی بود که به سلامت بر سطح این کره نشست.

ناسا، سازمان هوانوردی و فضایی ملی آمریکا، در گذشته در همین منطقه که “مجتمع ۳۶” نام دارد، پایونیر- ۱۰ را مستقر کرده بود. پایونیر- ۱۰ اولین فضاپیمایی بود که توانست به کمربند سیارک‌ها سفر کند و کره مشتری را به طور مستقیم رصد کند.

روزنامه آمریکایی “نیویورک تایمز” گزارش داده است که جف بزوس، بنیان‌گذار آمازون در نظر دارد ۲۰۰ میلیون دلار در این طرح سرمایه‌گذاری و ۳۳۰ فرصت شغلی در این زمینه ایجاد کند.
بزوس اعلام کرده است که شرکت “بلو اوریجین” همچنین در نظر دارد در محلی که از ناسا کرایه کرده تولید موشک‌های حامل خود را آغاز کند. گفته می‌شود که اولین فضاپیماهای گردشگری جف بزوس تا پایان دهه جاری میلادی به هوا پرتاب خواهند شد.

جف بزوس در ادامه گفته است که موشک‌های تولید شده در این پایگاه باید توانایی حمل ماهواره‌های تجاری به فضا را نیز داشته باشند.

بنیان‌گذار آمازون که رئیس روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” نیز هست، همواره به فکر تحقق رویای خود مبنی بر ارسال گردشگر به فضاست. او می‌خواهد گردشگران در مدار زمین بی‌وزنی را تجربه کنند و از مسافتی دور به زمین بنگرند.

بزوس در نظر دارد تور فضایی خود را در اختیار میلیون‌ها انسان در سراسر جهان قرار دهد و به تدریج سفرهایی به کره مریخ نیز برنامه‌ریزی کند. او اما آن قدر معقول هست که بگوید این هدفی است بسیار دشوار و نمی‌توان به سرعت به آن رسید.

فوت و فن

 

 

Check Also

زندگی راحت و امن و بدون SMS

شبکه های اجتماعی اینترنتی برای موفق شدن یک راه بیش تر ندارند. جلب توجه نوجوانان …