از ساخت لامبورگینی ایرانی تا خودروی پرنده!

این روزها خبر ساخت یک خودروی لامبورگینی دست‌ساز در مشهد سر و صدای زیادی را در دنیای رسانه به راه انداخته است تا جایی که حتی خبرگزاری دویچه ‌وله نیز برای این‌که از قافله عقب نماند و از چند و چون این ماجرا مطلع شود، با سازنده این خودرو تماس گرفته است.

محمدرضا ریحانی 44 ساله طراح این خودرو ـ به دنبال علاقه ای که از کودکی به ساخت خودرو داشته ـ موفق به ساخت نمونه ای از یک لامبورگینی آونتادور شده است. به گفته ریحانی وارد کردن یک لامبورگینی با همه هزینه هایی که برای گرفتن پلاک این خودرو باید پرداخت کنید حدود دو میلیارد تومان هزینه دارد و این در حالی است که برای ساخت این خودرو فقط 150 میلیون تومان هزینه شده است. البته این خودرو از نظر فنی با یک لامبورگینی واقعی متفاوت است. لامبورگینی آونتادور 12 سیلندر و سرعت آن 400 کیلومتر در ساعت است، اما این خودرو 8 سیلندر است و سرعت آن به 200 کیلومتر در ساعت می رسد.

محمدرضا ریحانی طراح و سازنده این خودرو در گفت وگو با جام جم می گوید: ایده اولیه ساخت این خودرو را پسرم مطرح کرد. البته خودم هم علاقه زیادی به ساخت خودرو داشتم. پیش از این نیز کارهای مشابه فنی در زمینه ساخت انواع دستگاه های صنعتی دستگاه تراش و جک هیدرولیک انجام داده بودم. اما در حقیقت انگیزه اصلی من در ساخت، علاقه مندی به ساخت خودرو بوده است.

پیش از این پروژه در زمینه طراحی پراید برقی کارهای مشابهی را انجام داده بودم. در این طرح برای برقی کردن پراید از یک کیت استفاده می شود که با نصب آن خودرو می تواند با استفاده از شش باتری 72 ولت سه فاز حرکت کند. البته این پروژه با توجه به افزایش ناگهانی قیمت باتری متوقف شد. زمانی که من کار روی این پروژه را آغاز کردم قیمت باتری 60 هزار تومان بود که ناگهان به 240 هزار تومان افزایش یافت و به همین دلیل این پروژه در نهایت متوقف شد.

وی درباره علت انتخاب این خودرو از میان انواع مختلفی از خودروهای موجود در بازار این طور توضیح می دهد: لامبورگینی خودرویی است که قیمت بالایی داشته و از سوی دیگر طرفداران زیادی دارد. لامبورگینی حتی در مقایسه با فراری نیز در سطح دنیا از محبوبیت بیشتری برخوردار است. از طرف دیگر، همان طور که گفتم ایده اصلی ساخت این خودرو را پسرم مطرح کرده بود که به خودروی لامبورگینی علاقه زیادی داشت.

ریحانی درباره تجربه های مشابهی که در این زمینه داشته است، می گوید: پیش از این نوعی موتور چهار چرخ ساخته بودم که با توجه به بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدم ساخت این موتور در مقایسه با نمونه های وارداتی هزینه بالاتری خواهد داشت. از این رو با توجه به بالا بودن هزینه تولید از آن صرف نظر کردم.

روش ابداعی برای ساخت ماکت

یکی از مهم ترین ویژگی هــای ابرخودروهای مدرن و امروزی موادی است که در ساخت بدنه این خودروها مورد استفاده قرار می گیرد. ریحانی درباره موادی که در ساخت این خودرو مورد استفاده قرار داده است این طور توضیح می دهد: در خودرو های سوپر اسپرت که با سرعت بیش از 300 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند 90 درصد بدنه خودرو از جنس کامپوزیت است که مواد فیبر کربنی از نوع پیشرفته این کامپوزیت هاست. من براساس امکاناتی که در دسترس داشتم از نوعی کامپوزیت برای ساخت این خودرو استفاده کردم. برای ساخت قالب اولیه این خودرو از ترکیب گچ و کامپوزیت استفاده کردم. در ایران دستگاهی که بتواند ماکت کامل یک خودرو را بسازد وجود ندارد. در کشورهای همسایه مانند مالزی چنین امکاناتی وجود دارد و ماکت کامل خودرو با استفاده از این دستگاه ساخته می شود. حتی شرکت های خودروسازی داخل کشور نیز به چنین دستگاه و تجهیزاتی دسترسی ندارند. به همین دلیل من از روش جدید ابداعی برای این کار استفاده کردم که می توان با استفاده از آن ماکت هر خودرویی را با دقت بالا تهیه کرد.

سازنده این خودرو درباره قطعات اصلی به کار رفته در آن می گوید: بیشتر شرکت های خودروسازی موتور خودرو را خودشان نمی سازند. از آنجا که من این خودرو را به روش دستی ساخته ام به ناچار برای این خودرو از موتورهای موجود در بازار موتور مناسبی را انتخاب کردم. من از موتورهای موجود در بازار موتور 8 سیلندر بیوک را انتخاب کردم، اما قصد دارم در آینده از موتور 10سیلندر لکسوس یا موتور 12سیلندر بی. ام. و برای این خودرو استفاده کنم. گیربکس این خودرو نیز اتوماتیک است. معمولا در این خودرو ها موتور و گیربکس خودور با هم است. آنچه در اینجا مهم است نصب موتور و گیربکس خودروست. من بیشتر قطعات مورد نیاز خودرو را از قطعات موجود در بازار تامین کرده ام و آنچه بیش از هر ویژگی دیگری در ساخت این خودرو مهم بوده، طراحی بدنه خودروست. در حوزه خودروسازی مردم بیش از هر چیز ویژگی های ظاهری خودرو را مورد توجه قرار می دهند. ممکن است بتوان در ساخت این خودرو از موتورهای ضعیف تری هم استفاده کرد، اما مهم شباهت بدنه خودرو به یک خودروی واقعی است.

ریحانی پیش از این حتی یک خودروی لامبورگینی را از نزدیک ندیده و این خودرو را از روی چند تصویر ساخته است. وی در این باره می گوید: متاسفانه من پیش از این یک خودروی لامبورگینی را از نزدیک ندیده بودم. در نمایشگاه های متعدد خودرو در چین، دبی و روسیه شرکت کرده بودم، اما موفق به دیدن این خودرو نشدم. در این مدت هیچ خبری درباره این طرح اعلام نشد. هدف من این بود که در این مسیر از حمایت های مالی بهره مند شوم و بر این اساس هیچ خبری درباره این پروژه اعلام نشد. متاسفانه با وجود این که پیشنهادهایی برای برخورداری از حمایت های مالی مطرح شد در نهایت در این زمینه هیچ موفقیتی به دست نیامد.

قدم بعدی، ساخت خودروی پرنده

عرض این خودرو 20/2 متر و طول خودرو 5 متر است. برای ساخت این خودرو از زیربدنه پاترول با افزایش 32 سانتی متری در عرض خودرو بهره گرفته شده است . به عبارت دیگر در این خودرو از اکسل پاترول استفاده شده است. موتور خودرو 8 سیلندر است و تا 220 اسب بخار قدرت دارد. سرعت خودرو به 200 کیلومتر می رسد و وزن خودرو 1800 کیلوگرم است. وی با اشاره به ویژگی ها و مشخصات فنی این لامبورگینی دست ساز تاکید می کند: در ساخت ابرخودروها تعداد زیادی مهندس متخصص همکاری داشته و حتی مهندسان معمولی هم در ساخت چنین خودروهایی نقشی ندارند. بنابراین تردیدی نیست که این خودرو اساسا از نظر فنی و طراحی بدنه با یک خودروی لامبورگینی واقعی قابل مقایسه نباشد. ما نباید این خودرو را با نمونه واقعی لامبورگینی مقایسه کنیم. ویژگی خودرویی که من ساخته ام این است که در ساخت آن از حداقل امکانات موجود بهره گرفته شده است. این خودرو از نظر استانداردها و ایمنی بررسی شده است. با توجه به عرض زیاد و وزن بالای این خودرو می توان گفت خودروی ساخته شده از ایمنی بالایی برخوردار است.

وی درباره برنامه های بعدی خود می گوید: در خبرها اعلام شده بود که من قصد دارم از ایران بروم. من در گفت وگو با شبکه خبری دویچه وله اعلام نکرده بودم قصد دارم از ایران بروم؛ بلکه گفته بودم اگر در خارج از کشور موقعیت مناسب تری وجود داشته باشد، از این موقعیت استفاده می کنم. هدف من رفتن نیست. اگر فرصت داشته باشم در طرح بعدی قصد دارم یک لامبورگینی وننو بسازم. قدم بعدی ساخت یک خودروی پرنده است. برای این کار طراحی های اولیه را انجام داده ام. در اولین فرصت این دو طرح را پیگیری خواهم کرد.

اگرچه بسیاری از کارشناسان معتقدند این طرح کپی کاری است، اما ریحانی معتقد است آنچه در این طرح انجام داده کپی کاری نبوده است. او درباره این گفته ها می گوید: کپی مانند سند است در اغلب کشور ها با ایجاد تغییراتی در نمونه اصلی، محصول جدید ساخته می شود. من بدون ایجاد تغییرات این خودرو را ساخته ام تا بیشتر مورد توجه باشد. کپی سازی زمانی معنی دارد که بخواهیم خودرویی را به تولید انبوه برسانیم. اگر قرار باشد یک یا دو نمونه از یک خودرو ساخته شود این دیگر کپی کاری نیست، بلکه یک کار هنری است. کپی کاری در زمینه تولید معنی پیدا می کند.

لامبورگینی 150میلیون تومانی

از نظر زمانی ساخت این خودرو حدود یک سال و نیم به طول انجامیده است که می توان زمان مفید اختصاص یافته به ساخت این خودرو را حدود هشت ماه برآورد کرد. ریحانی ضمن اشاره به این موضوع می افزاید: به نظر می رسد ساخت نمونه بعدی از این خودرو با توجه به تجربه های به دست آمده در این زمینه مدت زمان کمتری به طول انجامد. هزینه ساخت این خودرو علاوه بر هزینه مالی، هزینه زمانی را نیز شامل می شود. زیرا در این مدت من همه کارهای دیگری را که داشتم تعطیل کرده و همه وقت خود را به ساخت این خودرو اختصاص داده بودم. می توان گفت این کار بیشتر جنبه هنری دارد و برای کسب موفقیت بیشتر برای ساخت خودرویی که شباهت زیادی با نمونه واقعی داشته باشد باید کمی سلیقه و دقت به خرج داد. من در رشته برق تحصیل کرده ام و پیش از این در زمینه خودرو و مهندسی مکانیک تجربه ای نداشتم. البته از طریق سایت ها و مجلات مختلف در این زمینه اطلاعاتی کسب کرده بودم. اما از تجربه فنی خوبی برخوردار بودم و این تجارب ارزشمند در هموار کردن مسیر محقق شدن این ایده نقش بسیار مهمی داشته است. ساخت دستگاه تراش سری کاری، دستگاه جک هیدرولیک و ربات از جمله تجربه های موفق من در حوزه فنی بوده است. چهار سال نیز در زمینه تولید دوچرخه فعالیت کرده بودم که همه این تجربه ها در ساخت این خودرو به من کمک کرده است. برای ساخت این خودرو در حدود 150 میلیون تومان هزینه شده است. ریحانی با اشاره به این موضوع تاکید می کند: همه این هزینه ها را از سرمایه شخصی خودم تامین کرده ام. البته برای جذب حامی مالی هماهنگی هایی را انجام داده ام . این خودرو شانزدهم شهریور به عنوان سفیر صلح عازم بندرعباس می شود تا روز سی ام شهریور که روز جهانی صلح است به خلیج فارس برسد. امیدوارم بتوانم در این مسیر از حمایت های حامیان مالی بهره مند شوم.

دانش

Check Also

زندگی راحت و امن و بدون SMS

شبکه های اجتماعی اینترنتی برای موفق شدن یک راه بیش تر ندارند. جلب توجه نوجوانان …