Wolfram Alpha، یک آچارفرانسه تمام عیار

wolfram
استفاده از موتورهای جستجو بهترین وسیله در رسیدن به محتوای مورد نظر خود در انبوه اطلاعات موجود در اینترنت است. کلمه یا عبارت مد نظر خود را در کادر مخصوص وارد کرده و موتور جستجو به سرعت و با کاوش در سایت ها، لینک های مرتبط را نمایش می دهند.

حالا باید تک تک لینک های پیدا شده را بررسی کنید و بهترین گزینه را بیابید. پیدا کردن لیک درست، دردسری بزرگ محسوب می شود؛ چیزی که ممکن است ساعت ها از وقت شما را به خود اختصاص دهد اما کاربرد موتورهای جستجو تنها در کندوکاو سایت ها و یافتن لینک های مرتبط خلاصه نمی شود و بیشتر آنها معمولا از ترفندهایی بهره می برند که با استفاده از آن می توان خیلی سریع تر و بدون مراجعه به سایت های ثانویه به پاسخ برخی از پرسش ها دست پیدا کرد.

برای نمونه در گوگل با افزودن یک Define بیش از هر کلمه ای می توان به توضیح مختصری در مورد آن کلمه از جمله معنی و کاربردش دست پیدا کرد. با جستجو به دنبال نام یک کتاب یا فیلم سینمایی نیز گوگل به شکل خودکار توضیحاتی در ارتباط با گزینه مد نظر در ستون سمت راست صفحه ارائه خواهد داد.

به گزارش عصر ارتباط، اما موتورهای جستجویی هم وجود دارند که بدون استفاده از سایت ها و منابع ثانویه به عنوان یک منبع کامل برای رسیدن به پاسخ بیشتر پرسش های عمومی یا حتی تخصصی عمل می کنند و به سرعت به پرسش های متداول شما پاسخ می دهند.

سایت WolframAlpha.com یکی از همین موتورهای جستجو با کارایی های شگفت انگیز است که برای هر چه بیشتر آشنا شدن با این سایت مفید در ادامه به هشت نمونه از استفاده های آن اشاره خواهیم کرد. با این توضیح که با مراجعه به صفحه اصلی سایت توضیح کاملی از امکانات آن ارائه داده می شود تا مشکلی در استفاده از ابزارهای مفید WolframAlpha نداشته باشید.

مقایسه
دو گزینه مد نظر خود را با قرار دادن کلمه VS در میان آنها در سایت جستجو کنید تا مقایسه کاملی از دو گزینه انتخابی نمایش داده شود. برای نمونه کافی است نام شرکت بنز و فراری را به ترتیب Benz vs Ferrari جستجو کنید تا مقایسه کامل دو غول صنعت اتومبیل سازی اعم از وضعیت اقتصادی، میزان تولید و حتی فناوری مورد استفاده آنها نمایش داده شود. از این امکان می توان در مقایسه انواع گزینه ها از سایت ها گرفته تا سخت افزارهای کامپیوتری و حتی شهرها استفاده کرد.

اطلاعات مرتبط با مواد غذایی
نام یک ماده غذایی را وارد کنید و سایت، اطلاعات مربوط به آن را نمایش خواهد داد. می توان همزمان نام چند ماده غذایی را وارد کرد تا ضمن نمایش اطلاعات، مقایسه ای از میزان انرژی و مواد مغذی آنها ارائه شود.

پاسخ به پرسش های ریاضی
سایت WolframAlpha گزینه ای مناسب برای حل مسائل ریاضی پیچیده است؛ مسائلی که بیشتر ماشین حساب ها از حل آن بازمی مانند. می خواهید فاکتور عبارت 12^4X+58X+4^19X-5^2X را به دست بیاورید. با افزودن کلمه Factor به ابتدای عبارت در ظرف چند ثانیه به پاسخ پرسش خود دست پیدا خواهید کرد.

یافتن مکان
با تایپ Where Am I جرییات کاملی از مکان حال حاضر شما نمایش داده می شود؛ ضمن اینکه با وارد کردن آدرس IP می توان از مکان آدرس های IP مختلف باخبر شد. این نمایش به صورت توضیحات کامل و علامت گذاری روی نقشه خواهد بود تا کاملا از جزییات مکان مطلع شوید.

جستجو در تقویم
با استفاده از امکان جستجو در تقویم می توان به تعداد روزهای باقی مانده تا یک تاریخ یا واقعه خاص دست پیدا کرد. تنها کافی است عبارت Days Until را پیش از روز مد نظر خود وارد کنید تا تعداد روزهای باقی مانده تا تاریخ مورد نظر نمایش داده شود.

ساخت کلمه عبور امن
یکی از مشکلات همه ما به دست آوردن یک کلمه عبور مناسب و امن برای حفاظت از انواع حساب های کاربری نظیر پست الکترونیکی است که به لطف WolframAlpha دیگر مشکلای در این زمینه نخواهید داشت. برای به دست آوردن یک کلمه عبور هشت رقمی امن کافی است از عبارت 8 Character Password استفاده کنید تا سایت یک کلمه عبور مناسب در اختیارتان قرار دهد.

میزان محبوبیت یک نام
قصد دارید از میزان محبوبیت نام خود و تعداد افراد همنام با خودتان باخبر شوید؛ تنها کافی است نام خود را در سایت جستجو کنید تا آماری از اطلاعات مربوط به نام خود به صورت عددی و نموداری مشاهده کنید.

تناسب اندام
عبارت Bodpy Mass Index را در کادر مخصوص جستجو تایپ کنید تا فرم مخصوص محاسبه تناسب اندام نمایش داده شود. در فرم باز شده با ورود وزن و اندازه خود، سایت به شما خواهد گفت که از تناسب اندام مناسب برخوردارید یا خیر.

 

منبع: جام جم

Check Also

زندگی راحت و امن و بدون SMS

شبکه های اجتماعی اینترنتی برای موفق شدن یک راه بیش تر ندارند. جلب توجه نوجوانان …