وقتی «کافه» مهم می‌شود!

کافه و کافه‌ نشینی یک سنت‌ در فرهنگ فرانسوی‌ها و از جاذبه‌های گردشگری در این کشور است.

 کافه ها در پاریس از صبح با سرویس صبحانه تا آخر شب پذیرای مردم هستند. در خیابان های پاریس کافه های زیادی به چشم می خورد و در برخی محله ها و خیابان ها هر چند قدم یک کافه هست تا جایی که در برخی محله های توریستی سرتاسر یک خیابان پر است از کافه؛ کافه هایی که در کنار فضای داخلی، بیش تر جذابیت شان به خاطر صندلی هایی است که در فضای بیرونی کافه و پیاده رو چیده اند. نکته دیگر این که سیگار کشیدن در فضای داخلی کافه ها ممنوع است و افراد در فضای بیرونی این امکان را دارند.

به گزارش ایسنا، اما در بین کافه های پرطرفدار پاریس، دو کافه خیلی معروف اند و طرفداران زیادی در میان گردشگران دارند؛ «کافه دو فلور» (Café de Flore) و «کافه لِ دو مگو» (دو مجسمه کوچک چینی) (Les Deux Magots) که هر دو در بولوار «سن ژرمن» و در فاصله کمی از هم قرار گرفته اند.

حس و حال این کافه ها برای بعضی ایرانی ها مثل حس و حال «کافه نادری» است که زمانی پاتوق نویسندگان و روشنفکران مطرح بوده است.

«کافه فلور» و «کافه دو مگو» هم اهمیت شان به دلیل مشتری هایی است که داشته اند و نام هایی که با آن ها پیوند خورده؛ چهره هایی مثل ژان پل سارتر، سیمون دوبووار، آلبر کامو، پابلو پیکاسو، ارنست همینگوی، ژرژ باتای، ریموند کِنو و… .

اهمیت این کافه ها به گونه ای بوده که مثلا «کافه دو مگو» با حمایت آندره برتون میزبان سوررئالیست ها و با حمایت سارتر و دوبووار میزبان اگزیستانسیالیست ها بوده است.

این کافه ها همچنین در زمینه های مختلف هنری مثل رمان ، فیلم ، موسیقی و نقاشی مورد اشاره قرار گرفته اند و به آن ها پرداخته شده است.

نکته جالب توجه دیگر این که دو جایزه ادبی به نام این دو کافه هرساله در آن ها برگزار می شود؛ جایزه ادبی «فلور» از سال 1994 راه انداز شده و جایزه ادبی «دو مگو» از سال 1933.

این شکل کافه نشینی به کشوری مثل تونس هم که از مستعمره های فرانسه بوده رسیده است. در تونس هم کافه های زیادی به شکل کافه های فرانسوی وجود دارند که صندلی هایی را در فضای بیرونی کافه و در پیاده رو می چینند.

منبع: جام جم 

Check Also

چرا درونگراها می‌توانند رؤسای فوق‌العاده‌ای شوند

یک افسانه محبوب رایج این است که مدیران و رؤسای ارشد، حتما باید شخصیت‌های برونگرایی …