نسل جدید جاده‌ها/ جاده‌های پلاستیکی جایگزین مقرون به صرفه و مقاوم آسفالت!

نسل جدید جاده‌ها/ جاده‌های پلاستیکی جایگزین مقرون به صرفه و مقاوم آسفالت

در دنیای امروز پلاستیک، خوب یا بد، در جای‌جای زندگی‌مان حضور دارد. از لوازم خانگی گرفته تا ظرف‌هایی که در آن غذا می‌خوریم، حضور پلاستیک را می‌بینیم. اما احتمالا شاید نام جاده پلاستیکی هرگز به گوشتان نخورده باشد. فن آوری جدیدی که قرار است در آینده، جایگزین  جاده‌ها و خیابان‌ها که در حال حاضر پوشیده با آسفالت هستند باشد. شرکت ساختمانی هلندی ورکر وسلز،درطرحی از سازه ای از جنس پلاستیک به شکل پیش ساخته، که بر روی شن و ماسه و قرار می‌گیرد، جاده‌‌ای تازه ساخته که به‌طور چشم‌گیری از اجرایی‌ آسان‌ترنسبت به اسفالت و مصالح دیگر برخوردار است. این به این معنی است که زمان بسیار طولانی که صرف ساخت جاده‌ها و خیابان‌ها و حتی سازه های دیگر مورد استفاده قرار گرفته در راه‌سازی می شود، به شدت کاهش خواد یافت و از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

 

plasticroad-2

سازه تو خالی این جاده که سطح ان مانند پنل‌های مسطح است، این امکان را می‌دهد که به راحتی کابل‌های برق یا مخابرات و یا لول‌کشی اب‌ها و هرچیز دیگری که قرار گرفتن آ‌نها در زیر جاده چالشی بزرگ محسوب می شد، تعبیه شوند. از فواید بسیار قابل توجه این جاده، امکان برای یکپارچه بودن آن است که می‌توان کل یک مسیر را به طور کامل و بدون قطع و شکست قسمت‌ها ساخت که همین موجب انعطاف پذیری بیشترو حمل و نقل راحت‌تر می‌شود که قابل قیاس با جاده‌های فعلی نیست. مقاومت در برابر تغییرات اب و هوایی و دوام زیاد، باعث می‌شود که بخش تعمیر و نگهداری آن به شدت کم‌هزینه و آسان باشد.

plasticroad-3

این نوع جاده‌ها  بین منفی ۴۰ تا مثبت ۸۰ درجه سانتیگراد، بازه مقاومت دمایی دارند. با وجود این‌که، ساخت این‌گونه جاده‌ها همچنان در دست بررسی و فع اشکال است (مانند بررسی چگونگی ایجاد اصطکاک بیشتر سطحی هنگام بارندگی و لیز بودن سطح جاده) اما ورکر وسلز امیدوار است ظرف سه سال آینده، اولین نسل از جاده‌های پلاستیکی به مرحله اجرا برسد. رتردام، شهری که در کشور هلند واقع است، به احتمال فراوان، اولین محلی خواهد بود که از جاده‌های پلاستیکی در آن استفاده خواهد شد.

کافه سینما

مطلب پیشنهادی

mobbbbb

زندگی راحت و امن و بدون SMS

شبکه های اجتماعی اینترنتی برای موفق شدن یک راه بیش تر ندارند. جلب توجه نوجوانان …

http://www.20script.ir