عاشیقلر…

یک هنرمند موسیقی عاشیقی گفت: متولیان فرهنگ برای حمایت از این موسیقی اصیل باید گام‎هایی بردارند تا فضای خوبی فراهم شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، مسلم عسگری در دهمین دوره بزرگداشت موسیقی عاشیقی با عنوان «عاشیق‌لار بایرامی» اظهار کرد: این مراسم از سال 85 با هدف گردهمایی هنرمندان و علاقه‌مندان به موسیقی عاشیقی آغاز شده و دهمین دوره این مراسم به میزبانی استان زنجان برگزار شد.

وی ادامه داد: امسال در این مراسم 26 هنرمند با عنوان عاشیق، نوازنده بالابان و قاوال از تبریز، اردبیل، زنجان و ارومیه حضور داشتند که با ارائه موسیقی مناطق خود در قالب موسیقی عاشیقی، علاقه‌مندان به این موسیقی را در فضای آرام به اجرای برنامه پرداختند.

او به تاریخچه‎ای از موسیقی عاشیقی اشاره کرد و گفت: ادبیات و موسیقی عاشیقی از حوزه‎های بکری به‌شمار می‌رود که نیازمند تحقیقات علمی است. در ایران تا به امروز هفت حوزه عاشیقی ثبت شده که شامل قاراداق تبریز، ارومیه، زنگان، خراسان، قم، ساوه، قاشقایی و سولدوز است.

وی اظهار کرد: ادبیات و موسیقی استان زنجان با توجه به داستان‏‌ها و آهنگ‎های ویژه‌اش از جایگاه خاصی بین حوزه‎های هفت‌گانه داخل کشور برخوردار است. از قدیمی‎ترین عاشیق‎های این دیار نیز می‎توان به «عاشیق شیرین» که خالق داستان «شیرین ایله بیرچک خانیم» است، اشاره کرد. همچنین از اساتیدی که در رشد این هنر مردمی در این منطقه نقش به‌سزایی داشتند می‎توان به عاشیق یوسف جمال خالق داستان «طوطی سخن و یوسف جمال» اشاره کرد.

او افزود: امیدواریم موسیقی عاشیقی به فراخور استعداد بالقوه در کشور بتواند با مساعدت محققان عرصه موسیقی عاشیقی و سازمان‎های ذی‌صلاح در سطح جهانی به فهرست آثار معنوی جهان وارد شود.

Check Also

معماری عهد باستان

معماری عهد باستان فلات ایران، محل اقامتگاه های کوهستان کهن است که تاریخ آن به …