شهری زیرزمینی به قدمت ۱۵۰۰ سال

 

شهر زیرزمینی اویی، شهری در دوره ی ساسانیان
شهر زیرزمینی اویی، در شهر نوش آباد، ۵ کیلومتری شمال کاشان قرار گرفته که از بافت قدیم شهر شروع و تا بافت کنونی ادامه داره. این شهر زیرزمینی به خاطر گسترده بودن و معماری منحصربفردی که داره، یکی از شگفت‌انگیز ترین شهرهای باستانی ایران و جهان به حساب میاد.
اویی در سه طبقه کنده شده و عمقش بین ۴ تا ۱۸ متر متغیره. وقتی پله هارو می ری پایین و می‌خوای واردش بشی، یه ورودی خیلی باریک داره که فقط یه نفر می‌تونه ازش رد شه، بعد که میری تو، یه راهروهای کوتاهی هستن که بوی نم خاک می دن. ممکنه لازم بشه برای عبور ازشون یه کم خودتو خم کنی.
شهر 1500 ساله،شهرزیرزمینی،سیلک،تپه سیلک،کاشان
این راهروها تو رو به بخش های داخلی شهر می رسونن. از اینجا به بعد دیگه به اندازه قد طبیعی یه آدم یعنی ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانت ارتفاع داره و راحت ‌تر می تونی رد شی، تو این قسمت فضاهای اصلی شهر وجود داره، که شامل حجره های کوچیک دو در دو، سرویس‌های بهداشتی ابتدایی، فضاهای پناهگاهی، تونل‌های ارتباطی، چاه های آب و تهویه هوا می‌شه که نیاز‌های اولیه زندگی شهرنشینی رو برطرف می‌کنن. سیستم تهویه هوا به وسیله کانال‌هائیه، که در طبقه اول به سطح زمین ایجاد شده و باعث به جریان افتادن هوا در طبقات می‌شه. آب مورد نیازشون ازقنات‌ها و پایاب ها تامین می‌شده، چون مسیر اویی طوریه که بعضی جا‌ها به قنات‌ها راه داره.
شهر 1500 ساله،شهرزیرزمینی،سیلک،تپه سیلک،کاشان
روشنایی شهرشون به وسیله چراغ‌های پیه سوز سفالی تامین می‌شده و وقتی تو این راهروهای تنگ  راه می‌ری، نور این چراغ‌ها سایه می ندازه و یه فضای خیلی خاص رو برات به وجود میاره.
شهر اویی، به مرور زمان و به خاطر عوامل طبیعی مثل ورود سیلاب، تا حدودی تخریب شده ولی هنوز زیبا و باورنکردنیه و سفال‌هایی توش هست که مربوط به ۱۸۰۰ سال قبل یعنی دوران ساسانیه.
شهر 1500 ساله،شهرزیرزمینی،سیلک،تپه سیلک،کاشان
در کل شهرهایی که زیر زمین ساخته می‌شن، می‌تونن پناهگاه خوبی برای محافظت در برابر حمله دشمن باشن، این شهر هم در زمان حمله مغول، به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می گرفته.
این مجموعه ارزشمند، در سال ۱۳۸۵، به شماره ۱۵۸۱۶ به ثبت ملی رسید.
  شهر خبر

مطلب پیشنهادی

جزایر ایرانی خلیج فارس

جزایر ایرانی خلیج فارس خلیج فارس یا دریای پارس حدود ۳۰ جزیره مسکونی و غیر مسکونی …

http://www.20script.ir