شهرهای بزرگ ژاپن چگونه تمیز می مانند؟!

ژاپ2ن

توکیو تمیزترین شهر آسیا است و کوبه رتبه سوم را در این زمینه دارد.اینها موضوعاتی است که تعجب بسیاری را بر می انگیزد.واقعا چطور ژآپنی ها شهرهای به این بزرگی را تمیز نگه می دارند؟!

به عنوان مثال توکیو 13 میلیون جمعیت دارد و سخت کار می کند تا شهر را تمیز نگاه داشته و محیط زیست را تا حد ممکن دوست داشتنی نگه دارد.از طرف دیگر توکیو کمترین میزان انتشار دی اکسید کربن در کل قاره آسیا را به خود اختصاص داده است.

شهرهای بزرگ ژاپن چگونه تمیز می مانند؟!

چطور کنترل شهر به این بزرگی امکان دارد؟

تفکیک زباله

شهرهای بزرگ ژاپن چگونه تمیز می مانند؟!

در تمیزی ژاپن عوامل مختلفی دخیل هستند که در آن میان تفکیک زباله قطعا یکی از مهمترین عوامل محسوب می شود.

وابسته به شهر و حتی ناحیه, زباله ها به دو صورت قابل احتراق و غیر قابل احتراق تفکیک می شوند.به علاوه مواد بازیافتی در دسته های بطری های پلاستیکی, بطری های شیشه ای و کاغذ بصورت جداگانه جمع آوری می شوند.

با کمال تعجب خیابان های پایتخت ژاپن فوق العاده تمیز است.آشغال و زباله به ندرت دیده می شوند.به سبب سطل آشغال هایی که در مغازه ها و ایستگاهها به وفور پیدا می شوند,برای مردم راحت است که از شر زباله شان رها شوند و از تولید آشغال و زباله سازی ممانعت به عمل بیاورند.

شهروندان

شهرهای بزرگ ژاپن چگونه تمیز می مانند؟!

علاوه بر این ژاپنی ها از همان کودکی مسئول زباله خودشان بار می آیند و اگر نیاز باشد آن را با خود به خانه شان می برند.این همان دلیلی است که باعث می شود مکان های عمومی فوق العاده تمیز باشند و این اتفاق حتی بعد از شکوفه زدن گیلاس و یا متعاقب یک روز آفتابی در ساحل دریا می افتد.

عموما ژاپنی ها مردمی هستند که متوجه محیط اطرافشان هستند.خواه این محیط مردم و خواه مواد باشند.گرافیتی و یا دیوارنویسی کمتر دشیده می شود و وندالیسم و تخریب کاملا نادر است.

ایستگاههای مختص سیگار

شهرهای بزرگ ژاپن چگونه تمیز می مانند؟!

در نهایت خیلی از جاهای شلوغ توکیو مثل شیبویا و یا شینجوکو انواع مختلفی از قوانین ضد استعمال دخانیات دارند.برای همین استگاههای مخصوصی برای استعمال دخانیات تاسیس شده است و غیذ قانونی و قدغن است که کسی در بیرون این جاها به استعمال دخانیات بپردازد.بنابراین ته سیگارهای افتاده بر زمین چیزی نادر برای دیدن است.

ژاپن هنوز در حال بهبود است و با سهمی که به هر نفر داده می شود,می توان آینده ای تمیز تر هم برای آن متصور بود!

Check Also

موسیقی در دوره سلجوقی

موسیقی در دوره سلجوقی سلجوقیان تا آنجا دوستدار هنر بودند که آلپ ارسلان، دومین فرد …