زیاد تلویزیون نبینید!

 

 

محققان اظهار داشتند اگر روزانه بیشتر از ۵ ساعت تلویزیون تماشا کنید، ممکن است به طرز عجیبی جان خود را از دست بدهید.

اخیراً تحقیقی انجام شده که باعث می‌شود از روی مبل بلند شده و تلویزیون را خاموش کنید. طبق تحقیقات دانشگاه اوساکای (Osaka) ژاپن، اگر روزانه بیش از ۵ ساعت تلویزیون تماشا کنید، احتمال بروز یک لخته خونی مرگ‌بار در رگ‌هایتان ۶ برابر افزایش می‌یابد.

این تحقیق نشان می‌دهد مردان و زنان بین سنین ۴۰ الی ۷۹ سالی که روزانه بیشتر از ۵ ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند، نسبت به افرادی که روزانه تنها ۲٫۵ ساعت تلویزیون تماشا می‌کند، ۲ برابر بیشتر احتمال دارد دچار آمبولیسم ریوی مرگ‌بار در اثر ایجاد لخته‌های خونی شوند.

این احتمال زمانی ۶ برابر می‌شود که سن افراد زیر ۶۰ سال باشد و روزانه بیشتر از ۵ ساعت تلویزیون تماشا کنند.

یکی از محققان این تحقیق می‌گوید: «عدم تحرک پاها در حین تماشای تلویزیون، یکی از علل بروز چنین مشکلی محسوب می‌شود». در این تحقیق ۸۶٬۰۰۰ نفر در ژاپن به مدت بیش از ۱۸ سال تحت نظارت قرار داشتند. خطر از آنجا نشئت می‌گیرد که لخته‌های خونی ممکن است در یکی از سیاهرگ‌های پا ایجاد شده و مانع جریان خون به سمت قلب شود. این اولین تحقیقی است که تماشای طولانی‌مدت تلویزیون را با لخته‌های خونی ارتباط می‌دهد. با این حال توجه داشته باشید سن یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در این روند است. طبق گفته محققان، رابطه مشابهی میان لخته‌های خونی و انجام بازی‌های ویدئویی یا کامپیوتری نیز وجود دارد.

این محققان طی یک نشست خبری اظهار داشتند افرادی که در تماشای تلویزیون زیاده‌روی می‌کنند، بایستی همان دستورالعمل‌هایی که به مسافران پروازهای طولانی داده می‌شود، رعایت کنند؛ به عبارت دیگر این افراد بایستی بایستند، راه بروند و میزان زیادی آب بنوشند.

Check Also

به کمک این روشها از گرمازدگی پیشگیری کنید

به هم خوردن تعادل در مکانیسم‌های تنظیمی گرمای بدن، گرمازدگی نامیده می‌شود   به کمک …