زنانی که جهان را متحول کردند

لاما2ر

 با وجود خدمات بسیار و عظیمی که زنان به دنیای علم و فناوری عرضه داشته‌اند، بسیاری از دانشمندان زن آنگونه که باید و شاید شناخته شده نیستند.

در زیر با زنان دانشمندی که از راه علم توانسته‌اند تاثیرات شگرف بر زندگی امروز ما بگذارند، آشنا می‌شوید:

ویرجینیا آپگار (1909-1974)

تصاویر/ زنانی که جهان را متحول کردند

این متخصص بیهوشی پیشتاز، شاخص آپگار را ابداع کرده که سیستمی شناخته‌شده در ارزیابی سلامتی نوزادان تازه متولد شده است.


دکتر جین کوک رایت (1919-2013)

تصاویر/ زنانی که جهان را متحول کردند

این پزشک مشهور در سن 33 سالگی به ریاست بنیاد تحقیقات سرطان در بیمارستان هارلم رسید. رایت برای مطالعۀ شیمی‌درمانی به جای نمونه بافتهای موش از نمونه بافتهای انسانی استفاده کرد، و روشهای اجرای شیمی‌درمانی از طریق کاتتر را توسعه داد.


ریتا لوی مونتالسینی (1909-2012)

تصاویر/ زنانی که جهان را متحول کردند

لوی مونتالسینی در دوران جنگ جهانی دوم در ایتالیا، برای پژوهش در مورد سلولهای عصبی با استفاده از جنین مرغ، آزمایشگاه مخفی زیرزمینی ایجاد کرد. او و همکارش، استنلی کوهن، در سال 1986 موفق به دریافت نوبل پزشکی شدند.


آگوستا آدا، کنتِس لاولِیس (1815-1852)

تصاویر/ زنانی که جهان را متحول کردند

روشهای او در بکارگیری ماشین تحلیل برای بازگرداندن اعداد، چیزی را که اولین نرم‌افزار کامپیوتری جهان محسوب می‌شود بنا نهاد. زبان کامپیوتری آدا برای ادای دین به این ریاضیدان قرن نوزدهمی به نام او نامگذاری شده است.


دکتر چین شیونگ وو (1912-1997)

تصاویر/ زنانی که جهان را متحول کردند

وو اگرچه پزشک بود، اما اولین برندۀ ولف پرایز در فیزیک است. او در پروژۀ منهتن حضور داشت و در جداسازی ایزوتوپهای U-235 و U-238 با روش انتشار گازی همکاری داشت.


آمالی نوئتر (1882-1935)

تصاویر/ زنانی که جهان را متحول کردند

این ریاضیدان متولد آلمان، با وجود تبعیض‌هایی که به خاطر جنسیت، وزن و نیاکان یهودی‌اش بر او روا می‌شد، همچنان توانست یکی از بنیانگذاران جبر مجرد باشد. انشتین او را “مهمترین نابغۀ ریاضی که از زمان حضور زنان در آموزش عالی پدید آمده” توصیف کرده است.


هدی لامار (1913-2000)

تصاویر/ زنانی که جهان را متحول کردند

وی با نام هدویگ کیسلر در اتریش متولد شد و زمانی که در سال 1941 فناوری مخابرات طیف گسترده و پرش فرکانسی را ابداع می‌نمود، ستارۀ مشهور سینما هم بود.

در آن زمان از تکنولوژی ابداعی او برای هدایت اژدرهای متحدین در جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد. سه دهۀ بعد این تکنولوژی کاربرد تجاری یافت و در صندوقهای فروشگاهی بی‌سیم و دستگاههای خوانش بارکد کاربرد یافت.


روث بنریتو (1916-2013)

تصاویر/ زنانی که جهان را متحول کردند

این شیمیدان متولد نیواورلئان موفق به ابداع ابزاری برای ساخت کتان بادوام و ضدچروک شد. صنعت کتان در آن زمان پس از اختراع پلی‌استر و سایر الیاف مصنوعی دچار بحران شده بود.


لین مارگولیس (1938-2011)

تصاویر/ زنانی که جهان را متحول کردند

این زیست‌شناس آمریکایی بر مبنای این ایده که سلولها با هم همکاری می‌کنند و روابط سیمبیوتیک تشکیل می‌دهند، مقاله‌ای نوشت. پیشتر تصور می‌شد که سلولها با هم رابطۀ رقابتی دارند. مقالۀ او پیش از انتشار 15 بار رد شده بود.


دکتر باربارا مک‌کلنتاک

تصاویر/ زنانی که جهان را متحول کردند

مک‌کلنتاک از پیشروان تحقیقات ژنتیک است. او از ذرت استفاده کرد تا به درک ایدۀ سازه‌های جابجاشدنی نائل شود. برمبنای این ایده، ژن‌ها مشخصه‌های جسمانی را روشن یا خاموش می‌کنند. او که سالها کمتر شناخته شده بود، در سال 1983 و در سن 81 سالگی موفق به دریافت نوبل پزشکی شد.


گریس مورای هاپر (1906-1992)

تصاویر/ زنانی که جهان را متحول کردند

هاپر کسی است که اصطلاح “باگ کامپیوتری” را ابداع کرده است. او این اصطلاح را وقتی که یک شب‌پره در کامپیوترش پیدا کرد، ساخت. هاپر با وجود عدم صلاحیت جسمانی، به عنوان ریاضیدان به عضویت نیروهای ذخیرۀ نیروی دریایی آمریکا درآمد.

او دستورالعملی 561 صفحه‌ای دربارۀ مارک 1 نوشت. مارک 1 کامپیوتری 17 متری به وزن 5 تن بود. او همچنین اولین کمپایلر را به نام A-O طراحی کرد که کدنویسی باینری را تسهیل نمود.

Check Also

معماری عهد باستان

معماری عهد باستان فلات ایران، محل اقامتگاه های کوهستان کهن است که تاریخ آن به …