بیماری‌هایی که لبخند شما را زیر سوال می‌برند

22

 شاید چشم‌ها پنجره روح آدم‌ها به دنیای واقعی باشند و البته مهم‌ترین عامل زیبایی صورت اما قطعا لب‌ها هم در تکمیل زیبایی آدم‌ها نقش مهمی دارند. تصور کنید صورتی با چشم‌های زیبا و گیرا و سالم اما با لب‌هایی رنگ‌پریده یا پر از زخم و پوست‌های اضافی. انگار که یک جای کار می‌لنگد و آن زیبایی ناقص است. برای داشتن لبخندی زیبا در کنار دندان‌های سفید و سالم و لثه‌هایی بی‌نقص باید لب‌هایی سالم و خوش‌رنگ هم داشت. لب‌‌های زیبا می‌‌تواند لبخند شما و چهره‌‌تان را زیباتر کند؛ یعنی نصف بار زیبایی صورت را به دوش بکشد.

پس اگر سلامت و البته زیبایی لب‌ها برای‌تان مهم است،  این مطلب را بخوانید. دکتر اکبر فاضل، دندانپزشک و دکترای دندانپزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی تهران درباره انواع بیماری‌های لب و اینکه چگونه می‌توانیم لب‌های سالم و باطراوتی داشته باشیم، توضیح می‌دهد.

لب های کوتاه و لبخندهای  لثه‌ای

لب حد فاصل بین مخاط مرطوب و پوست بدن است. طرفی که پوست بدن قرار دارد خشک و طرف دیگر مرطوب است؛ به همین دلیل برخی از ضایعات و بیماری‌های لب ممکن است ناشی از بیماری مخاطی و برخی دیگر ناشی از بیماری‌های پوستی باشد که برای تشخیص نوع آنها حتما پزشک متخصص باید نظر قطعی دهد.  در حالت عادی وقتی لبخند می‌زنید باید بخش فوقانی لب بالا در تماس با محل رویش دندان‌‌ها از درون لثه قرار ‌گیرد و تقریبا مقدار کمی از لثه‌ فک بالا پیدا ‌شود.

با لب‌های سالم بخندید!

در هنگام لبخند زدن اگر این قاعده رعایت شود می‌توان گفت که لبخند شما زیبا و استاندارد است. لبخند لثه‌ای یا لثه‌نما یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد به آن دچار هستند. نمایان شدن لثه‌ها هنگام لبخند زدن ناشی از مشکلات لثه‌ای نیست، گرچه خیلی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که مشکل از لثه‌هاست اما لب بالا به دلیل نازک بودن قادر نیست لثه‌ای را که روی ریشه دندان قرار گرفته است، بپوشاند. این مساله یا جنبه ژنتیک دارد یا به فرم استخوان یا اسکلت فک شخص مربوط می‌شود.

اگر مجبورید، زیر تیغ جراحی بروید!

برای لبخند‌های لثه‌نما و درمان آن اقدام خاصی نباید انجام دهید؛ البته تنها در یک مورد نیاز به درمان جدی وجود دارد و آن زمانی است که لب بالا به دلیل کوتاه بودن قادر به حفاظت لبی و براق لبی نباشد که در این صورت التهابات لثه‌ای و به دنبال آن عفونت لثه‌ای بروز خواهد کرد. در این شرایط با عمل جراحی می‌توان این مشکل را برطرف کرد. به‌طور کلی جراحان توصیه می‌کنند فقط برای جنبه زیبایی این عمل‌های سخت را انجام ندهید.

اگرتبخال در راه است

بعد از پشت سر گذاشتن یک روز پراسترس یا یک سرماخوردگی شدید، یک یا دو روز ممکن است در قسمتی از دهان احساس خارش یا سوزش کنید. این نشانه‌ها خبر از تبخال دارند. تبخال یک عفونت ویروسی است که در اثر ویروسی به نام هرپس ایجاد می‌شود؛ البته این بیماری فقط مختص لب نیست و ممکن است به غیر از لب، لثه‌ها را هم مبتلا کند. با یک‌بار ابتلا به تبخال ویروس آن در ریشه‌های عصبی در این ناحیه باقی می‌ماند و معمولا وقتی سیستم  ایمنی بدن به هر دلیلی ضعیف می‌شود، مثلا به دنبال استرس، عصبی شدن یا بیماری‌های شدید مانند سرماخوردگی‌ها دوباره عود می‌کند.

وسایل شخصی خودتان را داشته باشید

تبخال از طریق روبوسی، استفاده از وسایل غذاخوری (مثل قاشق و چنگال)، حوله و تیغ انتقال پیدا می‌کند؛ البته باید توجه داشت که تبخال وقتی از آن حالت پرآب خارج شده و اصطلاحا دلمه بسته باشد، باز هم مسری است و می‌تواند باعث انتقال بیماری شود. تبخال درمان قطعی و ریشه‌کنی ندارد. در هر حال با کنترل استرس‌ها و قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن می‌توان عودهای تبخال را کاهش داد. اگر تبخال بیشتر از دو هفته باقی ماند و خود به خود از بین نرفت، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید.

آفت‌ها یک‌جا ثابت نمی‌مانند!

آفت یکی از مشکلات دهانی است که در داخل دهان زده می‌شود؛ البته برخی از آفت‌ها ممکن است نزدیک به لب زده شوند که جلوه بدی به لب‌ها می‌دهند. این زائده‌های سفید یا زردرنگ که ابتدا به صورت چند نقطه قرمزرنگ دردناک نمایان می‌شوند، ممکن است سایر قسمت‌های دیگر دهان مثل لپ‌ها، زبان، سقف دهان و پایین لثه‌ها را هم درگیر کنند.

درد آفت را کاهش دهید

این زائده‌های دهانی درمان خاصی ندارند و با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کنند. در برخی از موارد ممکن است از درمان‌های موضعی کمک بگیریم. به عنوان مثال اگر آفت همراه با درد زیاد باشد می‌توان از بی‌حس‌کننده‌های موضعی برای تخفیف درد استفاده کرد. همچنین در بعضی از مواقع اگر آفت به صورت خودی به خود از بین نرود می‌توان با کمک لیزر آنها را از بین برد؛ البته آفت‌ها بسته به نوعی که دارند طول درمان و نوع درمانشان متفاوت است.

وقتی لب ترک می‌خورد

خراش و زخم‌های گوشه دهان گاهی اوقات آن‌قدر دردناک هستند که در اکثر مواقع باعث ناراحتی فرد می‌شوند. از نظر بالینی دلایل مختلفی باعث به وجود آمدن این ترک‌ها می‌شود؛ از جمله کمبود ویتامین B یا کمبود آهن در به وجود آمدن این مشکل دخیل هستند. ترشح زیاد بزاق دهان، خشکی دهان یا برخی از عفونت‌های دهانی، هم ممکن است باعث به وجود آمدن ترک‌های گوشه لب شوند. با این حال اگر با این مشکل مواجه شدید بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید تا دلیل اصلی ریشه‌یابی شود. همچنین گاهی اوقات ترک‌های گوشه لب ناشی از بروز قارچ‌های کاندیداست. با این حال اگر زخم‌ها شدت پیدا کرد و زمان بهبود طولانی شد، می‌توانید احتمال دهید پای قارچ‌های کاندیدا در میان است.

با لب‌های سالم بخندید!

بزاق مصنوعی بسازید

اگر مشکل ترک‌های گوشه لب ناشی از کمبود ویتامین باشد، می‌توان با کمک مکمل‌ها یا مصرف بعضی از مواد غذایی این مشکل را برطرف کرد. اگر مشکل از ترشح زیاد بزاق باشد باید این مشکل از نظر سیستماتیک بررسی و درمان شود. یکی دیگر از دلایل  ترک هاخشکی دهان است. خشکی دهان بر اثر کاهش بزاق دهان ایجاد می‌شود که دلایل مختلفی مثل اشعه‌درمانی، فیزیوتراپی و… دارند. تنها راه درمان، تشخیص علت و بعد از آن افزایش ترشح بزاق است  اما تا درمان قطعی می‌توان از بزاق مصنوعی استفاده کرد. کافی است یک قاشق روغن زیتون را با یک قاشق آبلیمو مخلوط کنید و هر چند دقیقه یک‌بار این مخلوط را در دهان بچرخانید و سپس قورت دهید. این روش موقتی است و باید دلیل اصلی، ریشه‌یابی و درمان شود. استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده که حاوی ویتامین هستند هم می‌تواند تا حدودی تاثیرگذار باشد.

دندان مصنوعی‌دار‌ها دقت داشته باشند!

دست دندان‌ها از متهم‌های ردیف اول در به وجود آمدن ترک‌های گوشه لب هستند. اگر ارتفاع دست دندان شما کوتاه شده باشد، چنین مشکلی دور از انتظار نیست. ممکن است دست دندان شما در مراحل ساخت به صورت صحیح اندازه‌‌گیری نشده باشد یا اینکه بسیار قدیمی باشد و دندان‌‌های آن سایش پیدا کرده و ارتفاع خود را از دست داده باشند. با این حال برای برطرف کردن این مشکل باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

جویدن لب‌ها، ممنوع!

جویدن لب‌ها یکی از عادت‌هایی است که خیلی از افراد به‌طور ناخودآگاه یا خودآگاه آن را انجام می‌دهند. بهتر است از این به بعد از این کار خودداری کنید زیرا این کار باعث به وجود آمدن زخم‌هایی می‌شود که اگر این زخم‌ها مزمن شوند ممکن است تومورهای خوش‌خیم یا بدخیمی در این ناحیه ایجاد شود. توصیه می‌شود این عادت اشتباه خود را زودتر ترک کنید تا مشکلاتی از این قبیل سراغ‌تان نیاید.

نکاتی که درباره بهداشت لب‌ها باید بدانید

معمولا موادی که روی لب استفاده می‌شوند کرم، رژلب و. . . ممکن است به دلیل مواد افزودنی روی لب‌ها ایجاد حساسیت کنند. توصیه می‌شود از لوازم بهداشتی و آرایشی متفرقه که فاقد برند معتبر هستند، استفاده نکنید. کرم‌های ویتامینه به‌خصوص ویتامین A یا وازلین می‌توانند در طراوت لب‌ها تاثیرگذار باشند. لب‌ها به‌طور طبیعی پوست نازک‌تری دارند و آسیب‌های خورشیدی روی آنها بسیار بیشتر از سایر نقاط بدن است. کرم‌های ضدآفتاب که مخصوص لب هستند می‌توانند در سلامت لب‌ها نقش بسزایی داشته باشند. توصیه می‌شود به‌طور مداوم لب‌ها را با کرم مرطوب‌کننده ماساژ دهید و این مراقبت را به زمان ترک‌خوردگی و خشکی لب‌ها موکول نکنید.

مطلب پیشنهادی

ارتودنسی نامرئی چیست؟

براکت ها همان نگین های فلزی روی دندان های شما حین ارتودنسی هستند. براکت ها …

http://www.20script.ir