به خاطر پوست تان آب بنوشید

 Young woman holding glass with Purified Water.

مرطوب نگه داشتن موضعی پوست و نوشیدن آب و رطوبت رسانی داخلی تاثیر قابل توجهی در زیبایی پوست دارد، اما چه نوشیدنی هایی به زیبایی  بیشتر پوست کمک می کنند؟ در این رابطه حرف و حدیث های بسیاری وجود دارد که در این مطلب به برخی از آنها اشاره می کنیم و قبل از سایر نوشیدنی ها به خواص آب می پردازیم.

پوست سالم و زیبا پوستی است که به اندازه کافی رطوبت داشته باشد. برای داشتن پوستی بدون چروک و با قدرت کشسانی مناسب باید به اندازه آب بنوشید. نوشیدن کمتر آب باعث خشکی و چروکیدگی پوست و مصرف بیش از اندازه باعث کارکرد بیشتر کلیه و خستگی آن خواهدشد. حقیقت اینجاست که پوست برای زیبا و سالم بودن غیر از آب و رطوبت کافی به اسیدهای چرب ضروری هم نیاز دارد. مصرف اسیدهای چرب امگا3 و امگا6 می تواند تا حد زیادی به کشسانی پوست کمک کند. در ضمن پوست تنها به رطوبت رسانی درونی بلکه به مرطوب کننده های خارجی نیازمند است.

قبل از تشنگی آب بنوشید!

زمانی که تشنه می شویم یعنی بدن دچار کم آبی شده است. توصیه بر این است که به طور مرتب در طول روز آب بنوشید. وقتی دمای هوا متعادل است، نوشیدن 1.5 لیتر آب در روز مساوی با 8 لیوان کفایت می کند. این میزان آب در طول روز به دنبال ادرار، تعریق و تنفس از دست می رود. وقتی هوا گرم است یا ورزش سنگین و شدید انجام می دهید مسلما میزان نیاز بدن به آب بیشتر خواهدشد. افراد مبتلا به مشکل های احتباسی آب مثل افرادی که دچار ورم، سنگینی پاها و اضافه وزن هستند، نباید همراه با غذا آب بنوشند اما قبل و بعد از آن آزاد هستند.

نوشیدن آب بیشتر، دفع سموم بیشتر

نوشیدن آب باعث ادرار بیشتر و دفع ضایعات از این طریق می شود، اما نباید بیش از حد در نوشیدن آب و مایعات زیاده روی کرد زیرا این کار باعث خستگی کلیه ها می شود و در ضمن بر زیبایی پوست تاثیرگذار نیست. اگر می خواهید نوشیدن آب باعث شادابی و درخشش بیشتر پوستتان شود باید صبح ها ناشتا آب نصف لیمو را در یک استکان آب ولرم بچکانید و بنوشید. این نوشیدنی باعث درخشش بیشتر پوست در عرض چند روز می شود.

خنک بنوشید

معمولا زمستان ها آب یا نوشیدنی گرم و در تابستان نوشیدنی خنک می نوشیم، اما متخصصان می گویند نوشیدن مایعات سرد می تواند روی دستگاه گوارش اثر منفی بگذارد و در هضم غذا اختلال ایجاد کند. متخصصان طب سنتی توصیه می کنند نوشیدنی هایی با دمای معمولی و حتی گرم بنوشید تا هضم غذا بهتر شود. این موضوع به صورت غیرمستقیم بر زیبایی پوست هم تاثیرگذار است.

بهترین نوشیدنی آب است

هیچ نوشیدنی ای بهتر از آب نمی تواند نیاز بدن به رطوبت را برطرف کند و اثر مثبت بر زیبایی پوست داشته باشد. در صورتی که به آب لوله کشی تصفیه شده را دسترسی دارید این آب بهترین مایع برای نوشیدن است و در غیر این صورت می توانید از آب معدنی های غنی شده با منیزیم، کلسیم، سدیم، کلر، زینک و فلئور استفاده کنید. مواد معدنی برای سلامت پوست ضروری هستند و زمانی جذب بدن می شوند که PH آب به PH بدن یعنی (8-7) نزدیک باشد. PH بدن به نوع تغذیه ما هم بستگی دارد. به همین دلیل توصیه می شود در طول روز به دفعات آب بنوشید تا مواد معدنی مورد نیاز بدن در شرایط مساعد جذب شود.

چای، قهوه و دمنوش ها

گرچه این نوع نوشیدنی ها به رفع نیاز بدن به مایعات کمک می کنند اما نوشیدنی های حاوی کافئین در صورتی که بیش از 5 فنجان در طول روز مصرف شوند اضطراب زا هستند و نه تنها برای پوست، بلکه برای قلب نیز مضر خواهند بود. برعکس قهوه، چای و به خصوص چای سبز حاوی آنتی اکسیدان هستند و همانند دیگر دمنوش های گیاهی می توانند در زیبایی پوست تاثیر مثبت داشته باشند. نوشیدن این مایعات بعد از صرف غذا یا توام با آن می تواند در جذب آهن اختلال ایجاد کند. به همین دلیل بهتر است چند ساعت بعد از صرف غذا مصرف شوند.

به خاطر پوست تان آب بنوشید

آب نارگیل

آب نارگیل غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است و نه تنها می تواند نیاز بدن به مایعات را رفع کند، بلکه نوشیدن آن به سلامت بیشتر پوست کمک و از بروز جوش های پوستی پیشگیری می کند. البته پزشکان و متخصصان تغذیه، مصرف انواع صنعتی را توصیه نمی کنند زیرا انواع صنعتی معمولا خالص نیستند و حاوی قند و آب فراوانی هستند.

نوشیدنی های زیبایی

در برخی از کشورها مایعاتی با عنوان نوشیدنی های زیبایی به فروش می رسد. این نوشیدنی ها غنی شده با مواد معدنی و ویتامین ها هستند که البته مقداری هم شکر دارند. برخی از انواع چای هم هستند که خاصیت آنتی اکسیدانی طبیعی دارند. این نوشیدنی ها می توانند در عین تامین رطوبت مورد نیاز بدن، ج لوی پیری زودهنگام پوست را بگیرند. برخی از انواع این نوشیدنی ها غنی شده یا ویتامین های صنعتی هستند که به خوبی توسط دستگاه گوارش جذب نمی شود. به جای این نوشیدنی ها بهتر است آب سبزی ها و میوه ها را بنوشید.

سوداها

نتایج تحقیقات پژوهشگران آمریکایی نشان داده قند موجود در این نوشیدنی ها می تواند سرعت پیری پوست را افزایش دهد. قندها به قدری برای بدن سمی هستند که گروهی از متخصصان میزان عوارض آن را با عوارض سیگار بر پوست برابر می دانند.

کفیر

کفیر با تنظیم باکتری های دستگاه گوارش و کبد و با داشتن مواد معدنی کمیابی مانند بوتین باعث بهبود سلامت و زیبایی پوست و مو خواهدشد. برای دیدن این تغییر هر شب یک لیوان کفیر را قبل از خواب بنوشید و پس از یک ماه پوست و موی خود را با قبل مقایسه کنید.

همچنین با استفاده از کفیر به عنوان ماسک، می توانید پوستی شفاف و بدون لک داشته باشید. برای این کار 2 قاشق غذاخوری کفیر را با یک قاشق چایخوری روغن بادام تلخ مخلوط کنید و هر شب روی پوست خود بزنید و پس از 20دقیقه صورتتان را بشویید.

هفته نامه سلامت

Check Also

۲۰ فایده ی شکلات برای سلامتی

شکلات به عنوان یک درمان افراطی در نظر گرفته می‌شود، به این دلیل که به …