آموزش “مهارت های زندگی” در یکی از معتبرترین دانشگاه های دنیا

 بسیاری از مراکز آموزشی ، از طریق وب ، دوره های ارزان قیمت مهارت های زندگی را برای عموم مردم برگزار می کنند که مورد استقبال گسترده قرار گرفته است زیرا بیشتر مردم، بیش از آن که آموخته های مدرسه یا دانشگاهی به دردشان بخورد، مهارت های زندگی به کارشان می آید.

عصر ایران – شاید بسیاری از شما تحصیل کرده و دانش آموخته باشید اما از برخی از ساده ترین مهارت های زندگی یا شخصی بی نصیب باشید ؛ برای مثال از تعمیرات ساده خودروی شخصی خود عاجز باشید، ندانید با همسر و فرزندان تام چگونه رفتار کنید، از تعمیرات برخی خرابی های نه چندان پیچیده سیستم لوله کشی منزل و یا برق خانه تان هیچ اطلاعی نداشته باشید و یا به درستی ندانید چه زمانی باید درباره یک موضوع ساده یا پیچید حقوقی با وکیل تان تماس برقرار کنید و از او راهنمایی بگیرید و … .

جالب است بدانید که همه این مسایل از سال 2007 در کلاس ها و سمینارهایی با عنوان ” مهارت های زندگی” به دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه هاروارد تدریس می شود. این کلاس ها رایگان و اختیاری است اما به گفته مسئولان دانشگاه هاروارد بسیاری از دانشجویان در این گونه کلاس ها و سمینارها و دوره های آموزشی مثلا با عنوان ” مبانی مراقبت از اتومبیل” و یا ” کیک شکلاتی ” و … با میل و رغبت شرکت می کنند.

امروزه با تخصصی شدن امور و افزایش قابل ملاحظه ابزارها و ابزارک ها، آشنایی با مهارت های زندگی مهم تر از پیش شده است؛ این اهمیت تا بدان حد است که دانشگاهی در حد هاروارد با بیش از 5 قرن پیشینه در کنار رشته های تخصصی و بسیار پیچیده ای چون مکانیک کوانتومی، تئوری بازی ها و یا “شعر سلتیک “؛  دوره های آموزشی و کلاس های تخصصی در قالب مهارت های زندگی به دانشجویان خود ارایه می کند.

همچنین مهارت های رفتاری که در خانه ، محل کار و اجتماع در تعاملات اجتماعی مورد نیاز است در دوره های کاربردی به دانشجویان آموخته می شود. این آموزش ها از موضوع ساده ای مانند رفتار در آسانسور تا مسائل مهمی مانند نحوه حل اختلاف با همسر را شامل می شود.

“جولیا گارت فاکس ” دستیار رییس توسعه برنامه های مهارت های زندگی در دانشگاه هاروارد در این باره می گوید:” دانشجویان محصل در هاروارد می توانند قبل از مواجهه شدن با دنیای واقعی با مقدمه ای چنین سرگرم کننده درباره مهارت های زندگی مختلف کسب دانش کنند و مهارت های خود را ارتقا دهند.”

دوره مهارت های زندگی دانشگاه هاروارد تنها به دانشجویان اختصاص ندارد بلکه مشارکت اساتید و حتی کارکنان بخش های مختلف دانشگاه را نیز در خود دارد. برای مثال سرآشپز های دانشگاه درباره نحوه تهیه انواع غذاها و کباب ها با مشارکت دادن دانشجویان در پخت غذاها به آنها آموزش می دهند و یا تعمیرکار تاسیسات دانشگاه به اساتید دانشگاه درباره نحوه تعمیر و نگهداری رادیاتور کلاس آموزش می دهد و یا راننده های سرویس های دانشگاه مکانیک خودرو را به دانشجویان و اساتید آموزش می دهند.

یک مکانیک در حال آموزش به دانشجویان هاروارد در دوره ” تعمیر و مراقبت از خودرو “

آموزش

این آموزش ها در نگاه اول ساده اند اما بسیار مهم نیز هستند چرا که بسیاری از ما در مواقعی واقعا به این مهارت ها در زندگی شخصی نیاز داریم. وقتی که عاجزیم تا نقص “چکه” کردن شیر آب منزل یا خوابگاه مان را برطرف کنیم در حالی که اگر مهارت های اولیه تعمیر و نگهداری سیستم لوله کشی را بدانیم می توانیم چکه کردن شیر آب را در چند دقیقه بر طرف کنیم.

البته کلاس های ویژه مهارت های زندگی تنها در دانشگاه هاروارد برگزار نمی شود و بسیاری از دانشگاه ها در آمریکا این کلاس ها را چه به صورت اجباری و چه به صورت اختیاری در دوره های آموزشی خود گنجانده اند؛ اما شیوه دانشگاه هاروارد در این گونه کلاس ها این است که با مشارکت دادن اساتید و پرسنل خدمات و نگهداری تاسیسات مختلف دانشگاه در این سمینارها و کلاس ها از حداکثر ظرفیت بهینه “هم آموزی” در یک مجمتع علمی – آموزشی تحت عنوان دانشگاه بهره می برد.

مسئولان هاروارد همه ساله بازخوردهای برگزاری این گونه کلاس ها و سمینارها را بررسی می کنند و با گرفتن نظرات مختلف اساتید و دانشجویان ،درباره اصلاح نواقص و دوره های آموزشی مورد نیاز برای سال آینده تحصیلی برنامه ریزی می کنند.

مهارت های زندگی روز به روز گسترده تر می شود و روز به روز نیاز به دانستن بیشتر درباره انواع و اقسام مهارت های زندگی افزایش می یابد.

زندگی در جهان امروز و در قرن بیست و یکم که همه روزه با توسعه ابزارهای جدید، در عین راحت تر شدن در حال پیچیده تر شدن نیز است، نیاز به اطلاع داشتن و دانستن مهارت های زندگی دارد.

یک دانشجوی مکانیک کوانتوم و یا ادبیات و یا مهندسی کامپیوتر یا ریاضی و… در کنار کسب اطلاعات تخصصی از رشته تحصیلی اش ،بهتر است پیش از پا گذاشتن به بازار کار و دنیای واقعی زندگی، مهارت های لازم در حوزه های مختلف زندگی را کسب کند. تجربه نشان داده است آشنایی با مهارت های زندگی به کیفیت زندگی دانشجویان بسیار کمک می کند.

هم اکنون در بسیاری از دانشگاه ها ، مهارت های زندگی از مسائل ساده فنی و آشپزی گرفته تا روش حل مساله ، شیوه سختن گفتن ، نحوه تعامل با خانواده و دوستان ، آداب معاشرت های اجتماعی و … به دانشجویان آموخته می شود. همچنین بسیاری از مراکز آموزشی ، از طریق وب ، دوره های ارزان قیمت مهارت های زندگی را برای عموم مردم برگزار می کنند که مورد استقبال گسترده قرار گرفته است زیرا بیشتر مردم، بیش از آن که آموخته های مدرسه یا دانشگاهی به دردشان بخورد، مهارت های زندگی به کارشان می آید.

Check Also

زندگی راحت و امن و بدون SMS

شبکه های اجتماعی اینترنتی برای موفق شدن یک راه بیش تر ندارند. جلب توجه نوجوانان …