پل نیومن؛ معروف ترین بازیگر چشم آبی سینما

نیومن 2

پل نیومن، اسطوره بازیگری هالیوود را معروف ترین بازیگر چشم آبی طول تاریخ سینما لقب داده اند. بازیگری که با مارلون براندو افسانه ای قیاسش می کنند .

نام: پل نیومن

زمینه فعالیت: سینما

تولد: ۲۶ ژوئیهٔ ۱۹۲۵ – کلیولند، اوهایو

مرگ: ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی (۸۳ سال) – وست‌پورت، کانکتیکت

ملیت: آمریکایی

پیشه: بازیگر و کارگردان

بیوگرافی پل نیومن

نیومن با نام کامل پل لئوناردو نیومن در تاریخ 26 ژانویه در 1915 کلیولند اوهایو متولد گردید. خانواده اش مرفه بودند و پدرش تاجری موفق در زمینه فروش لوازم ورزشی بود. در دوران کودکی کمتر کسی از اعضا خانواده گمان می کرد که که پل در آینده به بزرگترین بازیگر سینما در عصر خود مبدل شود. مادرش معتقد بود که پل چهره مناسی و فیزیک دوست داشتنی ای دارد و ممکن است بتواند به عنوان مدل در آینده کاری پیدا کند. اما پدرش معتقد بود که پل می بایست تجارت خانوادگی را ادامه دهد

پدرش ریشه ای آلمانی – یهودی داشت و مادرش یک ایرلندی کاتولیک بود . پل در دوران کودکی به فوتبال آمریکایی علاقه مند شد و مطمئن بود که در آینده یکی از قهرمانان مطرح و موفق این رشته خواهد شد . پل در دوران کودکی اش گفته است که پدرش مردی مهربان و خوش اخلاق بود که که به محض این که هر یک از پسرهایش دوران نوجوانی را سپری کردند به سن مناسبی برای اداره یک مغازه می رسیدند ،آن ها را در یکی از فروشگاههای خانوادگی فروش لوازم ورزشی به کار مشغول می کرد . اما پل آرزوهای بزرگتری در سر می پروراند و کار در یک فروشگاه را نمی توانست برایش وسوسه کننده باشد.

بیوگرافی پل نیومن

البته او نمی خواست به رغم میل پدرش رفتار کند ،به همین خاطر هنگامی که پدرش از او خواست که در دانشکده به رشته اقتصاد بپردازد ،پذیرفت . اما اگر چه در این رشته با جدیت به مطالعه پرداخت و به نظر دانشجوی موفقی می آمد ولی نتیجه امتحانات رضایت بخش نبود و خیلی زود همه فهمیدند که او به درد این رشته نمی خورد . البته  علت عدم موفقیت پل در رشته اقتصاد علاقه اش به فوتبال آمریکایی بود . او تقریبا تمام ساعات را به تمرین این ورزش می پرداخت و روز به روز به علاقه اش نسبت به این ورزش اضافه گردید .

با آغاز جنگ جهانی پل دانشکده را رها کرد و به نیروی دریایی پیوست و به عنوان بی سیم چی  ناوگان دریایی به خدمت پرداخت. اما در سال 1946 و با پابان جنگ نیومن در کالج کانیون ثبت نام کرد و بر حسب عادت همیشگی به عضویت تیم فوتبال کالج در آمد. پل و دوستانش تیمی تشکیل دادند و برای انجام مسابقه با دیگر تیم های فوتبال آماده شدند. اما یک شب گویا مقدر بود که مسیر زندگی نیومن تغییر کند او و دوستانش بعد از بازی با یک تیم دیگر و هنگامی که آن شب جشن گرفته بودند با اعضا تیم مقابل درگیر شدند و کار به زد و خورد شدیدی کشید .حاصل کار به زندان افتادن همگی آنها و در پی اخراج شدن شان از تیم فوتبال کالج بود. نیومن پس از حادثه دست از فوتبال کشید و به مسیر تازه ای پا گذاشت .

بیوگرافی پل نیومن

بعد از فارغ التحصیلی از کالج پل نیومن به مدرسه درام بیل رفت و یک سال در آنجا به فراگیری بازیگری پرداخت. او سپس به نیویورک رفت به آکتورز استودیو پیوست. پل تحت تعلیم استراسبرگ تئورسین بزرگ سینما قرار گرفت . استراسبرگ معتقد بود که نیومن استعداد بازیگری شگرفی دارد و می تواند به بازیگری هم اندازه مارلو براندو مبدل شود . اما بنا به نظر استراسبرگ متاسفانه پل نیومن بیش از حد زیبا بود و همین موضوع باعث می شد که بیش از آن که از استعدادش استفاده کند ،دیگران را محسور و مجذوب زیبایی ظاهریش کند.

پل برای اولین بار در سال 1953 در یک نمایش به نام پیک نیک در برادوی ظاهر شد و بعد از این نمایش بود که با کمپانی برادران وارنر قرارداد ی امضا کرد و اولین بار با فیلم جام نقره ای در سال 1954 وارد عالم هنرهفتم شد. پل نیومن آنقدر از نقش خود در این فیلم بدش آمد که به مجله ورایتی نوشت و از بینندگان با خاطر بازی بدش عذرخواهی کرد.فیلم بعدی اش کسی آن بالا مرا دوست دارد(1956) فیلم راضی کننده ای بود . او در این فیلم نقش بوکسوری به نام راکی گرازیانو را ایفا کرد و بازی اش با نقدهای مثبتی از جانب منتقدان روبه رو گردید. هالیوودی ها به این جوان چشم دوخته بودند و او را جایگزین خوبی برای مارلون براندو می دانستند که دیگر حاضر نبودند در هر فیلمی بازی کند و ضد سیستم هالیوود عمل می کرد.

در آن سالها براندو شاخص ترین چهره بازیگری آمریکا و حتی جهان بود اما اصول حرفه ای خود را داشت و حاضر نبود در هر فیلمی بازی کند به همین خاطر تهیه کنندگان به دنبال چهره ای شبیه او بودند تا بتوانند جایگزین براندویش کنند . به ویژه بعد از مرگ جیمز دین در سنین جوانی خلاء چهره های جذاب در هالیوود به شدت احساس می شد دهه شصت یکه تازی نیومن بود بعد از بازی در فیلم هایی همچون جایزه (1963) هاد (1963) لوک خوش شانس (1967) و مهم تر از همه پوچ کاسیدی و سانداس کید (1969) این دهه را مبدل به دوران افسانه ای نیومن کرد. او همچنین تهه کنندگی و کارگردانی چندین فیلم سینمایی را نیز بر عهده داشته است که از آن جمله می توان به فیلم راشل راشل (1968) اشاره کرد که در آن از همسرش جوآن وود وارد در نقش اول بهره برد.

بیوگرافی پل نیومن

از دیگر فیلم های او می توان به تاثیر اشعه گاما بر روی گلهای کاملیا اشاره کرد . فیلم راشل راشل نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم نیز گردید . پل نیومن در دهه ی هشتاد و نود بسیار کم کارشد و مهمترین فیلم او در دهه هشتاد فیلم رنگ پول بود که در کنار تام کروز بزگشتی با شکوه به پرده نقره ای تجربه کرد.

در سال 1999 نیز فیلم پیامی در بطری ساخته کوین کاستنرلز او به نمایش در آمد که چندام موفق نبود .

تنها فرزند پسر او در سال 1978 به علت استفاده بیش از حد مواد مخدر درگذشت. از همسر اول خودش دو دختر و یک پسر است که فوت کرد.و از همسر دوم خودش صاحب سه دختر به نام های ملیسا،نل و کلرا می باشد.

فیلم شناسی:

جام سیمین “۱۹۵۴ “

ریچل ریچل ” ۱۹۶۹ ”

جا لباسی  “۱۹۵۶”

بوچ کسیدی و ساندنس کید” ۱۹۶۹”

کسی آن بالا مرا دوست دارد “۱۹۵۶ ”

بردن “۱۹۶۹”

داستان هلن مورگان “۱۹۵۷ ”

سلطان ” ۱۹۷۰ ”

 

بیوگرافی پل نیومن


تا زمانی که آنها دریانوردی کنند”۱۹۵۷

“بعضی اوقات یک ملت بزرگ ” ۱۹۷۱”

گربه روی شیروانی داغ “۱۹۵۸ ”

تاثیراشعه گامابرروی مردی در ماه”۱۹۷۲”

تیرانداز چپ دست ” ۱۹۵۸ ”

زندگی و دوران قاضی رای بین “۱۹۷۲”

تابستان گرم طولانی ” ۱۹۵۸”

نیش ” ۱۹۷۳ ”

فیلادلیفیایی های جوان “۱۹۵۹ ”

آسمان خراش جهنمی ” ۱۹۷۴ ”

خروج ” ۱۹۶۰ ”

غریق ” ۱۹۷۵ ”

از ایوان ” ۱۹۶۰ ”

ضرب گلوله ” ۱۹۷۷ ”

 

بیلیاردباز ” ۱۹۶۱ “

پنج گانه ” ۱۹۷۹ ”

پاریس بلوز ” ۱۹۶۱ ”

روزی که دنیا به آخر می رسد”۱۹۸۰”

ماجراجویی های یک مرد جوان ” ۱۹۶۱

” فقدان رذالت ” ۱۹۸۱”

پرنده خوش جوانی ” ۱۹۶۲ ”

قضاوت ” ۱۹۸۲ ”

هاد ” ۱۹۶۳ ”

هری و سان ” ۱۹۸۴ ”

نوع جدید عشق ” ۱۹۶۳ ”

رنگ پول ” ۱۹۸۶ ”

جایزه ” ۱۹۶۳ ”

نمایشگاه شیشه ای ” ۱۹۸۷ ”

غضب ” ۱۹۶۴ ”

شعله ” ۱۹۸۹ ”

لیدی ال ” ۱۹۶۵ ”

مرد چاق و پسر کوچولو ” ۱۹۸۹ ”

هارپر ” ۱۹۶۶ ”

آقا و خانم بریچ ” ۱۹۹۰ ”

پرده پاره ” ۱۹۶۶ ”

هیچ کس احمق نیست ” ۱۹۹۴ ”

لوک خوش دست ” ۱۹۶۷ ”

هادساکرپراکسی ” ۱۹۹۴ ”

هومبر ” ۱۹۶۸ ”

گرگ و میش ” ۱۹۹۸ ”

جنگ محرمانه هاری فرینگ ” ۱۹۶۹ ”

پیغام در بطری ” ۱۹۹۹ ”

جایی که پول هست ” ۲۰۰۰ ”

جاده ای به سوی تباهی ” ۲۰۰۲ ”

Check Also

عباس کیارستمی؛ آبروی سینمای ایران

کیارستمی در کنار ‘جنگل بدون برگ’ عکس: پوریا ماهرویان پوریا ماهرویان بی‌بی‌سی عباس کیارستمی٬ فیلمساز سرشناس …