ویکی‌پدیا ۱۵ ساله شد

 

ویکی پدیا

دیروز مصادف با پانزدهمین سال آغاز فعالیت ویکی‌پدیا بود. ویکی‌پدیا مسلما چکیده‌ حقیقت‌های دنیا در مورد موضوعات مختلف نیست، اما می‌کوشد یک محیط دموکراتیک و مناسب، برای سر هم کردن دانسته‌های کاربران باشد.

آیا می‌توانید حدس بزنید که در این چندساله، چند بار به ویکی‌پدیا مراجعه کرده‌اید؟!

مقاله‌های ویکی‌پدیا معمولا چکیده خوب و شسته رفته‌ای از موضوعات هستند. فرقی نمی‌کند که شما یک بیماری را جستجو کنید یا یک فیلم سینمایی یا یک رویداد تاریخی را. در هر حال ویکی‌پدیا در بسیاری از موارد نسبت به صفحات وب دیگر، اطلاعات فرهنگ‌نامه‌ای بهتری ارائه می‌کند.

۱۵ ساله شدن ویکی‌پدیا به معنی این است که در تمان طول زندگی یک چهارم جمعیت فعلی مردم دنیا، ویکی‌پدیا هم حاضر بوده است!

2016-01-16_10-33-33

ویکی‌پدیا حالا ۳۵ میلیون مقاله دارد و ده‌ها زبان را پشتیبانی می‌کند. ویکی‌پدیا در حال حاضر ۸۰ هزار داوطلب دارد، داوطلبانی که سعی می‌کنند که ویکی‌پدیا را تبدیل به یک فرهنگنامه بریتانیکای بهتر و رایگان کنند!

تلاش مؤسس ویکی‌پدیا -جیمی ویلز- این است که در دور جدید فعالیت ویکی‌پدیا، ویرایشگرانی جذب کند که تنها کشته و مرده فناوری نباشند، او دوست دارد که گیک‌هایی مثلا در زمینه علوم انسانی یا علوم پایه یا فرهنگ عامه با ویکی‌پدیا همکاری کنند.

یکی از مشکلات فعلی ویکی‌پدیا این است که تنها ۱۵ درصد داوطلبان ویرایشگر آن را بانوان تشکیل می‌دهند. ۵ سال پیش، مسئولان ویکی‌پدیا تصمیم گرفتند که کاری کنند که درصد مشارکت‌کنندگان خانم را به ۲۵ درصد افزایش دهند، اما نتوانستند به این هدف برسند.

جیمی ویلز در مصاحبه‌اش به مناسبت ۱۵ ساله شدن ویکی‌پدیا به نکته جالبی اشاره کرده است:

او گفته است که مقالات ژرف و برتر منتشرشده در اینترنت، یک مشکل عمده داشتند، کامنت‌‌های زیر آنها آنقدر سطحی و سخیف بودند که آدمی به راستی دل‌اش می‌خواست برای بشریت بگرید! معمولا در بخش کامنت‌ها، صدای معدود کامنت‌گذارهای خوب، در زیر آوار انبوه کامنت‌های بد، دفن می‌شد. اما حالا به لطف ویکی‌پدیا همین کاربران خوش‌فکر می‌توانند در ویرایش و نوشتن مدخل‌ها شرکت‌ کنند و این بار خود جامعه کاربری، می‌تواند خودش را کنترل کند.

در دور جدید هم -به گفته ویلز- ویکی‌پدیا همچنان روی متن و عکس تأکید خواهد کرد و فعلا تصمیمی راهبردی برای درج انبوه ویدئو در ویکی‌پدیا گرفته نشده است. همچنانکه که ویکی‌پدیا باز هم از درج آگهی تجاری خودداری خواهد کرد و سعی خواهد کرد که امور مالی‌اش را با مبالغ اهدایی کاربران‌اش بچرخاند.

Check Also

شبکه های اجتماعی را در پیدا کردن شغل جدید دست کم نگیرید!

امروزه شبکه های اجتماعی در تمام جنبه های زندگی ما رسوخ کرده اند و روند …