وقتی که جو باربی بودن دختران را می‌گیرد

 لاغری
 در میان جوانان نسل امروز داشتن اندام باریک و لاغر از لحاظ زیبایی یک ارزش به شمار می آید.
امروزه در دنیا تب لاغری و تناسب اندام خیلی‌ها را درگیر کرده است که این نیاز گاهی فردی است و گاهی در جریان ارتباط با دیگران و به‌ دلیل تاثیری که افراد روی یکدیگر می‌گذارند به‌وجود آمده است.
داروهای لاغری مثل قارچ‌هایی که هر جایی را برای رشد و نمو مناسب می‌یابند، همه جا گسترده شده‌اند؛ از برخی داروخانه‌ها گرفته تا سوپرمارکتی‌ها و از عطاری‌ها گرفته تا دستفروشان.
در شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های مجازی، تبلیغات زیادی روی مکمل‌های لاغری می‌شود؛ به طوری که در تبلیغات‌شان، مانکن و لاغر بودن را نوعی زیبایی افراد معرفی کرده و از این راه سعی در فروش قرص‌های لاغری خود می‌کنند که محتوای این قرص‌ها متأسفانه چیزی جز مواد مخدر مثل شیشه و کریستال نبوده و فرد مصرف کننده با خوردن این مکمل‌ها شاید به ظاهر لاغر شود اما در باطن معتاد شده و دچار بیماری اعتیاد می‌گردد.
بر این اساس دکتر تیرنگ نیستانی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به مکمل‌های لاغری اظهار داشت: مکمل‌های لاغری به صورت پودر و قرص بوده که مواد تشکیل دهنده آن، عصاره چای سبز و نوعی جلبک است که بعضی از این مکمل‌ها دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت بوده و در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد اما متأسفانه قسمت اعظمی از این مکمل‌ها وارداتی بوده و به صورت غیرمجاز به دست مصرف کننده می‌رسد.
مکمل‌های ماهواره‌ای کالاهای دروغین
وی ابراز داشت: یکسری مکمل‌های قلابی که در ماهواره تبلیغ آن می‌شود، این تفکر را بر افراد مصرف کننده القا می‌کنند که این مکمل‌ها، چربی را از طریق پوست، ادرار و مدفوع دفع می‌کند که در حقیقت کالری اضافی در بدن مطلقاً از طریق پوست بیرون نمی‌رود و تنها راه خارج شدن آن، از راه سوخت و ساز و فعالیت‌های بدنی است.
عدم تعادل کالری و فعالیت برابر با چاقی
وی بیان کرد: هنگامی که کالری و سوخت و ساز بدن متعادل نباشد، این امر سبب بروز چاقی در فرد شده و برای لاغر شدن باید انرژی بدن را کم کرده تا بر هر دو عامل تأثیر گذاشته و فرد لاغر شود.
این متخصص تغذیه با بیان این که اکثر مکمل‌های لاغری به وسیله سازمان غذا و دارو تأیید نشده است، افزود: مکمل‌هایی که وزن را کم می‌کند، بر روی قسمت مرکزی مغز و در مرکز سیری و گرسنگی اثر می‌گذارد و این داروها عوارض خاص خود را مانند افسردگی، اضطراب، پریشان فکری، پریشان خوابی بر فرد مصرف کننده می‌گذارد و همچنین در مطالعاتی نشان دادند که متأسفانه بر روی قلب هم تأثیر منفی می‌گذارد.
نخوردن؛ بهترین مکمل لاغری
نیستانی ادامه داد: مکمل‌هایی در داروخانه‌ها موجود است که با مصرف آن سبب جذب آب شده و از این طریق حجم زیادی از معده را آب فرا گرفته و موجب سیری کاذب می‌شود اما به طور کلی عملکرد درمانی چاقی در افرادی که حجم معده بزرگی دارند، با خوردن این مکمل‌ها حل شدنی نیست.
وی اضافه کرد: بعضی از این مکمل‌ها متأسفانه وابستگی و اعتیاد به دنبال دارد و فرد مصرف کننده را عصبی می‌کند.
بهترین رژیم اصلاح غذا خوردن
نیستانی گفت: برای کم کردن وزن، ما باید عادات بد غذا خوردن را کنار گذاشته و آن را اصلاح کنیم و مسئله تغذیه و کنترل وزن یک مقوله مادام العمر است تا اسیر عوارض آن نشویم.
بر همین اساس دکتر جعفر بای آسیب‌شناس اجتماعی با اشاره به شیوع مصرف مکمل‌های لاغری در جامعه اظهار داشت: متأسفانه امروزه مقوله لاغر شدن برای این است که بتوانند مردم به خصوص دختران جوان ثابت کنند که از زیبایی ظاهری برخوردار هستند.
مد و جلب توجه عامل لاغری سریع
وی بیان کرد: لاغر شدن برای جوانان سخت و زمان‌بر است؛ به همین علت این نسل به جای انجام فعالیت‌های ورزشی و رژیم غذایی مناسب رو به مصرف مکمل‌های غذایی آورده و به این مواد متأسفانه وابستگی شدیدی پیدا می‌کند.
وی با بیان این که مد شدن لاغری سبب مصرف مکمل‌های لاغری است، افزود: در بین جوانان، خصوصاً دختران داشتن بدنی باربی و مانکنی یک مد شده و متأسفانه برای جلب توجه و دیده شدن، خود را ملزم به لاغری می‌کنند.
اعتیادآور بودن مکمل‌های لاغری
در مکمل‌های لاغری متأسفانه از شیشه و مواد آمفتامین که اعتیادآور صنعتی بوده، استفاده می‌کنند و همین امر سبب وابستگی شدید و معتاد شدن مصرف کنندگان خواهد شد.
وی در پایان گفت: یکی از مسائلی که دختران خصوصاً سراغ مصرف مکمل‌های لاغری می‌روند، چشم و هم‌چشمی در بین فامیل و همچنین جلب توجه برای دیگران است و این قضیه تا حدی برایشان مهم است که حاضرند سلامتی خود را به خطر اندازند تا اندامی باربی و لاغر داشته باشند.
گفتنی است، مصرف مکمل‌های لاغری در پی چاق شدن جوانان در جامعه ماشینی و اینترنتی امروزه متأسفانه باب شده که خیلی از این مکمل‌ها قلابی بوده و باعث بروز عوارضی چون تیک‌های عصبی، یبوست، استرس و اضطراب، پریشان فکری و نداشتن خواب‌های منظم است که دامنگیر مصرف کنندگان می‌شود و سبب وابستگی و اعتیاد این افراد به مکمل‌های لاغری که از شیشه و دیگر مواد صنعتی درست شده، بسیار شدید خواهد شد.

Check Also

غذاهای حاوی افزودنی را کمتر مصرف کنید

آیا تاکنون به این مساله فکر کرده‌اید غذاهای کنسروی یا محصولات غذایی فرآوری شده که …