نقطه نظرهای آنجلینا جولی در گفتگو با فصلنامه انجمن کارگردانان آمریکا: فهمید‌ه‌ام که هیچ‌وقت عاشق بازیگری نبوده‌ام

 

"کافه سینما" منتشر می‌کند/ نقطه نظرهای آنجلینا جولی در گفتگو با فصلنامه انجمن کارگردانان آمریکا

آنجلینا جولی، ستاره مطرح و محبوب هالیوود، سال‌های سال است که علاوه بر فعالیت در عرصه سینما، کارهای خیر‌خواهانه هم انجام می‌دهد. و تا‌کنون برای کمک به نیازمندان سراسر دنیا تلاش زیادی انجام داده است.

به گزارش سرویس سینمای جهان کافه سینما، جولی، که این روزها بیش از بازیگری دغدغه کارگردانی دارد، به تازگی با فصلنامه انجمن کارگردانان آمریکا گفتگوی مفصلی انجام داده و در آن درباره موضوعات مختلفی، از تجربه کارگردانی فیلم «لب دریا» (By the Sea) گرفته تا زندگی شخصی‌اش، صحبت کرده است. در ادامه می‌توانید چکیده این گفتگو را در کافه سینما مشاهده کنید:

درباره سه فیلمی که کارگردانی کرده است

فیلم‌هایی که ساخته‌ام در مورد موضوعاتی هستند که به آن‌ها اهمیت می‌دهم. داستان‌هایی بودند که می‌خواستم روایت کنم. و این موضوع اتفاقی نیست. اگر دو سال از زندگی‌تان را صرف کاری می‌کنید باید برای‌تان مهم باشد. باید عاشق‌اش باشید.

درباره آنچه از حرفه بازیگری آموخته است

به عنوان یک بازیگر می‌دانم باید روی چه بخشی از احساساتم کار کنم. می‌دانم چه حس‌هایی نیاز به تقویت شدن دارند. و چه بازیگرهایی می‌توانند موفق باشند. واقعیت این است که بازیگرهایی خسته و نا‌امید می‌شوند که مدام از خودشان انتقاد می‌کنند.

مثل کلینت ایستوود به صورت «تک‌برداشت» کار نمی‌کند

من به صورت تک‌برداشت کارنمی‌کنم. اما برداشت‌های متعدد هم نمی‌گیرم؛ مگر اینکه یک بازیگر خودش از من بخواهد. اما معمولا خیلی واضح می‌گویم که من برای انجام کار آماده هستم. و آن‌ها هم باید آماده باشند. و با هم کار را پیش می‌بریم.

دوست دارد محیط فیلمبرداری آرام و دوستانه باشد

دوست ندارم سر صحنه فیلمبرداری مدام سر‌و‌صدا و جیغ‌و داد باشد. و عوامل عذاب بکشند. دوست دارم یک محیط خانوادگی شاد و دوستانه بسازم. مهم نیست در روز چند ساعت کارمی‌کنیم، یا اینکه زاویه دوربین‌ها باید چطور باشد. مهم این است که وقتی دور هم جمع شده‌ایم بدانیم می‌خواهیم چکار کنیم. آیا دور هم جمع شده‌ایم تا بنا بر یک احساس مشترک، یک کار جمعی خوب انجام بدهیم؟ یا فقط می‌خواهیم به مسائل فنی کار بپردازیم؟ من چنین آدمی نیستم. معتقدم وقتی آدم‌های کار‌بلد را دور هم جمع کنی، نتیجه کار عالی خواهد شد. این احساس فوق‌العاده‌ای‌ست. از روز اول همین احساس را داشتم. و بسیار هیجان‌زده بودم.

درباره فعالیت‌های بشر‌دوستانه‌اش

معتقدم که مردم رفتار آدم‌های مشهور را زیر نظر دارند. اگر به عنوان یک چهره مشهور آستین‌هایت را بالا زدی و سخت کار کردی، یک عالمه ایده به ذهنت می‌رسد و می‌توانی مشکلات را حل کنی. آن موقع است که مردم تو را به عنوان یک چهره محبوب به خاطر می‌سپارند.

توضیح درباره فیلم «لب دریا» (By the Sea)

«لب دریا» یک فیلم هنری‌ست. از تماشای فیلم‌های هنری لذت می‌برم. ولی معمولا در این گونه فیلم‌ها بازی نمی‌کنم.

دیگر فیلمی مانند «لب دریا» (By the Sea) نخواهد ساخت

به خودمان افتخار می‌کنم که جسارت به خرج دادیم و این فیلم را ساختیم. با همسرم در ماه عسل بودیم که ایده این فیلم به ذهنم رسید. این فیلم برای من تجربه سختی بود. احتمالا دیگر سراغ چنین فیلم‌هایی نخواهم رفت.

فیلم بعدی‌اش، «آفریقا» (Africa)

پیش از این فیلم هرگز با حیواناتی مثل فیل و شیر کار نکرده بودم. بنابر‌این در این مورد تحقیق کردم تا یاد بگیرم چطور باید از آن‌ها فیلمبرداری کنم.

جنسیت و کارگردانی

در زمینه کارگردانی به جنسیت اهمیتی نمی‌دهم. کارگردان‌های زن زیادی وجود دارند که واقعاً دوست دارم با آن‌ها همکاری کنم. به نگاه‌های منفی اهمیتی نمی‌دهم. کارگردان‌های زن در کانون توجه من هستند. و همیشه به دنبال راهی هستم تا با آن‌ها همکاری کنم.

او هیچ‌وقت عاشق بازیگری نبوده است

در مورد کارگردانی، مسئله‌ای که من را شگفت‌زده می‌کند میزان عشق و علاقه من به این کار است. هر وقت روی صندلی کارگردانی می‌نشینم واقعاً احساس خوشحالی می‌کنم. تازه فهمیدم که هیچ‌وقت عاشق بازیگری نبودم. از اینکه در اتاق گریم یا اتاق تعویض لباس باشم لذت نمی‌برم. خیلی عجیب است که بیشتر عمرم را صرف بازیگری کردم. و چون در این زمینه موفق بودم، هیچ‌وقت از خودم نپرسیدم که آیا واقعاً این کار را دوست دارم یا نه. بعد‌ها فهمیدم که وقتی کارگردانی می‌کنم خیلی خوشحال‌تر هستم.

کافه سینما

Check Also

عباس کیارستمی؛ آبروی سینمای ایران

کیارستمی در کنار ‘جنگل بدون برگ’ عکس: پوریا ماهرویان پوریا ماهرویان بی‌بی‌سی عباس کیارستمی٬ فیلمساز سرشناس …