مشهورترین گانگستر تاریخ مُرد

2گنگس2تر
۶۷ سال پیش در روز ۲۵ ژانویه سال ۱۹۴۷ میلادی آل کاپون معروف به «صورت زخمی» مشهورترین گانگستر دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی در ایالات متحده در سن ۴۸ سالگی در ملک خود در شهر میامی به علت بیماری سفلیس پیشرفته که منجر به فلج شدنش شده بود ، جان سپرد.
آلفونسو گابریله کاپونی در روز ۱۷ ژانویه سال ۱۸۹۹ میلادی در یک خانواده ایتالیایی تبار در محله بروکلین شهر نیویورک متولد شده بود.

او از ابتدای نوجوانی وارد باندهای اوباش می شود. در جریان یکی از درگیری ها بر اثر ضربه یک تیغ که یکی از اعضای گروه های رقیب به صورت آل وارد می کند ملقب به «صورت زخمی» می شود.

آل کاپون در سال ۱۹۱۸ میلادی با یک دختر ایرلندی تبار ازدواج کرده و در همین زمان به علت ارتکاب دو فقره قتل به شیکاگو مهاجرت می کند.

در این شهر جانی توریو رهبر یک باند مافیایی به سرعت خصوصیات جنایتکارانه کاپون را تشخیص داده و او را استخدام می کند.

به زودی آل کاپون به مرد شماره ۲ تشکیلات توریو تبدیل می گردد. چند سال بعد ، در جریان سوءقصد به جان توریو توسط یک باند رقیب، توریو به شدت مجروح شده و به زادگاهش ایتالیا بازمی گردد و ریاست باند را به کاپون می سپارد.

جنگ بی رحمانه کاپون علیه باندهای رقیب و خریدن مقامات ذی نفوذ محلی موجب می شود تا آل کاپون به سلطان بلامنازع سندیکای جنایتکاری شیکاگو مبدل شود.

اعضای باند مافیایی کاپون بیش از ۱۰۰ نفر بودند. آل کاپون علی رغم قتل های مکرر هرگز به دام پلیس نیفتاد.

او ثروت بسیاری از باجگیری ، ایجاد شبکه های فحشا و معاملات الکل قاچاق که در آن زمان مصرف الکل در ایالات متحده ممنوع بود به دست آورده بود.

سرانجام آل کاپون به اتهام فرار مالیاتی و تجارت غیرقانونی الکل دستگیر شده و در روز ۱۷ اکتبر سال ۱۹۳۱ میلادی به ۱۱ سال زندان محکوم شد.

او در سال ۱۹۳۲ میلادی در یک زندان شهر آتلانتا محبوس گردید اما از داخل زندان فعالیت های غیرقانونی اش را اداره می کرد.

در اوت ۱۹۳۴ میلادی آل کاپون به زندان مخوف آلکاتراز انتقال می یابد و براساس یک مقررات سختگیرانه هرگونه تماس او با دنیای خارج قطع می گردد.

باند کاپون در غیابش توسط گروه های رقیب مضمحل می شود. کاپون مبتلا به سفلیس بود و جالب است که این جنایتکار بی رحم از تزریق آمپول می ترسید و به همین علت به دلیل عدم مداوای بیماری اش با پنی سیلین مبتلا به سفلیس پیشرفته شد.

پس از گذراندن ۸ سال از دوره محکومیتش آل کاپون به دلیل وخامت حال از زندان آزاد می شود. از قدرت او دیگر حتی سایه ای باقی نمانده بود.

نام آل کاپون به عنوان یکی از بی رحم ترین جنایتکاران نیمه نخست قرن بیستم در تاریخ جنایتکاری جهان ثبت شده است.تاکنون فیلم های زیادی از زندگی آل کاپون بر پرده سینما نقش بسته اند.

 

مطلب پیشنهادی

پرچم ایران از باستان تا امروز

آنگاه که مردمانی دارای بیرق – ارتش و پادشاه و نماینده می شوند میتوان گفت که آن …

http://www.20script.ir