شهرهایی که می‌توانند جایگزین دره سیلیکون شوند

اکوسیستم پخته دره سلیکون، به شما امکان نوآوری، رشد استعداد و یافتن سرمایه‌گذار را می‌دهد و بالاترین منابع برای توسعه و راه‌اندازی یک شرکت را در اختیارتان می‌گذارد. اما آیا همه این شانس را دارند که به دره سیلیکون راه یابند؟
دره سیلیکون مانند کعبه‌ی آمال شرکت‌های نوپاست. اکوسیستم پخته دره سلیکون، به شما امکان نوآوری، رشد استعداد و یافتن سرمایه‌گذار را می‌دهد و بالاترین منابع برای توسعه و راه‌اندازی یک شرکت را در اختیارتان می‌گذارد. اما آیا همه این شانس را دارند که به دره سیلیکون راه یابند؟اینکه شما به عنوان یک شرکت نوپا، آرزوی ورود به دره سیلیکون را داشته باشید، جای هیچ‌ تعجبی ندارد؛ دره سیلیکون جای افراد با استعدادی است که می‌خواهند شانس خود را برای کار در یک شرکت نوپا بیازمایند. افراد خوش‌ذوقی که قصد دارند کار متفاوتی انجام دهند. همچنین دره سیلیکون جایی است که به سادگی می‌توان با افراد موفق در ارتباط بود و از ایده‌ها و تجربه‌های آن‌ها استفاده کرد. همه می‌دانیم که دره سیلیکون در صنعت شرکت‌های نوپا حرف اول را می‌زند و بیشترین امکانات و منابع را برای ساخت و رشد کسب‌وکار فراهم می‌کند. اما درعین‌حال، ورود به این دنیا کار چندان ساده‌ای نیست. خصوصاً برای تازه‌کارها فضای آن مملو از نگرانی، هزینه‌های گزاف و گاهی به معنای خداحافظی کردن با زندگی شخصی است.

خوشبختانه دنیای امروز با رشد سریع‌تر از معمولش، همواره امکان به وجود آمدن قطب‌های فعالیت در دیگر نقاط دنیا وجود دارد تا از این طریق شرکت‌های نوپا بتوانند شرایط فوق‌العاده‌ای را برای خود رقم زنند.

در اینجا با هم به سراغ شش جایگزین مناسب دره سیلیکون می‌رویم. این فهرست به شما کمک می‌کند تا به دیگر قطب‌های دنیا هم نگاهی بیاندازید و از امکانات آن‌ها مطلع شوید.

سانتیاگو – شیلی

شهرهایی که می‌توانند برای کارآفرینی جایگزین دره سیلیکون شوند

سانتیاگو، پایتخت مدرن شیلی با انجمن StarupChile مشوق کارآفرینان جوان است. این انجمن با پیشنهاد ویزای شش‌ماهه، 40 هزار دلار و یک دفتر کار رایگان در تلاش است تا شرکای شیلیایی را در دانش و فناوری روز سهیم کند. باید گفت که شیلی بیش از دیگر کشورهای آمریکای لاتین، آمریکایی شده است.


شنژن – چین

شهرهایی که می‌توانند برای کارآفرینی جایگزین دره سیلیکون شوند

در فاصله کمی از هنگ‌کنگ، شنژن جز یکی از بزرگ‌ترین کلان شهرهای دنیاست. همچنین شنژن بزرگ‌ترین قطب دنیا برای کارخانه‌هایی است که قطعات الکترونیکی تولید می‌کنند. این شهر از یک مرکز تأمین شبکه به یک قطب غول‌آسای شرکت‌های نرم‌افزاری تبدیل شد.

HAX یک شرکت  توسعه دهی چینی-آمریکایی است که در شنژن قرار دارد و شرکت‌های نوپای نرم‌افزاری معمولاً در تلاش برای جلب حمایت او هستند. HAX تاکنون به بیش از 50 شرکت کمک کرده است. شرکت‌های با تجربه بیشتر برای رشد خود سراغ PCH International می‌روند که یک شرکت ایرلندی است و در زمینه تولید طراحی‌های شخصی مشاوره می‌دهد.


هنگ‌کنگ

شهرهایی که می‌توانند برای کارآفرینی جایگزین دره سیلیکون شوند

هنگ‌کنگ پایتخت سرمایه‌گذاری‌های فناوری در آسیاست. هنگ‌کنگ با زیرساخت‌های قوی، نیروی کار متخصص و مسلط به زبان انگلیسی، محیط کسب‌وکار پخته، مالیات و قوانین کم و سیستم قضایی ثابت محل استقرار بیش از  70بانک از 100 بانک مطرح دنیاست.

وجود افراد مسلط به زبان انگلیسی هنگ‌کنگ را به پل ارتباطی میان چین و آمریکا تبدیل کرده و موقعیت جغرافیایی آن از هنگ‌کنگ دروازه‌ای رو به آسیا ساخته که می‌تواند میزبان ائتلاف بازار این قاره باشد. طبق گزارش Finetech هنگ‌کنگ، در سال 2013 بالغ بر 3 میلیارد دلار در زمینه فناوری در هنگ‌کنگ سرمایه‌گذاری شده است و تا 2020 پیش‌بینی‌ می‌شود که تعداد کاربران بانکداری دیجیتالی در چین به 900 میلیون نفر برسد.

اکوسیستم شرکت‌های نوپا در هنگ‌کنگ نسبت به سال 2009 از رشد 300 درصدی برخوردار بوده و همچنان به رشد خود در جلبنظر سرمایه‌گذاران و کارآفرینان  ادامه می‌دهد.

همان‌طور که گفتیم هنگ‌کنگ نیز مانند دره سیلیکون تبدیل به قطب فناوری شده است و به همین دلیل ورود به آن هم چالش‌برانگیز است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از سایت‌های Asian Fintech Innovation Lab, Softlayer Catalyst, Venturetec Fintech Accelerator, Blueprint B2B Accelerator, Cyberport Creative Microfund  و  Nestدیدن کنید. همچنین هنگ‌کنگ برای کارآفرینان روادیدی ویژه‌ای در نظر گرفته است.


سیبو – فیلیپین

شهرهایی که می‌توانند برای کارآفرینی جایگزین دره سیلیکون شوند

سیبو، قطبی برای سازمان‌های اجتماعی است؛ سازمان‌هایی که به مبارزه با فقر و رشد برابری در زندگی کشورهای درحال‌توسعه مشغول‌اند. در سیبو شرکت‌های نوپا که در زمینه مسائل اجتماعی فعال‌اند، به دلیل وجود کارآفرینان محلی با استعداد و آن‌هایی که پس از تجربه در خارج از کشور، به وطن خود بازگشتند، از زیرساخت‌های خوبی برخوردار است. فقر  در فیلیپین (60 تا 70 میلیون از جمعیت 100 میلیونی) تبدیل به هدفی برای شرکت‌ها و کارآفرینانی شده که در حیطه برابری در زندگی تلاش می‌کنند.

همچنین فیلیپین مکانی برای تولید یک محصول، امتحان آن و عرضه در بازار جهانی با قیمتی کم است.


برلین – آلمان

شهرهایی که می‌توانند برای کارآفرینی جایگزین دره سیلیکون شوند

برلین با پویایی فرهنگی، مراکز بین‌المللی و استعدادهای فوق‌العاده‌اش در قلب اروپا واقع شده است. به نظر مدیرعامل ساوندکلاود، الکساندر ال‌جانگ «برلین تقاطع هنر و فناوری است». زندگی در برلین، نسبت به بسیاری از پایتخت‌های اروپا هزینه کمتری دارد و این موضوع برای سرمایه گذاری شرکت‌های نوپا ریسک کمتری را در پی خواهد داشت. Silicon Alleeبرلین، مکانی بین‌المللی برای کسانی است که قصد دارند کسب‌وکاری پویا آغاز کنند. روادید برای کارآفرینان بین‌المللی به سادگی فراهم می‌شود و مهم‌تر از همه اینکه شما برای زندگی در برلین نیازی به دانستن زبان آلمانی ندارید.


دبی – امارات متحده عربی

شهرهایی که می‌توانند برای کارآفرینی جایگزین دره سیلیکون شوند

دوبی در اوج شکوفایی است. انجمن جهانی مک‌کنزی، دوبی را یکی از بزرگ‌ترین «شهرهای پر ارتباط جهان» می‌داند. 16.198 شرکت جدید در سال 2014 در این شهر آغاز به کار کردند که این رقم نسبت به سال گذشته، 18 درصد رشد یافته است. در پاییز 2014، دوبی اعلام کرد که 1.5 میلیارد دلار خدمات اینترنتی خود را توسعه داده است و با این کار، موج جدیدی از شرکت‌های عربی از حمایت قطب بزرگی مانند امارات سود خواهند برد.

دوبی دارای سیاست‌های سازنده و سیستم مالیاتی پیشرفته‌ای است که به رشد و بسط کسب‌وکار کمک می‌کند. منطقه آزاد تجاری در این شهر واقع شده و این موضوع خود باعث تشویق کارآفرینان خارجی می‌شود تا در دوبی به کسب‌وکار بپردازند. خارج از این منطقه، شرکت‌های خارجی باید با شرکت‌های عربی شریک شوند که 51 درصد سهام شرکت را در دست دارند.

فراموش نکنید که دوبی سومین شهر پر هزینه خاورمیانه است و بنیان‌گذار هر شرکت باید برای اخذ روادید، 2000 دلار و برای تمدید آن هر دو یا سه سال 5000 دلار بپردازد. البته این هزینه‌ها در ازای مکان مناسبی که برای سرمایه‌گذاری و مشاوره در دوبی وجود دارد، زیاد به چشم نمی‌آید.

قطعاً شهرهای دیگری هم برای کارآفرینان نوپا وجود دارد. البته در آینده نزدیک ما با شرکت‌های مجازی روبه‌رو می‌شویم که اصلاً به مکان واقعی نیاز ندارند.

این را هم باید اضافه کرد که انتخاب مکان یا شهر برای کارآفرینی، رابطه بسیار نزدیک با شرایط آن شرکت دارد.

bartarinha.ir

Check Also

پلیس آلمان: مهاجم ۱۸ ساله به تیراندازی و کشتار علاقه داشت

Image copyrightGETTY پلیس آلمان می‌گوید فرد مسلحی که در یک مرکز خرید در شهر مونیخ …