خودروهای کلاسیک باغ موزه قصر تهران

 مخودرو2222

نمایشگاه وسایل نقلیه‌ی کلاسیک باغ موزه قصر در تهران از چندی پیش آغاز به کار کرده است. این نمایشگاه که بازدید آن برای عموم رایگان است، خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های کلاسیک تولید شده در ۵۰ تا ۶۰ سال گذشته را به نمایش می‌گذارد.

خودرو‌های کلاسیک موجود در نمایشگاه خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های باغ موزه قصر تهران قدمت زیادی دارند. تاریخ تولید عموم محصولات به نمایش در آمده در این موزه به بعد از جنگ جهانی دوم و سال‌های بین ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ باز می‌گردد. در ادامه به معرفی برخی از محصولات باغ موزه تهران خواهیم پرداخت.

مرسدس بنز 170S (ساخت ۱۹۴۸)

با خودروهای کلاسیک باغ موزه قصر تهران آشنا شوید

محصولات لوکس مرسدس بنز از ابتدا با حرف S مشخص می‌شدند. این نسل از مرسدس بنز در سال ۱۹۴۸ معرفی شده و در بازه‌ی ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۲ تولید و به بازار عرضه شدند. این خودرو در ابتدا به پیشرانه‌ی ۱۶۹۷ سی‌سی و توان ۳۷.۵ اسب بخار مجهز شده بود که پس از مدتی نمونه‌ی ۱۷۶۷ سی‌سی با توان خروجی ۵۰.۹۵ اسب بخار به کار گرفته شد.

با خودروهای کلاسیک باغ موزه قصر تهران آشنا شوید

با خودروهای کلاسیک باغ موزه قصر تهران آشنا شوید

مرسدس بنز 170S موجود در موزه، از پیشرانه‌ی ضعیف‌تر ۱۶۹۷ سی‌سی بهره می‌برد. مرسدس بنز نمونه‌های دو و چهار در روباز 170S را نیز به بازار عرضه کرد و موفق شد در مجموع ۳۱۱۹۷ دستگاه از این خودرو را به فروش برساند. نکته‌ی جالب کاربری تاکسی این خودرو در آن زمان در ایران است.


شورولت فلیت مستر (ساخت ۱۹۴۸)

با خودروهای کلاسیک باغ موزه قصر تهران آشنا شوید

شورولت فلیت‌مستر (Fleetmaster) در بازه‌ی ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۸ در ایالات متحده و در کلاس‌های چهاردر سدان، دو در کوپه و روباز، چهاردر واگن و پس از مدتی به بهبود‌های آیرودینامیکی به صورت فست بک، تولید و عرضه شد. این خودرو به پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری شش سیلندر و جعبه دنده‌ی سه دنده مجهز شده بود.

کابین بزرگ و راحت یکی از شاخصه‌های خودرو‌های آمریکایی است که در محصولات تولیدی این برند به خوبی می‌توان مشاهده کرد. فلیت مستر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و یکی از رقبای قدرتمند نمونه‌های اروپایی در سال‌های عرضه خود بود.


پژو ۲۰۳ (ساخت ۱۹۴۷)

با خودروهای کلاسیک باغ موزه قصر تهران آشنا شوید

خودرو‌های سری ۲۰۰ پژو از آغاز تا کنون جزو پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودرو‌های تولیدی بودند. پژو 203 در بازه‌ی سال‌های ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۰ تولید و به بازار عرضه شد و پژو موفق به تولید ۶۸۵۶۲۸ دستگاه از آن شد. پژو ۵ سال زمان صرف توسعه‌ی این خودرو کرد.

پژو ۲۰۳ اولین محصول این تولید کننده‌ی فرانسوی، پس از جنگ جهانی دوم بود و در بازه‌ی ۱۹۴۹ (توقف عرضه‌ی ۲۰۲) تا ۱۹۵۵ (آغاز عرضه‌ی ۴۰۳) تنها محصول قابل خرید از این برند نیز بود. ۲۰۳ در زمان معرفی از طراحی چشمگیر و بسیار مدرنی بهره می‌برد. پژو انواع مختلفی از ۲۰۳ را در عمر ۱۲ ساله‌ی آن عرضه کرد. چهار در سدان، پنج در استیت با سه ردیف صندلی، دو و چهاردر روباز و دو در کوپه، انواع ۲۰۳ را تشکیل می‌دادند.

پژو در این خودرو از پیشرانه‌ی ۱۲۹۰ سی‌سی با توان خروجی ۴۱ اسب بخار بهره برده بود که بعد از مدتی با بهینه‌سازی‌های مختلف توان این خودرو به ۴۴ اسب بخار افزایش یافت. این پیشرانه که از نسبت تراکم ۶.۸:۱ بهره می‌برد، به خودرو امکان رسیدن به حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت را می‌داد. جعبه‌دنده‌ی چهار سرعته‌ی دستی نیز وظیفه‌ی انتقال قدرت به چرخ‌های عقب را در ۲۰۳ بر عهده دارد.


آستین Devona A40 (ساخت ۱۹۴۸)

شرکت انگلیسی خودروسازی آستین در سال ۱۹۰۵ تاسیس و تا سال ۱۹۵۲ خودرو‌هایی با برند خود به بازار عرضه کرد. این شرکت سپس در سال ۱۹۵۲ با دیگر شرکت انگلیسی به نام هیلی (Healey) که تبحر زیادی در تولید خودرو‌های اسپرت داشت، ادغام شد و فعالیت خود را تحت برند آستین-هیلی ادامه داد.

در سال ۱۹۶۶ شرکت آستین هیلی به تملک برند جاگوار در آمد و تا سال ۱۹۷۲ نیز به فعالیت خود ادامه داد. پس از تملک جاگوار توسط گروه (BMC (British Motor Company، آستین نیز تحت این هلدینگ بزرگ به فعالیت پرداخت.

در سال ۱۹۷۲ توافق ۲۰ ساله‌ی آستین و هیلی پایان یافت و برند آستین مجددا اقدام به تولید محصولاتی با برند خود کرد. در نهایت نیز آستین پس از کش و قوس‌های فراوان و دست به دست شدن بین خودروسازان مختلف، در سال ۱۹۸۷ منحل شد.

با خودروهای کلاسیک باغ موزه قصر تهران آشنا شوید

نمونه‌ی دوونا A40 آخرین خودرو‌ی تولیدی آستین پیش از پیوستن به برند هیلی بوده که در باغ موزه قصر در معرض نمایش قرار داده شده است. این خودرو از تکنولوژی Body-on-Frame بهره می‌برد که هم‌چنان اکثر خودروسازان از همین روند در تولید محصولات خود استفاده می‌کنند. پیشرانه‌ی چهارسیلندر ۱.۲ لیتری به توان ۴۰ اسب بخار قادر بود تا این خودرو را در مدت زمان ۳۷.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد.


اُپل بلیتز (ساخت ۱۹۴۹)

با خودروهای کلاسیک باغ موزه قصر تهران آشنا شوید

بلیتز (Blitz) در زبان آلمانی به معنی صاعقه است و برای کامیون‌های سبک و میان وزن برند اپل در بازه‌ی سال‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۷۵ به کار می‌رفت. این کامیون در جنگ جهانی دوم توسط نیروهای متفقین کابرد زیادی داشت.

با خودروهای کلاسیک باغ موزه قصر تهران آشنا شوید

این کامیون با وزن ۱.۷۵ تنی خود به پیشرانه‌ی ۶ سیلندر بنزینی خطی مجهز شده است. در بازه‌ی سال‌های ۱۹۵۰ با وجود رقبای قدرتمندی مثل فورد و مرسدس بنز، اپل بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌ی کامیون‌های سبک و میان وزن بود.


اورال KMZ (ساخت ۱۹۴۲)

با خودروهای کلاسیک باغ موزه قصر تهران آشنا شوید

برند موتورسیکلت‌سازی روسی اورال جهت تامین موتورسیکلت‌های مورد نیاز گروه متحدین در جنگ جهانی دوم آغاز به کار کرد. این شرکت با هدف تولید محصولات مشابه با موتورسیکلت‌های بی‌ام‌و مورد استفاده توسط نیروهای متفقین، فعالیت خود را شروع کرد. پس از اتمام جنگ جهانی دوم اورال به فعالیت خود ادامه داد و هم‌چنان نیز مشغول تولید موتور‌سیکلت‌هایی در همین کلاس است.

با خودروهای کلاسیک باغ موزه قصر تهران آشنا شوید

نمایشگاه خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های باغ موزه قصر تهران برای دعوت بیشتر مردم به موزه‌ها، به صورت رایگان پذیرای عموم است. این نمایشگاه به صورت مداوم محصولات مختلف را به نمایش می‌گذارد و همه‌روز تا ساعت ۸ شب دایر است.

zoomit.ir

Check Also

جزایر ایرانی خلیج فارس

جزایر ایرانی خلیج فارس خلیج فارس یا دریای پارس حدود ۳۰ جزیره مسکونی و غیر مسکونی …