خواص نعناع فلفلی

 

از ۲۰۰۰ سال قبل تاکنون از گونه‌های مختلف نعناع به عنوان ادویه و دارو استفاده می‌شود. با ما همراه باشید تا با نعناع فلفلی و خواص آن بیشتر آشنا شوید.
از دوران یونان باستان از خواص درمانی نعناع استفاده شده است. در یونان باستان از این گیاه برای رفع مشکلات گوارشی، علائم سرماخوردگی و سرفه بهره می‌بردند.
نعناع فلفلی که از پیوند میان نعناع آبی و نعناع زینتی یا تند به وجود آمده، اولین بار در اواخر دهه ۱۶۰۰ در انگلستان پرورش داده شد. این گیاه، برگ‌های سبز تیره و معطری دارد و حدود ۲ الی ۳ فوت رشد می‌کند. از ماه جولای تا ماه اوت، گل‌های کوچک ارغوانی روی شاخه‌های ساقه هر برگ می‌روید. امروزه این گیاه در اروپا و آمریکای شمالی وجود دارد.
برگ‌های تازه نعناع فلفلی، خوراکی هستند و در کل سال، در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند. برگ‌های خشک این گیاه اغلب در چای استفاده می‌شوند. روغن نعناع فلفلی از له کردن و عرق گرفتن از ریشه، برگ و گل‌های این گیاه به دست می‌آید. در واقع شکل روغن این گیاه به عنوان دارو به کار می‌رود. چای این گیاه نیز ممکن است به عنوان یک درمان سنتی برای رفع ناراحتی معده یا علائم سرماخوردگی استفاده شود.
نعناع فلفلی به عنوان یک روغن عصاره‌ای در فروشگاه‌های مواد غذایی یا داروخانه‌ها به شکل کپسول یا مایع به فروش می‌رسد. کپسول‌های روغن نعناع فلفلی اغلب دارای پوشش هستند تا قرص بتواند از معده رد شود و باعث سوزش معده نشود. همچنین روغن این گیاه ممکن است با روغن‌های عصاره‌ای دیگر ترکیب شود.
نعناع فلفلی برای چه چیزی خوب است؟
یکی از رایج‌ترین کاربردهای نعناع فلفلی که تحقیقات بسیاری در مورد آن انجام شده است، درمان بیماری‌های معده و روده مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، عدم هضم و اسپاسم‌های روده است. این گیاه این بیماری‌ها را تسکین می‌دهد.
علائم IBS عبارت‌اند از گاز، درد شکم، نفخ و اسهال. استفاده از کپسول‌های روغن نعناع فلفلی برای درمان IBS چندین بار در تحقیقات مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. اگرچه تمام این تحقیقات، مزایای درمانی نعناع فلفلی را اثبات نکرده‌اند؛ اما بر اساس نتیجه کلی، روغن نعناع فلفلی ممکن است در تسکین علائم متوسط تا شدید IBS مؤثر باشد.
به منظور درمان مشکلات مرتبط با عدم هضم، روغن نعناع فلفلی زمانی که با روغن زیره ترکیب شود، مؤثرتر واقع می‌شود. این ترکیب به صورت یک قرص دارای پوشش مصرف می‌شود. چند تحقیق کوچک نشان دادند که این ترکیب، احتمالاً برای تسکین مشکلات کوچک مرتبط به عدم هضم مؤثر است.
همچنین نعناع فلفلی برای پیشگیری از اسپاسم‌های روده‌ای و کولون در فرآیندهای درمانی مختلف مانند درون‌فرستی باریم که طی آن به روده پایینی، باریم می‌فرستند، آندوسکوپی و کلونوسکوپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات مرتبط با این کاربردها، امیدبخش، اما محدود است. برخی از تحقیقات نشان دادند افزودن روغن نعناع فلفلی به فرآیند درون فرست باریم برای کاهش درد روده‌ای مؤثر است. طبق یک تحقیق دیگر، روغن نعناع فلفلی برای کاهش اسپاسم‌های معده در آندوسکوپی روده بالایی مؤثر است.
کاربردهای دیگر
کاربردهای دیگر نعناع فلفلی عبارتند از تسکین فشار سردردها، علائم سرماخوردگی و تحریکات پوستی. روغن عصاره‌ای این گیاه را می‌توان روی پیشانی برای تسکین سردرد مالید. همچنین می‌توان این روغن را داخل یک دستگاه بخور قرار داد تا گرفتگی‌های سینوسی را کم کند. نوشیدن چای نعناع فلفلی به درمان سرفه یا گلودرد ناشی از سرماخوردگی کمک می‌کند. منتول که در روغن نعناع فلفلی وجود دارد، در کرم‌ها و پمادهای مختص درمان خارش و تحریکات پوستی به کار می‌رود.
روغن نعناع فلفلی در بخش صنعت، برای افزودن طعم و بو به داروها و محصولات آرایشی بهداشتی به کار می‌رود.
خوردن نعناع فلفلی، مصرف آن در چای و استفاده از این گیاه به عنوان مکمل در غذاها مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال، استفاده میزان زیادی از این گیاه به عنوان دارو ممکن است خطرناک باشد و باعث نارسایی کلیه یا مرگ شود. از جمله عوارض جانبی دیگر می‌توان درد معده، سوزش معده، مشکلات قلبی، از دست دادن اشتها و مشکلات سیستم عصبی را نام برد. همچنین این گیاه ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشد. در نتیجه قبل از مصرف این گیاه به عنوان دارو، با پزشک خود مشورت کنید.
با توجه به خواص این گیاه، می‌توان درک کرد که چرا این گیاه هم در غذاها و هم در داروها به کار می‌رود. تحقیقات علمی هنوز خواص درمانی دیگری جز رفع اختلالات روده‌ای برای این گیاه پیدا نکرده‌اند. در کل استفاده از مزایای درمانی نعناع فلفلی برای بیشتر افراد بالغ مشکلی ایجاد نمی‌کند.
منبع: footofan.com

 

Check Also

۲۰ فایده ی شکلات برای سلامتی

شکلات به عنوان یک درمان افراطی در نظر گرفته می‌شود، به این دلیل که به …