جولیا رابرتز، ستاره پردرآمد هالیوود

جولیا2

 نام اصلی: جولیا فیونا رابرتس

زمینه فعالیت: سینما

تولد: ۲۸ اکتبر ۱۹۶۷ ‏(۴۸ سال) – آتلانتا، جورجیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: ایالات متحده آمریکا

پیشه: هنرپیشه، تهیه کننده

سال‌های فعالیت: ۱۹۸۷ – تاکنون

شریک(های) زندگی: لیله لاوت (۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵) – دنیئل مودر (۲۰۰۲ تا به حال)

جولیا رابرتز متولد 28 اکتبر 1967 در اسمیرنا است. والدینش عاشق بازیگری بودند و همین باعث شد تا هر دو فرزند خانواده یعنی جولیا و اریک شوق ذوق بازیگری را از همان کودکی نشان بدهند اریک زودتر از او وارد صنعت سینما سازی شد سال 1978 یعنی یک سال بعد از آنکه پدرشان از یک بیماری طولانی سرطان در سن 47 سالگی در گذشت ، اریک در درام روانشناختی سلطان کولی ها به کارگردانی فرانک پیرسون ایفای نقش کرد و این باعث شد تا جولیا راحت تر بتواند به جرگه هالیوودیها بپوندد تا جایی که چند سال بعد برادرش را پشت سر گذاشت ، و اعتباری به مراتب چند برابر در میان سینماروها برخوردار شد . جولیا رابرتز اولین فیلم خود را با عنوان قرمز خونی(1986) بازی کرد که به دلایلی تا 1989 اکران نشد.

سپس در چند کار تلویزیونی اواخر دهه 80 حضورپیدا کرد تا آنکه اولین نقش اساسی خود را در سال 1998 با فیلم رضایت بازی کند . این نقش باعث می شود تا رلی بهتر به عنوان یک پیشخدمت پیتزا فروشی در فیلم پیتزای مرموز سال 89 به دست آورد که در آن با آنابت گیش و لیو تایلور همبازی بود البته مت دمون نیز که آن زمان نوزده سال بیشتر نداشت در فیلم بازی می کرد . فیلم یک اثر قابل توجه در روند حرفه ای جولیا نبود اما کمک شایانی به او کرد تا در نقش شلبی یک مادر نگون بخت را در ماگنولیاهای فولادی به دست بیاورد و نامزدی اسکار که به دست می آورد او را در کنار نام هایی چون شرلی مک لین و سالی فیلد قرار می دهد .

پس از این کار موفق در flat liners مرگ جویان (90) به همراه کیفر ساترلند بازی می کند که یک کار زیبا بود درباره چند دانشجو که قصد دارند با علم پزشکی مرگ را به مدت کوتاهی تجربه کنند . گری مارشال با کمدی رومانتیک زن زیبا سراغ او می آید هر چند نقش دشواری بود اما ریچارد گر به عنوان یک همبازی کمک می کند تا راحت تر از عهده آن بر بیایید . نقش یک زن روسبی که در دام عشق یک میلیونر می افتد و او را به عنوان چهره ای مستعد می شناساند.

سال 91 اتفاق جالبی برای او می افتد او درست سه روز پیش از مراسم عقد نامزدی اش را با کیفر ساتر لند به هم می زند و با کمال ناباوری اعلام می کند که می خواهد با خواننده سبک کانتری لیل لوت ازدواج کند . فیلم های او در این سالها به نوعی جنجال برانگیز بودند ، اما هیچکدام آثارپر فروش و یا قابل اعتنا نبودند تا اینکه همراه با دنزل واشنگتن در پرودند پلیکان (93) ایفای نقش می کند و با همان قالب موفق قبلی باز می گردد و می شود قهرمان آثاردراماتیک . سال بعد من عاشق دردسرم و بعد از آن با مری رایلی شکست را تجربه می کند. اما این ناکامی دیری نمی یابد و او با دو اثر مایکل لینز در کنار لیام نیسون و فرضیه توطئه در کنار میل گیبسون باز هم به اوج باز می گردد و از این جا وارد حیطه پیروزی می شود .

بیوگرافی كامل جولیا رابرتز

بازی در کمدی موفقی چون ناتینگ هیل همراه با هیو گرانت ، عروس فراری باریچاد گر و و البته بالاتر از همه عروس بهترین دوستم به همراه روبرت اورت و بازیگر تازه واردی به نام کامرون دیاز نام جولیا را در صدر زنان گیشه ساز هالیوود قرار می دهد . اما موفقیت بزرگ او میسر نشد تا اینکه در سال 2000 از راه رسید و با ابفای رل عنوان فیلم اثر گذار استیون سودربرگ با عنوان ارین براکوویچ برنده اسکار می شود فیلم اقتباسی بود از یک داستان واقعی درباره زنی به همین نام ، این زن بیوه ای بود که در یک —— حقوقی به ستیز با جامعه بر می خیزد و علیه فساد شرکتهای بزرگ قد علم می کند و در این —— پیروز می گردد. از اینجا به بانوی 20 میلیون دلاری هالیوود بدل می شود که تا کنون کسی نتوانسته (در رده بازیگران زن ) رکورد او را بشکند . او سال 2001 همراه بیلی کریستال ، کاترین زیتا جونز و جان کیوزاک در محبوبهای آمریکایی بازی می کند و همزمان با برد پیت در فانتزی «مکزیکی» حضور می یابد .

در حین ساخته شدن همین فیلم بود که با فیلمبرداری با نام دنی مور آشنا می شود در حالی که همان رابطه چهار ساله اش با هنر پیشه کمتر شناخته شده بنیامین برات به پایان رسیده بود . به غیر از این ها در سال 2001 او در درام یازده یا اوشن نیز بازی می کند که همکاری مجددش با مت دمون پس از سالها و برد پیت بود و اولین همکاری اش با جرج کلونی و دان چیدل محسوب می شود . جولیا دوباره در سال 2002 با سودربرگ در پیش قراول همکاری می کند که علی رغم داشتن بازیگرانی چون مری مک کورماک و کاترین کیفر نمی تواند به اندازه ارین براکوویچ سرو صدا به راه بیاندازد . اعتراف یک ذهن خطرناک در سال 2002 اثری بود از جرج کلونی و او به واسطه آشنایی و دوستی با او از میزان بالای دستمزد خود برای بازی صرف نظر می کند تا کنار او سام راکول و دروبری مور ایفای نقش کند. سال 2003 در لبخند مونالیزا با بازیگران جوانی چون جولیا استایلز کریستین دانست و مگی کلیفهال همبازی می شود و سال 2004 نیز در دنبال موفق یازده یار اوشن با عنوان دوازده یار اوشن بازی می کند .

جولیا در این سرزمین گرم و شرجی تربیت شده او لاغر است و 59 اینچ قد دارد. نمی‌توان گفت که او خیلی زیبا است، چشمان خاکستری و دهان بزرگش به خوبی احساسات را روی صحنه می‌تواند بیان کند. او در یک محیط هنرشناس رشد کرد و همین باعث شد تا ذوق و شوق هنری را از همان دوران کودکی نشان دهد. مادر جولیا بتی لو (Bett-lou) یک هنرپیشه و رازدار (منشی) کلیسا است و پدرش والتر به عنوان فروشنده جاروبرقی و نویسنده و هنرپیشه کار می‌کرد. او یک برادر بزرگتر به نام اریک داشت و یک خواهر بزرگتر به نام Lisa زمانی که چهار سال داشت والدینش به خاطر مشکلات مالی از یکدیگر جدا شدند مادرش بتی در سمیرنا به همراه دو دخترش باقی ماند در حالی که والتر به سمت آتلانتا رفت و برادر بزرگتر را هم با خود برد. زمانی که جولیا 10 سال داشت پدرش به خاطر بیماری طولانی سرطان در سن 47 سالگی فوت کرد.

بیوگرافی كامل جولیا رابرتز

جولیا آرزو داشت دامپزشک بشود و علاقه ای هم به بازیگری داشت بعد از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان در سمیرنا جولیا به خواهرش و برادرش در نیویورک پیوست تا به مدرسه تئاتر برود. اریک زودتر از او وارد صنعت سینما سازی شد سال 1978 یعنی یک سال بعد از آنکه پدرشان درگذشت، اریک در درام روانشناختی سلطان کولی ها به کارگردانی فرانک پیرسون ایفای نقش کرد و این باعث شد تا جولیا راحت تر بتواند به جرگه هالیوودیها بپیوندد تا جایی که چند سال بعد برادرش را پشت سر گذاشت، و اعتباری به مراتب چند برابر در میان سینماروها برخوردار شد.

جولیا رابرتز اولین فیلم خود را با عنوان قرمز خونی (1986) بازی کرد که به دلایلی تا 1989 اکران نشد سپس در چند کار تلویزیونی اواخر دهه 80 حضور پیدا کرد تا آنکه اولین نقش اساسی خود را در سال 1989 با فیلم رضایت بازی کند. این نقش باعث می‌شود تا رلی بهتر به عنوان یک پیشخدمت پیتزا فروشی در فیلم پیتزای مرموز “Mystic Pizza” سال 89 به دست آورد که در آن با آنابت گیش و لیوتایلور همبازی بود البته مت دمون نیز که آن زمان نوزده سال بیشتر نداشت در فیلم بازی می‌کرد.

فیلم یک اثر قابل توجه در روند حرفه ای جولیا نبود اما کمک شایانی به او کرد تا در نقش شلبی یک مادر نگون بخت را در ماگنولیاهای فولادی به دست بیاورد و نامزدی اسکار که به دست می‌آورد او را در کنار نام هایی چون شرلی مک لین و سالی فیلد قرار می‌دهد. پس از این کار موفق در flat liners مرگ جویان (90) به همراه کیفر ساترلند بازی می‌کند که یک کار زیبا بود درباره چند دانشجو که قصد دارند با علم پزشکی مرگ را به مدت کوتاهی تجربه کنند.

گری مارشال با کمدی رومانتیک زن زیبا سراغ او می‌آید هر چند نقش دشواری بود اما ریچارد گر به عنوان یک همبازی کمک می‌کند تا راحت تر از عهده آن بربیایید. نقش یک زن روسبی که در دام عشق یک میلیونر می‌افتد و او را به عنوان چهره ای مستعد می‌شناساند. سپس یک بازی مشترک با لیام نیسون در رضایتمندی (satisfaction) داشت. این بازی برای آنها موفقیت آمیز بود یک سال بعد او در “steel magnolias” در برابر نامزدش «دیلان مک درموت» در سال 1990 بازی کرد زمانی که فیلم «زن زیبا» (pretty women) روی صحنه آمد او از یک هنرپیشه با استعداد تازه کار به یک سوپر استار تبدیل شد ناگهان همه جولیا را می‌خواستند نشریات هر روز درباره او می‌نوشتند سود باجه بلیط ناگهان مانند موشکی به آسمان رفت. همه دنیا از جولیا صحبت می‌کردند.

جولیا تلاش بسیار کرد تا تیترهای روزنامه های پرتیراژ و صید عکاسان جهان شود بوسیله اسنادی که از ریزترین جزئیات زندگیش در اختیار آنان قرار می‌داد.

به زودی نشریات پول زیادی برای عکسهایش پرداخت می‌کردند.

او رکورد جهانی 10 میلیون دلار را برای فیلم “Mary Reilly” ثبت کرد. (در سال 1996) (به عنوان دستمزد)

بیوگرافی كامل جولیا رابرتز

درست مثل آدم هاى بى خانمان

والن تينو گاراوانى طراح مشهور «لباس و مد» در اروپا كه ايتاليايى است، آب پاكى را روى دست هاى جوليا رابرتز بازيگر زن سرشناس هاليوود ريخت و برخلاف آمريكايى ها كه وقت و بى وقت و گاه بيخود و بى جهت از برنده جايز اسكار تعريف مى كنند گفت اين زن به قدرى بد لباس مى پوشد كه شبيه به مردم بى خانمان و بى سرپناه نشان مى دهد و قيافه و حالت اش مثل هزاران «كارتن خواب» است كه در گوشه و كنار هر شهر مدعى تمدن در آمريكا ديده مى شوند.

از نظر گاراوانى ايراد بزرگ رابرتز اين است كه حداكثر مواقع با لباس هاى راحت و ساده و گشاد در مجامع ظاهر مى شود و به جاى اينكه هميشه با يك حالت رسمى در بين مردم حاضر شود، بدون هيچ تفكرى و آن طور كه راحت است، به صحنه مى آيد.

گاراوانى مى گويد: «هر روزنامه و شبكه تلويزيونى اى كه باز مى كنيد، مى بينيد رابرتز بى خيال و با لباس هاى مسخره اش در حال رفتن است. او همه را نااميد كرده است».

سال 91 اتفاق جالبی برای او می‌افتد او درست سه روز پیش از مراسم عقد نامزدی اش را با کیفر ساترلند به هم می‌زند و با کمال ناباوری اعلام می‌کند که می‌خواهد با خواننده سبک کانتری لیل لوت ازدواج کند. فیلم های او در این سال ها به نوعی جنجال برانگیز بودند، اما هیچکدام آثار پرفروش و یا قابل اعتنا نبودند تا اینکه همراه با دنزل واشنگتن در پرودند پلیکان (93) ایفای نقش می‌کند و با همان قالب موفق قلبی باز می‌گردد و می‌شود قهرمان آثار دراماتیک. سال بعد من عاشق دردسرم و بعد از آن با مری رایلی شکست را تجربه می‌کند. اما این ناکامی‌دیری نمی‌یابد و در روز کریسمس سال 1998 نامادری (step mom) روی صحنه رفت و در تابستان سال 1999 او با دو اثر کمدی موفقی چون ناتینگ هیل (noting hill) همراه با هیوگرانت، عروس فراری (Runa) با ریچارد گرو (Richard) که ریچارد و جولیا، با هم همبازی شدند برای اولین بار از زمان زن زیبا.

تا اینکه در سال 2000 از راه رسید و با ایفای رل عنوان فیلم اثرگذار استیون سودربرگ با عنوان ارین براکوویچ (Erin Brocko Vich) برنده اسکار می‌شود فیلم اقتباسی بود از یک داستان واقعی در فانتزی «مکزیکی» همراه با بردپیت بازی کرد. که در ماه مارس (مارچ) روی پرده سینما رفت که درباره زنی به همین نام، این زن بیوه ای بود که در یک —— حقوقی به ستیز با جامعه بر می‌خیزد و علیه فساد شرکت های بزرگ قد علم می‌کند و در این —— پیروز می‌گردد. و همزمان با آن او سال 2001 همراه بیلی کریستال، کاترین زیتا جونز و جان کیوزاک در محبوبهای آمریکایی بازی می‌کند. در حین ساخته شدن همین فیلم بود که با فیلمبرداری با نام دنی مور آشنا می‌شود در حالی که همان رابطه چهار ساله اش با هنرپیشه کمتر شناخته شده بنیامین برات به پایان رسیده بود.

در ماه ژوئن (جون) در معشوقه آمریکایی بازی کرد و فقط تا فرصت باقیمانده تا کریسمس در درام یازده یار اوشن “Ocean’s Eleven” همکاری مجددش با مت دمون پس از سالها بازی کرد و همچنین با بازیگرانی چون بردپیت و اولین همکاریش با جورج کلنی و دان چیدل بازی کرد. آن سال می‌رفت که سال بزرگی برای جولیا باشد جولیا ممکن بود مدتی در هیچ فیلمی‌دیده نشود اما دوباره قوی تر و بهتر از گذشته ظاهر می‌شد. از اینجا به بانوی 20 میلیون دلاری هالیوود بدل می‌شود که تاکنون کسی نتوانسته (در رده بازیگران زن) رکورد او را بشکند. بردپیت در «مکزیکی» حضور می‌یابد.

بیوگرافی كامل جولیا رابرتز

جولیا دوباره در سال 2002 با سودربرگ در پیش قراول همکاری می‌کند که علی رغم داشتن بازیگرانی چون مری مک کورماک و کاترین کیفر نمی‌تواند به اندازه ارین براکوویچ سر و صدا به راه بیاندازد. اعتراف یک ذهن خطرناک در سال 2002 اثری بود از جرج کلونی و او به واسطه آشنایی و دوستی با او از میزان بالای دستمزد خود برای بازی صرف نظر می‌کند تا کنار او سام راکول و دروبری مور ایفای نقش کند. سال 2003 در لبخند مونالیزا با بازیگران جوانی چون جولیا استایلز کریستین دانست و مگی کلیفهال همبازی می‌شود و سال 2004 نیز در دنبال موفق یازده یار اوشن با عنوان دوازه یار اوشن بازی می‌کند.

جوليا رابرتز بازنشسته مى شود

وی اعلام کرده بود براى هميشه از حرفه فعلى اش كناره مى گيرد تا بتواند وقت بيشترى را صرف تربيت فرزندان دوقلوى خود كند. او اخيراً كارهاى سينمايى اش را بر روى كاراكترهاى كارتونى در كارهايى چون «وب شارلوت» و «انت بولى» محدود كرده است.

حالا كه جوليا رابرتز از قضيه تولد فرزندان دوقلويش فارغ شده است و البته پا به سن ۴۰ سالگى هم گذاشته، حرف گذشته اش در خصوص خط كشيدن به دور سينما را نيز از ياد برده و بسيار وسيع و پركار به عرصه بازيگرى بازگشته است.

يكى از پروژه هاى جديد او بازى در فيلمى به نام «دانى يل حرف نمى زند» براساس رمانى از مارتى ليم باخ است. در اين داستان با دردسرهاى خانواده اى مواجه مى شويم كه قيوميت و نگهدارى از يك كودك غيرعادى و روانى را عهده دار مى شوند.

ولى اين تنها كار و طرح فراروى رابرتز نيست و قرار است او در كنار تام هنكس در فيلمى ديگر به نام «جنگ چارلى ويلسون» هم حضور يابد و اين هم براساس كتابى با همين نام نوشته جورج كرايلى است و البته كارگردانى را مايك نيكولز مشهور بر عهده خواهد داشت.

كافى است در نظر بگيريم رابرتز بازى در نمايش «۳ روز بارانى» اثر ريچارد گرين برگ را هم به تازگى در برادوى شروع كرده است.

نکاتی که احتمالا درباره جولیا رابرتز نمی دانید  :

از طرف بسیاری از مجله های سینمایی به عنوان یکی از 50 زن زیبای جهان انتخاب شده است

با ” بنجامین برات ” از سال 1998 تا 2001 رابطه داشت

بازی در فیلم ” شکسپیر عاشق ” را نپذیرفت

با ” کیفر ساترلند ” برای مدت کوتاهی نامزد بود

خواهر کوچکتر ” اریک رابرتز ” است

بازی در فیلم ” غریزه اصلی ” را رد کرد. نقش به ” شارون استون ” رسید

در فیلمهای ” استیون سودربرگ ” بیشتر از بقیه کارگردانها ظاهر می شود

عمه ” اما رابرتز ” است

بیوگرافی كامل جولیا رابرتز

بعد از اینکه ” جورج کلونی ” و ” براد پیت ” متوجه شدند که او نیز به جمع بازیگران فیلم ” یازده یار اوشن ” پیوسته است برای او کارتی فرستادند که رویش نوشته شده بود ” ما شنیدیم تو برای هر فیلم 20 تا می گیری! ” و 20 دلار هم داخل پاکت بود. بعدها همین شوخی سبب شد تا خبرگزاری ها متوجه شوند که او برای هر فیلم 20 میلیون دلار می گیرد

یک رگ ایرلندی دارد

یکی از طرفداران سرسخت ” آیشیورای ” است. او گفته بود که زیباترین زن جهان است ، زیباتر از هر زن هالیوودی !

نقشش در فیلم ” ارین برکوویچ ” یک راست دست بود اما ” رابرتز ” چپ دست بود. ” رابرتز ” در این فیلم یاد گرفت که با دست راست بنویسد و کار کند.

کتاب مورد علاقه اش ” کیمیاگر ” است

دوست صمیمی ” بروس ویلیس ” است

یکی از سفیران یونیسف است

دستمزدهایی که گرفته است :

Eat Pray Love (2010) $10,000,000

Valentine’s Day (2010) $3,000,000 + 3% of the film’s gross

Duplicity (2009) $15,000,000

Mona Lisa Smile (2003) $20,000,000

Confessions of a Dangerous Mind (2002) $250,000

Ocean’s Eleven (2001) $10,000,000

America’s Sweethearts (2001) $15,000,000

The Mexican (2001) $20,000,000

Erin Brockovich (2000) $20,000,000

Runaway Bride (1999) $17,000,000

Notting Hill (1999) $15,000,000

Conspiracy Theory (1997) $11,000,000

My Best Friend’s Wedding (1997) $12,000,000

برترین ها

Check Also

عباس کیارستمی؛ آبروی سینمای ایران

کیارستمی در کنار ‘جنگل بدون برگ’ عکس: پوریا ماهرویان پوریا ماهرویان بی‌بی‌سی عباس کیارستمی٬ فیلمساز سرشناس …