جشنواره فجر

635650721555049818

ستارههای ایرانی، سیمرغهای جهانی

در حالی که شنبه هفته آینده، حدود 200 فیلم از 54 کشور جهان در قالب جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برای علاقه‌مندان به سینما به نمایش درمی‌آید، علیرضا رضاداد، دبیر این رویداد از آغاز پیش‌فروش بلیت‌ها از چهارشنبه این هفته خبر داد.

به گزارش جام جم، دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر در نشست رسانه ای بخش بین الملل مهم ترین رویداد سینمایی ایران، از حضور سینماگرانی چون نیکی کریمی، مریلا زارعی، هنگامه قاضیانی، رضا میرکریمی، منوچهر محمدی و نگار جواهریان در میان هیات داوران بخش های مختلف بین الملل جشنواره فیلم فجر خبر داد و گفت: نیکی کریمی و رضا میرکریمی، دو سینماگر ایرانی هستند که در کنار آن هیو از هنگ کنگ، پیر هنری دلینیو از فرانسه، رولف دو هیر از استرالیا، سمیح کاپلان اوغلو از ترکیه و ایگور گوسکو از روسیه، فیلم های بخش سینمای سعادت (سینمای جهان) این دوره جشنواره فیلم فجر را داوری می کنند.

نیکی کریمی، بازیگر، کارگردان و مترجم ایرانی در سال های فعالیتش در سینمای ایران، علاوه بر کسب جوایز جهانی متعدد، تجربه داوری در جشنواره های بین المللی مختلف همچون پراگ، کارلووی واری، دوربان، لوکارنو، تسالونیکی، کلکته و ادینبرو را در کارنامه دارد. نکته جالب این که کریمی که فیلمی به نام «سوت پایان» با شعار، تا راز درد را نمی دانی، داوری نکن، دارد، حالا باید مسابقه بخش بین الملل جشنواره فجر را سوت بزند و فیلم های سینمای جهان را داوری کند.

علاوه بر او، رضا میرکریمی هم که جوایز متعددی را از جشنواره های مختلف ایرانی و خارجی دارد، پیش از این داور جشنواره هایی همچون تفلیس هم بوده است.

علیرضا رضاداد افزود: نگار جواهریان و منوچهر محمدی (تهیه کننده) هم در کنار مکسین ویلیامسون، گارین نوگراهو، دولتنظر خدانظروف، جورج اواشویلی و فابیو تسی، فیلم های بخش جلوه گاه شرق این دوره از جشنواره را داوری می کنند. مریلا زارعی و هنگامه قاضیانی هم به همراه سه بانوی بازیگر مسلمان از کشورهای دیگر، پس از داوری سه جایزه ویژه بخش های رقابتی را به افراد و آثار برگزیده اهدا خواهند کرد.

آغاز پیش فروش بلیت از چهارشنبه

علیرضا رضاداد در بخش دیگری از این نشست به پیش فروش بلیت های بخش بین الملل جشنواره فجر اشاره کرد و گفت: علاقه مندان به سینما می توانند از چهارشنبه نسبت به پیش خرید بلیت های جشنواره اقدام کنند.

او به تفاوت فروش بلیت اینترنتی این بخش نسبت به سینمای ملی اشاره کرد و افزود: پیش فروش اینترنتی بخش بین الملل برخلاف بخش مسابقه سینمای ایران که در بهمن ماه برگزار شده بود، به صورت سری نیست و علاقه مندان می توانند بلیت فیلم ها را به طور تک سئانس خریداری کنند.

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر، درخصوص اهداف برگزاری مستقل و تفکیک شده بخش بین الملل هم گفت: زمینه سازی برای تحقق رویکردهای سازمان سینمایی در حوزه بین الملل سینمای ایران، بهتر دیده شدن بخش بین الملل و استانداردسازی در برگزاری جشنواره در بخش بین الملل، از مهم ترین اهداف ما برای جدا کردن بخش بین الملل از بخش سینمای ملی بوده است.

او طی اظهارنظری جالب، رسیدن جشنواره فیلم فجر به سطح جشنواره های رده الف جهان را به مصلحت سینمای ایران ندانست و گفت: سازمان جشنواره های جهانی برای جشنواره های مختلف درجاتی تنظیم کرده است و ما نباید بر آن اساس رفتار کنیم. یکی از موضوعاتی که جشنواره های الف دنیا دارند، این است که فیلم ها نخستین نمایش خود را در آن جشنواره ها خواهند داشت و توفیقات اقتصادی بسیار قابل توجهی را از محل اکران در آن کشور دریافت می کنند. اما ما به دلیل کمبود سالن و امکانات دیگر فعلا نمی توانیم به این بخش فکر کنیم و نمی توانیم انتظاراتی را که از این جشنواره ها وجود دارد، تامین کنیم.

دبیر جشنواره همچنین از نشست هم اندیشی مدیران سینمایی 15 کشور به دبیری علیرضا شجاع نوری در زمان برگزاری جشنواره فجر خبر داد و گفت: قرار است در این همایش راه های رسیدن به تولیدات مشترک سینمایی بررسی و برای رفع موانع موجود تمهیداتی اندیشیده شود.

نمایش فیلم محمد (ص)

نمایش فیلم محمد (ص) ساخته مجید مجیدی هم یکی از برنامه های ویژه بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر است. فیلم مجیدی در این دوره، یک نمایش ویژه برای مهمانان خارجی جشنواره که طبق شنیده ها بسیار پیگیر و مشتاق دیدن این اثر هستند، خواهد داشت.

8 فیلم ایرانی بخش بین الملل

در میان 196 فیلمی که در بخش بین الملل جشنواره به نمایش درمی آیند، نام شش فیلم سینمایی ایرانی هم به چشم می خورد. خداحافظی طولانی ساخته فرزاد موتمن با بازی سعید آقاخانی و ساره بیات که نمایش موفقی در بخش سینمای ملی داشت، یکی از این آثار است.

همچنین فیلم «360 درجه» نخستین ساخته سینمایی سام قریبیان که راهی به بخش نگاه نو بخش ملی پیدا نکرد، در اینجا توانست نظر هیات داوران را به خود جلب کند.

قندون جهیزیه، مزار شریف، من دیه گو مارادونا هستم، اعترافات ذهن خطرناک من، بدون مرز و در دنیای تو ساعت چند است؟ از دیگر فیلم های ایرانی حاضر در این جشنواره است.

بخش بین الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر به دبیری علیرضا رضاداد از شنبه هفته آینده به مدت یک هفته در سینماهای ملت، آزادی، خانه هنرمندان و موزه سینما برگزارمی شود.

Check Also

عباس کیارستمی؛ آبروی سینمای ایران

کیارستمی در کنار ‘جنگل بدون برگ’ عکس: پوریا ماهرویان پوریا ماهرویان بی‌بی‌سی عباس کیارستمی٬ فیلمساز سرشناس …