به پرواز در آوردن یک موشک قابل استفاده مجدد، تاریخ‌ساز شد

فضا2

ما سال‌های زیادی تا معمول شدن مسافرت‌های فضایی برای شهروندان عادی فاصله داریم، اما در حال حاضر شرکت‌های خصوصی‌ای هستند که می‌کوشند که هزینه این مسافرت‌های فضایی را هر چقدر که ممکن است، پایین‌تر بیاورند.

جف بزوس-رئیس شرکت آمازون- مدتی است که مقداری از ثروت خود را صرف تأسیس شرکتی به نام Blue Origin است.

روز دوشنبه، روزی تاریخی برای این شرکت بود، چرا که این شرکت توانست موشکی به نام New Shepard را به سلامت به پرواز دربیاورد و بعد مجددا بر زمین بنشاند. به عبارت دیگر این شرکت توانسته موشکی درست کند که قابل استفاده مجدد است.

این موشک به افتخار «آلن شپارد»، این نام را به خود گرفته است، او نخستین آمریکایی بود که در سال ۱۹۶۱ توانست به فضا برود، البته او صرفا به یک ارتفاع زیرمداری صعود کرد.

موشکی نیو شپارد، یک کپسول در انتهای خود دارد که می‌توند مسافران را به ارتفاع ۱۰۰٫۵ کیلومتری از زمین برساند. ارتفاع ۱۰۰ کیلومتر معمولا مرز فضا در نظر گرفته می‌شود و به این ترتیب مسافران با این موشک می‌توانند وارد فضا شوند.

2015-11-25_9-47-47

کل مراحل پرواز و فرود این موشک ۱۱ دقیقه بیشتر طول نکشید.

کپسول موشک بعد از رسیدن به فضا، جدا می‌شود و با چتر نجات به زمین بازمی‌گردد، اما خود موشک بعد از سقوط، در نزدیکی زمین، موتورهایش روشن را می‌کند تا نسبتا آرام بر روی زمین فرود آید.

2015-11-25_9-47-06

2015-11-25_9-50-01

2015-11-25_9-45-35

ماه آوریل هم این موشک آزمایش شده بود، آن دفعه به خاطر مشکل سیستم هیدرولیک، آزمایش موفقیت‌آمیز نبود.

هنوز قیمت بلیت‌ پروازهای شرکت بلو اوریجین مشخص نشده است، پروازهایی که احتمالا از چند سال بعد شروع خواهد شد و مسافران در آن ۴ دقیقه بی‌وزنی را هم تجربه خواهند کرد.

قرار است در آینده از فناوری مشابهی برای ساختن موشک‌های بزرگ‌تری که به ارتفاع مداری می‌رسند، استفاده شود.

شرکت رقیب بلو اوریجین -اسپیس ایکس- هم می‌کوشد از همین فناوری موشک‌های قابل مصرف مجدد استفاده کند. این شرکت اخیر سعی کرد که قسمت‌هایی از موشک فالکون ۹ خود را روی یک تأسیسات شناور در دریا، بنشاند و بازیایی کند که در این آزمایش، شکست خورد.

 یک پزشک

 

Check Also

آتش‌بازی بزرگ ناسا در فضا

   آژانس فضایی آمریکا ناسا اعلام کرده است که قصد دارد تا آزمایشی جذاب را …