برندگان جایزه نوبل فیزیک معرفی شدند

نوبل 4

برندگان صد و نهمین جایزه نوبل فیزیک معرفی شدند.این جایزه سال گذشته مشترکا به «ایسامو آکاساکی» و «هیروشی آمانو» از دانشگاه ناگویا در ژاپن و شوجی ناکامورا از دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا برای ابداع دیودهای کارآمد منتشر کننده نور آبی (ال‌ای‌دی) که امکان منابع نور سفید بصرفه را فراهم کردند، اهدا شده بود.

معرفی برندگان جایزه نوبل فیزیک

با آغاز روزهای پرهیجان معرفی برندگان نوبل به عنوان عالی‌ترین جوایز علمی، جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۵ نیز، امروز به پاس تلاشهای تاکاگی کاجیتا از دانشگاه توکیو در ژاپن و آرتور بی مک‌دونالد از دانشگاه کوئینز در کانادا برای کشف نوسانات نوترینو که نشان می‌دهد نوترینو دارای جرم است، اختصاص یافت.جایزه نوبل فیزیک سالانه توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد برای افرادی که برجسته‌ترین مشارکت را برای بشریت در حوزه فیزیک داشته‌اند، اهدا می‌شود.

1412675883596_akasaki.jpg

برندگان جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۴
این جایزه سال گذشته مشترکا به «ایسامو آکاساکی» و «هیروشی آمانو» از دانشگاه ناگویا در ژاپن و «شوجی ناکامورا» از دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا برای ابداع دیودهای کارآمد منتشر کننده نور آبی (ال‌ای‌دی) که امکان منابع نور سفید بصرفه را فراهم کردند، اهدا شده بود.

1444119743683_2.jpg
برنده نخستین جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۱
نخستین نوبل فیزیک نیز به «ویلهلم کوتارد رونتگن»، فیزیکدان آلمانی برای خدمات خارق‌العاده‌ای که با کشف پرتوهای ایکس ارائه کرده بود، اهدا شده بود.

تا کنون ۱۰۸ جایزه نوبل فیزیک از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۴ اعطا شده است که از این میان ۴۷ جایزه تنها به یک برنده، ۳۱ جایزه به دو برنده و ۳۷ جایزه مشترکا به سه دانشمند داده شده است.

همچنین ۱۹۸ نفر موفق به کسب این جایزه شدند که در میان آن‌ها تنها دو زن شامل ماری کوری و ماریا ژئوپرت مایر در سال‌های به ترتیب ۱۹۰۳ و ۱۹۶۳ موفق به کسب آن شده‌اند. جالب اینجاست که جان باردین، تنها دانشمندی است که دو بار در طول عمر خود توانسته جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کند.

1444119622549_4.JPG
جوان‌ترین و پیرترین برندگان جوایز نوبل فیزیک تا کنون
جوانترین دریافت‌کننده جایزه نوبل فیزیک، «لورنس برگ» بود که در سال ۱۹۱۵ در زمان دریافت این جایزه به همراه پدرش تنها ۲۵ سال داشت. همچنین پیرترین برنده جایزه نوبل فیزیک تا به امروز «ریموند دیویس» بوده که در سال ۲۰۰۲ و در سن ۸۸ سالگی موفق به دریافت این افتخار شد.

میانگین سنی برندگان جایزه نوبل فیزیک در زمان دریافت آن ۵۵ سال بوده است.

جایزه نوبل شامل مدال طلا، دیپلم افتخار و یک جایزه نقدی است که هر سال مبلغ آن بسته به شرایط می‌تواند متغیر باشد. در سال ۱۹۰۱ به برندگان جوایز نوبل، ۱۵۰ هزار و ۷۸۲ کرون سوئد اهدا شد که برابر با هفت میلیون و ۷۳۱ هزار کرون در دسامبر ۲۰۰۷ بود.

در سال ۲۰۰۸ به برندگان مبلغ ۱۰ میلون کرون سوئد اهدا شد. این جوایز در یک جشن سالانه در استکهلم و در روز ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) که سالروز مرگ آلفرد نوبل است، اهدا می‌شوند.

به گزارش ایسنا، موسسه تامسون رویترز، در پیش‌بینی‌های خود از برندگان امسال جایزه نوبل فیزیک، از «دبورا جین» از دانشگاه کلورادو برای کار پیشگامانه‌اش در زمینه گازهای اتمی در دمای فوق سرد که نخستین مایع با غلظت صفر یا ابرمایع را با ذرات زیراتمی فرمیون در دماهای پایین تولید کرده بود و نیز «پل کورکوم» از دانشگاه اوتاوا و «فرانک کراوز» از موسسه ماکس‌پلانک برای کمک به درک فیزیک آتوثانیه و «ژانگ لین وانگ» از موسسه فناوری جورجیا برای ابداع ژنراتورهای ریزی که به تامین نیرو در حسگرها و دستگاه‌های پوشیدنی می‌پردازند نام برده بود.

1444038950970_2896.jpg
برندگان نوبل پزشکی ۲۰۱۵
روز گذشته نیز برندگان جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۵ معرفی شدند و این جایزه به «ویلیام سی کمپل» ایرلندی و «ساتوشی اومورا» ژاپنی برای درمان بدیع عفونت ناشی از انگل کرم‌های گرد و «یویو تو» چینی برای اکتشافات در جهت درمان مالاریا بطور مشترک به عنوان برندگان جایزه نوبل پزشکی اختصاص یافت.

فردا چهارشنبه نیز برندگان جایزه نوبل شیمی معرفی خواهند شد.

 

مطلب پیشنهادی

EA3E5244-61C4-456B-A7C4-75AC261C7C93_w987_r1_s

گرمای شدید در شرق آمریکا شش قربانی گرفت

به گزارش مرکز ملی آب و هوای آمریکا، بر اثر موج گرمای شدید در ایالات …

http://www.20script.ir