برایان آدامز، صدای دلنشین موسیقی راک

 برایان 2

 برایان آدامز (به انگلیسی: Bryan Adams)‏ (زادهٔ ۵ نوامبر ۱۹۵۹ در کانادا) با اصلیتی انگلیسی ترانه سرا، آهنگساز، گیتاریست، بیسیست، تهیه کننده، فعال اجتماعی، عکاس و از شناخته‌ شده‌ترین خواننده‌های راک است. او در سال ۱۹۸۴ و با آلبوم بی‌باک به شهرت جهانی رسید  از دیگر آلبوم‌های موفق آدامز می‌توان از بیدار کردن همسایه‌ها و ۱۸ ساله تا آخر عمر نام برد. آدامز در سال ۱۹۹۱ برای ساندترک فیلم رابین هود: شاهزاده دزدها برندهٔ جایزهٔ گرمی شده و تا به‌ حال ۵ بار نامزد دریافت گلدن گلاب بوده‌ است. او گیاهخوار است و در فرانسه زندگی می‌کند.

سفر به دنیایی دیگر با موسیقی

برایان آدامز، یکی از ستارگان کهنه‌کار موسیقی پاپ و راک، اگر چه چندان اهل نوآوری نیست، اما در طول فعالیتش که نزدیک به سه دهه از عمر آن می‌گذرد، ترانه‌های شنیدنی و ماندگار بسیاری از خود به جای گذاشته است. وی که متولد پنجم نوامبر ۱۹۵۹ در شهر کیکستون واقع در ایالات اونتاریو کاناداست از همان دوران کودکی و نوجوانی نواختن گیتار و ساختن ترانه را آموخت و تجربه کرد. دوران کودکی و نوجوانی آدامز، به خاطر شغل پدرش که ارتشی بود، مدام در سفر و اقامت در کشورهای دیگر گذشته است . وی در شانزده سالگی ترک تحصیل کرد و اولین گروه موسیقی خود به نام شوک را تشکیل داد و به اجرای برنامه پرداخت.

دیدن یکی از کنسرت های تینا ترنر باعث شد، برایان آدامز عزمش را جزم کند و به‌ طور جدی پا به صحنه بگذارد. او درباره این می‌گوید:«یادم است که تینا ترنر در این کلوب کوچک برنامه داشت و تا آخرین نفس خواند. و این در حالی بود که بالای چهل درجه تب داشت و اصلا حال خوشی نداشت. من که این صحنه را دیدم، به خودم گفتم، وقتی تینا ترنر با وجود تب و مریضی شدید، می‌تواند به روی صحنه برود و هر چه در توانش هست را به طرفدارانش عرضه کند، من هم می‌توانم از عهده این کار بربیایم.

در سال ۱۹۷۷ به گروه نیمه موفق سویینی تاد پیوست و در تهیه و اجرای دو آلبوم با آن ها همکاری کرد. بعد از جدایی از این گروه با همکاری تنگاتنگ بروس آلن به عنوان مدیر و جیم والانس ترانه سرای چیره دست و حرفه ای آن دوران به تک خوانی ادامه داد.

اولین ترانه او EPONYMOS نخستین حضور هنری وی است که با همکاری شرکت معتبر A&Mکانادا به بازار عرضه شد. با این وجود آلبوم تاثیرگذارو موفقی از کاردر نیامد.

در سال ۱۹۸۱ با ترانه YOU WANT IT YOU GOT IT بدل به یکی از خوانندگان مطرح روز شد. ترانه CUTS LIKE AKNIFE در سال ۱۹۸۳ در کم تر از یک سال بیش از یک میلیون نسخه فروش داشت و ترانه STRAIGHT FROM THE HEART جزو ده ترانه برتر قرار گرفت و صدرنشین جدول بیل بورد گردید .

مروری بر زندگی و آلبوم‌های برایان آدامز

برایان بعد ازآمریکا به همراه گروهش به اروپا ، ژاپن و استرالیا سفر کرد. آلبوم RECKLESS آدامز در سال ۱۹۸۴ به بازار موسیقی عرضه شد و ترانه HEAVEN از این آلبوم در فیلم “شبی در بهشت” محصول کمپانی فوکس قرن بیستم که کاری ارزنده و قابل تحسین از آدامز به شمار می رود به عنوان ترانه برتر سال در آمریکا و ۶ ترانه دیگر این آلبوم به عنوان پرفروش ترین ترانه های کانادا به ثبت رسیدند. پس از آان برایان آدامز در کنسرت فیلادلفیا که در راستای کمک های انساندوستانه به قحطی زدگان اتیوپی ترتیب داده شده بود شرکت کرد و با همکاری یک گروه سوپراستار کانادایی به نامNORTHERN  در جولای ۱۹۸۵ اقدامی انسانی را در کارنامه هنری خود ثبت کرد.

آلبوم RECKLESS وی تا دو هفته به عنوان آلبوم برتر آمریکا معرفی شد و آدامز جوایز متعددی را در این زمینه دریافت کرد که می توان به جایزه JUNO در کانادا که هم تراز جایزه گرمی در آمریکا است اشاره کرد.

آلبوم بعدی آدامز INTO THE FIRE نام دارد که در سال ۱۹۸۷ نزدیک به یک میلیون نسخه از آن در آمریکا فروش رفت و جزو جدول ۱۰ ترانه برتر قرار گرفت. برایان تا اواسط سال ۱۹۸۸ وقت خود را صرف اجرای کنسرت در آمریکای شمالی ، اروپا و ژاپن کرد و مهم ترین برنامه وی اجرای کنسرت در آلمان شرقی بود که در آن زمان کشوری کمونیستی به شمار می رفت .

در سال ۱۹۸۸ ستاره موسیقی پاپ فعالیت هنری خود را صرف ساخت موسیقی فیلم “کادیلاک صورتی” با بازی کلینت ایستوود کرد و تا سال ۱۹۹۰ در فعالیت های انساندوستانه و دریافت جوایز متعدد شرکت نمود !!! حضور افتخاری در کنسرت بزرگ MOTHELY CRUE و ضبط آلبوم جدیدش نیز در همین دوران انجام شد . سال ۱۹۹۰ هم زمان با فروپاشی دیوار بزرگ برلین در کنسرت بزرگ راجر واترز و گروه PINK FLOID که با حضور ستارگان بزرگ موسیقی پاپ و راک انجام شد شرکت کرد.

مروری بر زندگی و آلبوم‌های برایان آدامز

یک سال بعد برایان نسخه جدیدی از یکی از ترانه های مشهور مایکل کامندپد بنام I DO IT FOR YOU برای فیلم مشهور”رابین هود :شاهزاده دزدان” با بازی کوین کاستنر اجرا کرد که به عنوان ترانه شماره یک آمریکا ، انگلستان و کانادا معرفی شد . فروش ۳۸۰۰۰۰ کپی از این آلبوم در مدت یک هفته رکوردی بی نظیر را در تاریخ موسیقی پاپ بر جای گذاشت .وی در باره این ترانه با تعجب می گوید:«ساختن این ترانه یک ساعت بیشتر طول نکشید”.
این موفقیت زمینه را برای عرضه آلبوم WALKING THE NEIGHBOURS فراهم نمود و این ترانه در انگلستان به مدت ۱۶ هفته ترانه شماره یک لقب گرفت و رکوردی جهانی را برای برایان آدامز بر جای گذاشت .

در مدت کم تر از دو ماه افزون بر پنج و نیم میلیون نسخه از آلبوم به فروش رفت و در ۱۰ کشور جهان لقب ترانه شماره یک را از آن خود ساخت و قریب به ۱۰ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفت .

برایان آدامز در فاصله سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ به اجرای تورهای بین المللی پرداخت. در مکزیک نسخه اسپانیایی ترانه I DO IT FOR YOU را اجرا کرد و سپس آلبومی را به عنوان بهترین های خود به بازار عرضه کرد که فروش ۱۳ میلیونی را به دنبال داشت.

این موفقیت آدامز مرهون ترانه PLEASE FORGIVE ME بود که پیش از این در آمریکا به عنوان ترانه شماره یک معرفی شده بود . آلبوم دیگر آدامز در همان سال ALL FOR LOVE نام دارد که با همکاری مشترک استینگ و رد استیوارت به بازار عرضه شد .

آدامز در نیمه سال ۱۹۹۴ آلبوم LIVE LIVE LIVE را ارایه کرد و یک سال بعد ترانه مشهور HAVE YOU EVER REALY LOVE A WOMAN را برای فیلم “دون ژوان مارکو” ساخت که طبق معمول به مدت ۴ هفته در آمریکا لقب ترانه شماره یک را به خود اختصاص داد . او در همان سال با همکاری بانی ریت کنسرتی را اجرا کرد و در اواخر ۱۹۹۶ آلبوم ۱۸ TILL I DIE را عرضه کرد و سبکی جدید از موسیقی پاپ – راک را بنیان گذاشت .اگر چه این آلبوم فروش نسبتا خوبی داشت، اما واکنش منتقدان موسیقی نسبت به آن چندان مثبت نبود و اغلب آن را تکراری و فاقد نکته ای تازه دانستند.

البته آدامز توجه چندانی به این انتقادها نمی‌کرد و در یکی از مصاحبه‌هایش گفت:”راستش فرقی نمی‌کند که ۱۰ هزار صفحه بفروشی یا ۱۰ میلیون. آنچه برای من مهم است خوب بودن ترانه‌ و موسیقی‌ است . همیشه اینطور بوده که بعضی‌ها از ما خوششان می‌آید و بعضی ها هم نه”. به عقیده این خواننده کانادایی:«زیبایی و جذابیت موسیقی و آهنگسازی در این است که همیشه می توان حس نوستالژیک داشت. “همیشه می توانم خودم و ذهنم را به دوره‌ای دیگر منتقل کنم؛ به یاد بیاورم که آن وقت چه چیزی ذهنم را مشغول می‌کرد، چه لباسی تنم بود، چه ماشینی داشتم و چگونه و با چه کسی زندگی می کردم . فکر می‌کنم اکثر کسانی که ترانه‌های دهه‌های شصت، هفتاد و هشتاد میلادی را می‌شنوند، چنین احساسی دارند… مثلا من که چهارده سالم بود، موهای بلند داشتم و… این یکی از چیزهایی است که به یاد دارم. موسیقی همیشه ما را به دنیای دیگر می‌برد».

مروری بر زندگی و آلبوم‌های برایان آدامز

اجرای این آلبوم تا سال ۱۹۹۷ ادامه داشت و عاقبت دهمین آلبوم استودیویی وی با نام ON A DAY LIKE TODAY در پاییز سال ۱۹۹۸ عرضه شد . دو دهه فعالیت در عرصه موسیقی، فروش سرسام آور و جادویی در سطح جهانی ، برایان را هم ردیف بزرگان موسیقی جهان قرار می دهد اما او متواضعانه می گوید : “من تنها یک نوازنده ساده باس هستم”.

ترانه های وی همیشه در سطح جهان به عنوان ترانه های برتر معرفی گردیده اند و از او چهره ای افسانه ای درعرصه موسیقی به نمایش گذارده اند . ترانه I DO IT FOR YOU آدامز به عنوان یک رکورد در تاریخ موسیقی انگلستان به مدت ۱۶ هفته ترانه شماره یک لقب گرفت و در آمریکا ترانه های HEAVEN ، I DO IT FOR YOU ،ALL FOR LOVE و HAVE YOU EVER REALY LOVE A WOMAN عنوان برترین ترانه دهای سال را کسب کردند و در انگلستان نیز آدامز جایزه MBE را که بالاترین نشان موسیقی است دریافت کرد .

حضور وی در فعالیت های انسان دوستانه گویای شخصیت والای انسانی، دوست داشتنی و بی پیرایه وی است. کنسرت یادمان PRINCE ، کمک های انسان دوستانه به سیاهپوستان آفریقا ، فعالیت در گروه صلح سبز GREEN PEACE و اجرای کنسرت برای آزادی نلسون ماندلا رهبر آزادیخواهان آفریقا و جمع آوری بیش از نیم میلیون امضا از هواداران جهت حفاظت از نسل وال های منطقه اقیانوس جنوبی و ارسال نامه به دولت استرالیا و هزاران فعالیت بشردوستانه دیگر ماحصل عملکرد برایان آدامز در عرصه فعالیت های اجتماعی است.

مدتی است برایان فعالیت های خود را بر روی تاسیس یک مرکز درمان سرطان سینه متمرکز نموده است . اختصاص یک ترانه، کمک در راه تامین هزینه درمان این بیماری با همکاری مجله SELF و برگزاری کنسرت و جمع آوری یک میلیون دلار جهت افتتاح بخش درمان سرطان در بیمارستان عمومی سنت کاترین از جمله فعالیت های انسانی اوست .

مروری بر زندگی و آلبوم‌های برایان آدامز

در همین سال کتاب MADE IN CANADA که شامل عکس های سیاه و سفید هنرمندان زن کاناداست توسط آدامز تهیه گردیده و به چاپ رسید. این کتاب شامل عکس های بی نظیری از سلین دیون ، الانیس موریست ، جانی میچل و … است که با فروش بسیا بالایی روبه رو گردید و در مدت کوتاهی به چاپ های بعدی نیز رسید.

برایان تمام عواید ناشی از فروش کتاب را به بنیاد سرطان کانادا هدیه کرد . جوایز متعدد گرمی، جایزه AMERICAN MUSIC و جوایز بی شمار در زمینه ترانه سرایی و تنظیم آهنگ و کاندیداتوری جایزه آکادمی اسکار از افتخارات برایان آدامز است .

در سال ۱۹۹۹ کمپانی یونیورسال دوازدهمین آلبوم برایان را با عنوان THE BEST OF ME یا بهترین های من را به علاقه مندان موسیقی ارایه کرد که دو ترانه THE BEST OF ME و DON’T GIVE UP صدرنشین جدول بیل برد شدند.

سال ۱۹۹۹ آدامز به همراه کیت اسکات گیتاریست و میکی کوری طبال قریب به ۱۳۰ کنسرت را در اروپا ، آفریقا و آسیای میانه اجرا کردند که مورد استقبال چشمگیر علاقه مندان و هواداران وی قرار گرفت و در ژانویه ۲۰۰۰ با همکاری تینا ترنر به اجرای کنسرتی به یادماندنی در کانادا پرداخت . یکی از شاهکار وی ساخت موسیقی متن انیمیشن باشکوه SPIRIT است که اثری زیبا و به یادماندنی است.

سال ۲۰۰۴ برایان آدامز آلبومی جدید منتشر کرد به نام Room Service که در مجموع نتوانست موفقیت آلبوم های گذشته او را تکرار کند. یک سال بعد، دومین گلچین ترانه‌های برایان آدامز تحت عنوان «آنتولوجی» به انتشار رسید. پس از آن وی به اجرای کنسرت در آمریکا ، استرالیا ، ژاپن و اروپا ادامه داد و اخیرا نیز آلبوم “۱۱” را به بازار عرضه کرده است. برایان آدامز که امسال پنجاه ودومین سالگرد تولدش را جشن می‌گیرد، همیشه به سبکش وفادار مانده و بعید به نظر می‌رسد که سال های آینده نیز تغییر و تحولی اساسی در ساخته‌های این خواننده محبوب و موفق کانادایی روی دهد.

مروری بر زندگی و آلبوم‌های برایان آدامز

نگاهی به جدیدترین آلبوم برایان آدامز: «۱۱»

“۱۱”عنوان جدیدترین آلبوم برایان آدامز است که به تازگی به بازار موسیقی عرضه شده و۱۱ ترانه را در بر می گیرد و از آن گذشته یازدهمین آلبوم برایان آدامز هم محسوب می‌شود. عنوان این آلبوم، چندان دست اول نیست و ظاهرا این دوران انتخاب شمار آلبوم ها برای عنوان، دوباره مد شده است. سال گذشته هربرت گرونه‌ایر، کهنه کار پاپ و راک آلمان نیز دوازدهمین آلبوم خود را تحت عنوان «۱۲» منتشر کرده بود.

در تازه‌ترین آلبوم برایان آدامز نیز از نوآوری و قطعات به اصطلاح تجربی خبری نیست و تنظیم و ساختار آهنگ ها و همچنین مضمون ترانه‌ها، بی شباهت به کارهای قبلی این خواننده کانادایی نیستند. از بین قطعات این آلبوم می‌توان به دو ترانه اشاره کرد، یکی قطعه‌ پایانی آلبوم به اسمWalk on By که نسبتا مینیمالیستی است و با گیتار آکوستیک و همراهی سازهای زهی اجرا شده. این ترانه درباره وداع و شروع فصلی تازه در زندگی است و درباره اینکه انسان چقدر مشکل می‌تواند گذشته را پشت سر بنهد و راهی دنیایی تازه گردد.

یک قطعه دیگر هم که به گونه‌ای “موتور” آلبوم است و شور و حال زیادی دارد، ترانه‌ای است به نام « اکسیژن». در این ترانه برایان آدامز عشق را به اکسیژن تشبیه می‌کند و هوایی که هر لحظه و هر روز برای تنفس و زنده ماندن به آن نیاز داریم.

برترین ها

مطلب پیشنهادی

farsh-2

راه های جاودانه کردن فرش دستباف

فرش دستباف یکی از صنایع یا بهتر است بگوییم، هنرهای ایرانی است که آوازه آن …

http://www.20script.ir