افرادی که از نظر روانی قوی هستند این کارها را انجام نمی‌دهند

اغلب از مشاوران شنیده ایم که «مثبت فکر کنید در نتیجه افکار مثبت اتفاق‌های خوب رخ خواهد داد» و یا «اگر با جدیت و سختی تلاش کنید قطعا به نتیجه مورد نظر خواهید رسید» در حالی که چنین جملاتی قطعا شایستگی شنیدن و مرور کردن هر روزه را دارد اما این بدان معنی نیست که صرفا با این پیشنهادات می‌توانید بر رفتارها و افکار ناسالم خود چیره شوید و به اهداف خود دست یابید. شناخت رفتار و افکار ناسالم و احساسات منفی و تلاش در یافتن جایگزین مناسب برای آن‌ها کلید ساخت ذهنی قدرتمند است.

سعی کنید مقایسه ساده‌ای بین قدرت بدنی و قدرت ذهنی انجام دهید. بدنسازها برای حفظ بدن خود در شرایط ایده‌آل گروهی عادات مناسب را دنبال می‌کنند مثل تمرین‌های منظم در باشگاه‌های ورزشی. چیزی که برای بدنسازها به اندازه تمرینات اهمیت ویژه دارد دور بودن از عادات ناسالم غذایی است در واقع در ساخت عضلات نیرومند علاوه بر انجام تمرینات ورزشی رژیم غذایی سالم نیز نقش اساسی دارد. به طور مشابه، قدرت ذهنی نیز علاوه بر تمرینات و کار سخت ذهنی نیاز به اجتناب از عادات ناسالم، افکار منفی، رفتارهای نا کارآمد و احساسات مخرب و کسب عادات سالم است. شاید در حال حاضر هر یک از شما در تلاش برای رسیدن به یکی اهداف زندگی خود باشید، بخواهید که به پدر و مادری صبور تبدیل شوید، قهرمان ورزشی و یا یک نابغه در زمینه تخصصی خود شوید، داشتن ذهنی قدرتمند به شما در رسیده به این اهداف کمک خواهد کرد. شناسایی مشکلات و درگیرهای متداول که پیش روی ماست و تمرین و تمرین و تمرین می‌تواند شما را به بهترین خودتان تبدیل کند.

در اینجا ۱۳ کاری را مرور می‌کنیم که افراد با ذهن قوی انجام نمی‌دهند:

۱- وقت خود را برای اظهار تاسف و ترحم برای خود تلف نمی‌کنند

بسیاری از مشکلات و غم‌هایی که در طول زندگی برای ما پیش می‌آید غیرقابل اجتناب است اما احساس تاسف برای خودتان یک انتخاب است. زمانی که در پرداخت صورتحساب‌ها و بدهی‌های خود با مشکل برخورد می‌کنید یا دچار مشکلات سلامتی هستید، غرق شدن در حس ترحم و تاسف برای خود مشکلی را حل نخواهد کرد. اگر در معرض ابتلا به احساس تاسف برای خودتان هستید، ذهن خود را آموزش دهید که قدردانی را جایگزین این حس ترحم و دلسوزی مخرب کند. افراد با ذهنی قدرتمند وقت و انرژی خود را صرف فکر کردن به مشکلات و شرایط ناراحت کننده خود نمی‌کنند به جای آن بر روی راه‌حل‌ها تمرکز می‌کنند.

۲- قدرت و تاثیر خودشان را نادیده نمی‌گیرند

مقصر شناختن و سرزنش کردن افراد در شرایط و مشکلات ما بسیار وسوسه انگیز و متداول است. فکر کردن به چیزهایی از قبیل این که «رفتار مادر من منجر شد من احساس بدی نسبت به خودم داشته باشم» در واقع دیگران را به عامل تاثیرگذار زندگی ما تبدیل می‌کند. مسئولیت رفتار، افکار و احساسات خود را بپذیرید. توانمدسازی شخصی جزء ضروری ساختن ذهنی قدرتمند و زندگی دلخواه شما است.

۳- از تغییرات شرمسار نمی‌شوند

اگر چه زمانی که ما در محدوده راحتی و آسایش خود هستیم احساس امنیت بیشتری می‌کنیم اما اجتناب از چالش‌های جدید، خود بزرگترین مانع در رسیدن به یک زندگی کامل و غنی است. یاد بگیرید که چالش‌های جدید زندگی را با تمام سختی‌ها و درگیری‌های احتمالیش بپذیرد. ناراحتی‌ها و دشواری‌های انجام کاری جدید می‌تواند اولین گام یک سفر طولانی به سمت بهبود زندگی شما باشد. تمرین کنید که احساسات ناراحت کننده‌ای که در ارتباط با تغییرهایی از قبیل خاتمه دادن به یک رابطه ناسالم و یا پیدا کردن یک کار جدید ایجاد می‌شوند، تحمل کنید. افزایش اعتماد به نفس توانایی شما را برای ایجاد آینده‌ای بهتر ارتقا می‌دهد.

۴- انرژی خود را صرف چیزهایی که در محدوه کنترل آن‌ها نیست نمی‌کنند

اغلب نگرانی‌ها ما در مورد چیزهایی ست که قدرت تغییر و کنترلی بر روی آن نداریم. به جای تمرکز بر آماده شدن و تجهیز در برابر طوفان انرژی خود را صرف امید و آرزوی این می‌کنیم که طوفانی رخ ندهد. اگر انرژی خود را در کارهایی که تحت کنترل ماست سرمایه‌گذاری کنیم مسیر بهبود زندگی را هموارتر کرده‌ایم. زمان‎هایی را که نگران فرصت‌ها و انتخاب‌های اطرافیانتان هستید، به رفتارهای رقبا فکر می‌کنید، و یا هر نگرانی دیگری که از حیطه کنترل و قدرت ما خارج است، به یاد بیاورید و از این پس انرژی خود را صرف چیزهایی کنید که برای زندگی شما مفید و سازنده است.

۵- نگران خوشایند بودن برای دیگران و قضاوت آن‌ها نیستند

بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که به آن‌چه مردم در مورد آن‌ها فکر می‌کنند اهمیتی نمی‌دهند اما در واقع غالبا یک مکانیسم دفاعی وجود دارد به این معنی که ما از ترد شدن توسط افراد دچار آسیب و ناراحتی می‌شویم.

Judgement

رضایت و خوشامد مردم در موقعیت‌های مختلف یکسان نیست و گاه عمیقا موجب ترس و نگرانی افراد می‌شود. گفتن بعضی حرف‌ها و انجام دادن برخی کارها جسارت می‌خواهد اما در نظر داشته باشید شما یکبار زندگی خواهید کرد پس براساس ارزش‌ها و تفکرات خود زندگی کنید حتی اگر روش انتخابی شما برای اطرافیان محبوب نباشد.

نمی‌توانم فرمول موفقیت را برای شما بیان کنم؛ اما اگر فرمول شکست را می‌خواهید آن است که بکوشید همه را راضی نگه دارید.

اسوپ

۶- از ریسک‌های حساب‌شده نمی‌هراسند

در کارها و انتخاب‌های روزمره ما ده‌ها و شاید صدها خطر وجود دارد که ما ریسک آن را پذیرفته‌ایم هر چند که سعی می‌کنیم با انجام اقدامات مناسب تا حد ممکن احتمال وقوع حادثه و یا شدت آسیب را پایین بیاوریم. مثلا برای دوچرخه سواری و یا موتوسواری از کلاه ایمنی استفاده می‌‌کنیم. اغلب انتخاب‌هایی که ما در طول زندگی بر اساس احساس است و نه بر اساس سطح ریسک و قاعدتا تصمیم‌گیری‌های ما بر پایه میزان ترس، راه دقیق و صحیحی در پیش بینی میزان ریسک آن انتخاب نیست.

Thinking a Solution

در واقع حس ترس ما از انجام یک کار جدید یا ایجاد یک تغییر مانع از آن می‌شود که محاسبه دقیقی بر میزان ریسک انتخابمان داشته باشیم. احساسات قابل اعتماد نیستند. به یاد داشته باشید که میزان خطر هیچ‌گاه صفر نمی‌شود آن‌چه که باید بیاموزید محاسبه و تخمین ریسک انتخاب‌هایی ست که در زندگی انجام می‌دهید تا بهترین تصمیم گیری را در موقعیت داشته باشید.

۷- در گذشته غرق نمی‌شوند

هر چند که تامل در گذشته و درس گرفتن از آن نقشی مهم در ساخت ذهنی قدرتمند و زندگی موفق دارد اما این بدان معنا نیست که در اتفاقات گذشته غرق شوید. به عنوان یک گام ضروری در مسیر بهبود فردی باید در زمان حال زندگی کنید و از تجربیات گذشته برای برنامه‌ریزی و چشم انداز آینده خود استفاده کنید.

Past

نمی‌توانیم گذشته را تغییر دهیم ، تنها باید خاطرات شیرین را به یاد سپرد و لغزش‌های گذشته را توشه راه خرد سازیم. نمی‌توانیم آینده را پیش بینی کنیم، تنها باید امیدوار باشیم و خواهان بهترین و هر آنچه نیکوست و باور کنیم که چنین خواهد شد. می‌توانیم روزی را زندگی کنیم دَم را غنیمت شمریم و همواره در جستجو تا بهتر و نیکوتر باشیم!

کارن بری

۸- یک اشتباه را بیش از یک بار انجام نمی‌دهند

اگر انجام یک اشتباه در واقع تضمینی باشد که دیگر آن اشتباه را هرگز تکرار نکنیم بسیار عالی خواهد بود اما در حقیقت ما اغلب از یک سوراخ چندین بار گزیده می‌شویم.

eraser and word mistakes

خطاهایی را که مرتکب شده‌اید با فروتنی بپذیرید و به دنبال استراتژی باشید تا بتوانید راه بهتری را انتخاب کنید. افرادی با ذهن قدرتمند اشتباهات خود را مخفی نمی‌کنند و برای ارتکاب آن به دنبال بهانه نیستند بلکه از خطاهای خود درس گرفته و فرصتی برای رشد خود فراهم می‌کنند.

هر آنچه بشر آموخته، از طریق آزمایش و خطا بوده است. انسان‌ها تنها از طریق اشتباه به حقیقت می‌رسند.

باک مینستر فولر

۹- از موفقیت دیگران رنجیده خاطر نمی‌شوند

ممکن است تماشای همکارتان که ارتقای شغلی گرفته است یا صحبت با دوستانتان وقتی از دستاوردها و موفقیت‌های خود تعریف می‌کنند، حس حسادت شما را تحریک کند در حالی که این حس منفی ایجاد شده توانایی شما را در رسیدن به اهدافتان مختل می‌سازد. زمانی که در مسیر اهداف خود گام برمی‌دارید اجازه ندهید که موفقیت‌های دیگران و افکار منفی شما را متوقف کند، به هدفتان متعهد باشید و تلاش کنید.

 اگر حداکثر تلاش خود را کرده‌اید، حتما به موفقیت‌هایی هم رسیده‌اید. قرار نیست همه به نهایت برسند. همه بهترین فروشنده یا بهترین بازیکن بسکتبال نخواهند شد، باوجود این شما هم می‌توانید یکی از بهترین‌ها باشید.

مایکل جردن

۱۰- پس از شکست تسلیم نمی‌شوند

اغلب ما به طور طبیعی زمانی که تلاشمان به نتیجه مطلوب نمی‌رسد خجالت‌زده و دلسرد می‌شویم درواقع درگیری با این احساسات به دلیل نگرش ما به شکست است. تقریبا غیر ممکن است که شما به موفقیت دست یابید بدون آن‌که هرگز شکست را تجربه کرده باشید. افرادی با ذهن قوی شکست را به عنوان بخشی از مسیر موفقیت می‌پذیرند، بخشی که موجی می‌شود که برخی از محدودیت‌ها و موانع از بین بروند و با پتانسیل  و دانش بیشتری در مسیر اهداف خود گام بردارند.

موفقیت توانایی رفتن از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن شور و حرارت است.

وینستون چرچیل

۱۱- از زمان‌های تنهایی نمی‌ترسند

در جهان سریع و رو به پیشرفت امروز به واسطه دغدغه‌های بسیار، یافتن زمان کوتاهی برای آرامش اغلب نیازمند تلاش بسیار است هر چند که اغلب افراد از سکوت و تنهایی اجتناب می‌کنند که شاید دلیل اصلی آن نداشتن فعالیت مناسبی برای زمان‌هایی تنهایی باشد. برای ساختن ذهنی قدرتمند نیاز به زمان‌هایی دارید که به خودتان اختصاص دهید. در تنهایی و آرامش می‌توانید به اهدافتان فکر کنید، فرصت‌ها را شناسایی کنید و برای حرکت در مسیر زندگی بهتر برنامه‌ریزی کنید.

۱۲- احساس نمی‌کنند دنیا چیزی به آن‌ها بدهکار است

گیر افتادن در حس حق به جانب بودن بسیار ساده است. اما انتظار برای این‌که دنیا (یا مردم آن) چیزی را که ما فکر می‌کنیم از آن‌ها طلب‌کاریم به ما بدهند، استراتژی خوبی برای زندگی نیست. اگر تمام حواس‌تان درگیر این باشد که چیزهایی که فکر می‌کنید حق‌تان است را به چنگ بیاورید، به اندازه کافی وقت نخواهید داشت که به چیزهایی که باید بدهید فکر کنید. همه ما (فارغ از این‌که زندگی با ما عادلانه رفتار کرده است یا خیر) نعمت‌هایی داریم که می‌توانند به اشتراک گذاشته شوند.

۱۳- به دنبال نتایج آنی نمی‌گردند

به نظرتان جالب نبود اگر همه کارهای دنیا تنها را می‌شد با فشردن یک کلید انجام داد؟ ما گاهی آن‌چنان به دنیای «بدون صف و بدون انتظار»مان عادت می‌کنیم که ذهن ما کم‌کم می‌پذیرد که همه چیز باید آنی اتفاق بیافتد. اما رشد شخصیت ما با سرعتی کندتر از یک حلزون اتفاق می‌افتد و نه سرعت رعد و برق! فرقی نمی‌کند بخواهید وزن کم کنید یا عادتی خوب را در خودتان پرورش دهید، آهسته و پیوسته رفتن همیشه بهتر جواب می‌دهد و عجله تنها باعث ناامیدی خواهد شد. افراد قوی می‌دانند که تغییر کردن به زمان احتیاج دارد و به سختی تلاش می‌کنند تا به نتیجه برسند.


 

خبر خوش این که همه می‌توانند ذهن و روانی قدرتمند داشته باشند. اما برای این کار باید خودآگاهی‌مان را در مورد تفکرات، عادات و احساسات تخریب‌کننده که ما را از رسیدن به حداکثرها باز می‌دارند، افزایش دهیم. زمانی که بدانید تغییر را از کجا باید آغاز کنید، با کمی تمرین می‌توانید عادات سالم‌تری داشته باشید و ذهن‌تان را قدرتمندتر کنید.

منبع: 1pezeshk.comtp

Check Also

۳ نوع تیپ شخصیتی درمحیط کار که باید از آنها دوری کنید

آیا تا به حال پیش اومده که کنار کسی کار کنید که دروغگو و متقلب …