آزمایش موفق موتور بدون سوختی که قوانین فیزیک را نقض می‌کند

 ناسا2
محققان ناسا در زنجیره آزمایش‌های خود برای موتور فضاپیمایی که انسان را به مریخ برساند نقص‌های موتوری را برطرف کرده‌اند که می‌تواند بدون نیاز به سوخت نیروی پیشران تولید کند.
درباره اين موتور مشهور به emDrive هميشه حرف و حديث فراواني بوده اما محققان ناسا به تازگي اعلام كرده‌اند كه آزمايش‌هاي جديد درباره اين موتور موفقيت آميز بوده است. به گفته محققان ناسا اين موتور در صورت به نتيجه رسيدن بدون نياز به سوخت مي‌تواند انسان را طي 10 هفته به مريخ برساند.
این ماشین بدون هیچ نیروی عکس‌العملی و از طریق مایکروویو پیش‌رانش ایجاد می‌کند كه به عقيده گروهي قانون سوم نيوتن را نقض مي‌كند. در واقع بر خلاف همه موتورهاي معمول در اين موتور خبري از قانون عمل و عكس‌العمل  نيست. یک محفظه‌ بسته که از بیرون شبیه یک مخروط ناقص است، در کنار محفظه محلی برای وارد شدن موج مایکروویو قرار گرفته است. موج وارد می‌شود و به دیواره‌ها ضربه می‌زند. بازتاب می‌شود و باز هم ضربه‌ها تکرار می‌شوند. در نهایت نیروی پیشران در جهت سطح دايره‌اي بزرگ مخروط ایجاد می‌شود.
از قانون سوم نیوتن می‌توان نتیجه گرفت که یک سیستم بسته که با دنیای خارج از خود رابطه‌ی عمل و عکس‌العمل ندارد، نمی‌تواند پیشرانش ایجاد کند. در واقع برآیند تمام نیروهایی فشاری که از برخورد مایکروویو با دیواره‌های حفره ایجاد می‌شود، صفر است. لذا در مجموع هیچ پیشرانشی نخواهیم داشت. با این وجود EmDrive کار می‌کند چرا که مایکروویوها یک سرعت جمعی دارند که با تغییر شعاع مخروط، تغییر می‌کند. در نهایت همین سرعت گروهی امواج الکترومغناطیسی که در یک جهت خاص بیشتر از دیگر جهات است، پیشرانشی به سمت سطح بزرگ مخزن ایجاد خواهد کرد.
اینجا جایی است که قانون نسبیت اینشتین وارد می‌شود و کارکرد چنین ماشینی را توجیه می‌کند. به همین علت است که نام دیگر این ماشین Reletivity Drive یا رانش نسبیتی است.
پانل خورشیدی می‌تواند برق مورد نیاز را تولید کند و شتاب دهنده آن را به نیروی رانشی تبدیل کند بدون این‌که نگران به اتمام رسیدن سوخت یونی موتورهایش باشد. بسیاری از قوانین فیزیک کلاسیک می‌توانند در مقیاس کوانتوم نقض شوند و ناممکن‌های فیزیک به ممکن تبدیل شوند مانند فوتون‌ با وزن جرمی بی‌نهایت منفي. با این وجود، این آزمایش‌ها هیچ‌گاه از اندازه‌ی کوانتوم پیش نرفته‌اند.پيش از اين محققان به انجام نشدن آزمايش‌ها ناسا در خلاء ايراد مي‌گرفتند اما ناسا مي‌گويد تست‌هاي اين موتور در خلاء هم مثبت بوده است. يكي از مهمترين مشكلات در سفر به مريخ امكان نداشتن بردن همه تجهيزات از جمله سوخت مورد نياز براي رفت و برگشت فضاپيما به اين سياره است.

Check Also

آتش‌بازی بزرگ ناسا در فضا

   آژانس فضایی آمریکا ناسا اعلام کرده است که قصد دارد تا آزمایشی جذاب را …