5 عامل افزایش قیمت احتمالی طلا

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که 5 عامل مهم در بازارهای بین المللی وجود دارد که می تواند موجب افزایش چشمگیر قیمت طلا و نقره در ماه های آینده شود
.به گزارش پایگاه اینترنتی د استریت، نخستین عاملی که می تواند موجب افزایش قیمت طلا و نقره در ماه های آینده شود، تاخیر فدرال رزرو آمریکا در افزایش نرخ بهره خواهد بود.بر اساس این گزارش گرچه اظهارات جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره از سوی آمریکا طی ماه های آینده بیشتر از قبل شده و این مساله تاثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا داشته است ولی اگر آمارهای اقتصادی آمریکا امیدوار کننده نباشد و فدرال رزرو مجبور شود این تصمیم را به تاخیر اندازد، ارزش دلار قطعا کاهش خواهد یافت و این به نفع طلا خواهد بود.بی شک انتشار آمارهای اقتصادی آمریکا طی هفته های آینده تاثیر زیادی بر تصمیم فدرال رزرو خواهد داشت.

عامل دوم این است که نرخ بهره واقعی در اقتصاد آمریکا منفی شود. اگر افزایش نرخ تورم در اقتصاد آمریکا موجب شود تا نرخ بهره واقعی منفی شود، این مساله سرمایه گذاران زیادی را به بازار فلزات گرانبها سوق خواهد داد. در شرایط کنونی نرخ تورم آمریکا کمتر از انتظارات فدرال رزرو است.عامل سومی که می تواند بر افزایش قیمت طلا موثر باشد، بحران بدهی های آمریکا است. در ماه مارس، سقف بدهی های آمریکا به بیش از 18.1 تریلیون دلار رسید. تنش های سیاسی بر سر سقف بدهی های آمریکا می تواند تاثیر زیادی بر ارزش دلار و قیمت طلا داشته باشد.کنگره در برابر فشارهای دولت اوباما برای افزایش سقف بدهی ها به شدت مقاومت می کند و خواستار کاهش کسری بودجه در ازای افزایش سقف بدهی هاست.

عامل چهارم موثر بر افزایش قیمت طلا، تشدید تنش های سیاسی در عرصه بین المللی است. بی شک افزایش تنش ها و درگیری های بین المللی بر رشد تقاضای جهانی طلا موثر است. ادامه اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران، بحران یمن، گسترش اقدامات تروریستی داعش، و تنش و درگیری در شرق اوکراین مهمترین مسائلی هستند که می تواند بر تحولات بین المللی تاثیر زیادی داشته باشد.طلا همواره بهترین سرمایه گذاری در شرایطی بوده که ریسک ناشی از تنش ها و درگیری های سیاسی افزایش یافته است.سرانجام عامل پنجم برای افزایش قیمت طلا و نقره نیز کاهش تولیدات معدنی خواهد بود که منجر به کاهش عرضه می شود.سردبیر پایگاه تخصصی اف ایکس استریت نیز بر این باور است که قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت همچنان تحت فشار ناشی از افزایش ارزش دلار آمریکا خواهد بود.

منبع  جهان اقتصاد

Check Also

قیمت ارز

  منبع ًّّ IRINN