10 فیلم وسترنی که منتظرشان هستیم

وستر ن2

 اگر کسی به شما گفت ژانر وسترن ژانری مرده است، حرفش را باور نکنید. شاید به خاطر اکران «جانگوی زنجیر بریده» باشد، یا شاید این ژانر واقعا از دور خارج نشده؛ به هر حال وقتی نگاهی گذرا به برنامه های اکران بیندازیم، با تعداد غافلگیرکننده ای فیلم وسترن مواجه می شویم که یا تازه اکران شده اند یا در مراحل آماده سازی برای اکران اند.

در چند ماه اخیر فیلم های «غرب آرام» (جان مک لین)، «رستگاری» (کریستین لورینگ) و «The Homesman» (تامی لی جونز) را داشتیم. و همین هفته گذشته اعلام شد که ژاک اودیار و وینسنت دونافریو هر دو قصد دارند فیلم های وسترن جدیدی بسازند. لیست زیر 10 فیلم دلاورانه/ نفرت انگیز/ مسخره وسترنی است که می توانید در آینده ای نزدیک انتظار دیدنشان را داشته باشید.

هشت نفرت انگیز

کارگردان: کوئنتین تارانتینو

بازیگران: کرت راسل، ساموئل ال، جکسون، تیم راث، جانینگ تاتوم، جنیفر جیسون لی، والتون گاگینز، مایکل مدسون، بروس درن، زوئی بل

غرب جدید: 10 وسترنی که اکران خواهد شد

تارانتینو ابتدا به خاطر لو رفتن نسخه اولیه فیلمنامه، پروژه را تقریبا متوقف کرد اما در نهایت نظرش عوض شد، تیم بی نظیری از بازیگران را گرد هم آورد و فیلمبرداری «هشت نفرت انگیز» را زمستان سال گذشته شروع کرد. داستان فیلم که در حدود یک دهه بعد از جنگ های داخلی آمریکا می گذرد، درباره گروهی متشکل از چند کلانتر، یاغی، مزدور، جایزه بگیر و فراری است که برای جان سالم به در بردن از یک کولاک، در دلیجانی گرد هم آمده اند. دو تن از آنها می خواهند یک زن زندانی را منتقل کنند، ولی وقتی در میان این گروه قرار می گیرند، حتی نمی دانند زنده از آنجا بیرون خواهند رفت یا نه. این دومین فیلم وسترن تارانتینو، بعد از «جانگوی زنجیر بریده» است. او خودش می گوید که باید یک فیلم دیگر هم در این ژانر بسازد تا بتوان او را یک کارگردان وسترن درست و حسابی خطاب کرد.

تاریخ پخش: 8 ژانویه 2016


برادران سیسترز

کارگردان: ژاک اودیار

بازیگر: جان سی. رایلی

غرب جدید: 10 وسترنی که اکران خواهد شد

کارگردان فرانسوی فیلم های «یک پیام آور»، «ضربانی که قلب من جا انداخت» و «دیپان»، اولین فیلم انگلیسی زبانش را براساس رمان «برادران سیسترز» نوشته پاتریک دوویت- که جزو نامزدهای نهایی جایزه ادبی بوکر بوده است- می سازد. داستان درباره دو آدمکش بدنام، ایلای و چارلی سیسترز، است که در سال های دهه 1850 درتعقیب یک جوینده طلا به نام هرمن کریمت وارم، از صحرای اوریگان راهی سان فرانسیسکو می شوند. این در حالی است که ایلای، به تازگی دچار یک بحران شخصی شده و به امنیت شغلی اش شک کرده است. و از آن سو، هرمن ممکن است پیشنهاد بهتری برای او داشته باشد.

تاریخ پخش: اعلام خواهد شد.


بچه

کارگردان: وینسنت دونافریو

بازیگران: جیمز فرانکو، ایتان هاوک، وینسنت دونافریو

اندرو لانهم تازه وارد (که مایل بی. جردن برای بازی در فیلمنامه درام حقوقی او با نام «فقط بخشش» انتخاب شده) فیلمنامه این فیلم را نوشته که بازسازی جدیدی است از افسانه معروف و بارها فیلم شده «پت گرت و بیلی دکید». ماجرایی که علاقه دونافریو را تا حدی جلب کرده که آن را برای دومین فیلمش انتخاب کند. قصه حول محور پسر جوانی است که عمویش پدرش را می کشد و خواهرش را از خانه بیرون می اندازد.

پسر جوان هم سعی می کند بیلی را برای کشتن عمویش مجاب کند تا از این طریق انتقام پدرش را بگیرد. اما پی می برد که رویاهایی که درباره قانون شکنی و انتقام شخصی در سر می پرورانده همگی غلط بوده اند. او سپس می فهمد که قهرمان واقعی اش نه بیلی دکید گنگستر، بلکه کلانتر گرت است.

تاریخ پخش: اعلام خواهدشد.


جین یک تفنگ دارد

کارگردان: گوین اُکانر

بازیگران: ناتالی پورتمن، ایوان مک گرگور، رودریگو سانتورو، نوآ امریچ، جوئل اجرتون

غرب جدید: 10 وسترنی که اکران خواهد شد

مشکلات تولیدی بسیاری این فیلم را با چالش های جدی مواجه کرد. چندین بار تیم بازیگران تغییر کرد (مایکل فاسبندر، جود لا و بردلی کوپر تا مدتی جزو لیست بازیگران بودند و بعد کنار کشیدند) و کارگردان اولیه، لینی رمزی (باید درباره کوین حرف بزنیم) هم از پروژه کنار رفت. گوین اُکانر (مبارز) هر آنچه بود کنار هم گذشت به اتمام رسید. در فیلم، ناتالی پورتمن نقش زنی را بازی می کند که با استخدام دوست قدیمی اش، تلاش دارد که از همسر و مزرعه اش در برابر دار و دسته قدیمی همسرش که می خواهند او را دور بزنند و بکشند، محافظت کند.

تاریخ پخش: اعلام خواهد شد.


جامانده

کارگردان: جان کَسِر

بازیگران: کیفر ساترلند، دانلد ساترلند، دمی مور، برایان کاکس، مایکل وینکوت

کسر، یکی از چهار کارگردان فصل جدید سریال «24» (روزی دیگر زندگی کن)، در این فیلم دوباره با کیفر ساترلند همکاری می کند و این بار، پدرش دانلد ساترلند را هم به گروه آورده است. ساترلند پسر (که به خاطر بازی در «سلاح های جوان» آن چنان هم با فضای فیلم های وسترن بیگانه نیست)، نقش یک تفنگ دار گوشت تلخ را بازی می کند که سعی دارد رابطه اش را با پدری که سال ها پیش ترکش کرده بهتر کند. در همین حین، زمین خواران بی رحم هم محاصره شان کرده اند.

تاریخ پخش: اعلام خواهد شد.تیر استخوانی

کارگردان: اس. کرک زالر

بازیگران: کرت راسل، شان یانگ، پاتریک ویسلون، متیو فاکس، مایکل پره، دیوید آرکت، سید هاگ.

غرب جدید: 10 وسترنی که اکران خواهد شد

یک فیلم ترسناک- وسترن که چیزی است بین «جویندگان و تپه ها چشم دارند». ویلسون نقش آرتور آدوایر را بازی می کند؛ گاوداری که بعد از ربوده شدن همسرش، با کمک کلانتر (راسل) به سرعت گروهی از قهرمانان خودسر را برای پیدا کردن او گرد هم می آورد. اما بدبختانه جست و جویشان آنها را به سمت قبیله ای آدم خوار می کشاند که در دورافتاده ترین نقطه تمدن بشری زندگی می کنند.

تاریخ پخش: اعلام خواهد شد (اولین نمایش در جشنواره فیلم لندن، 10 اکتبر).


دیابلو

کارگردان: لارنس رئک

بازیگران: اسکات ایستوود، والتون گاگینز، کمیلا بل، دنی گلاور

غرب جدید: 10 وسترنی که اکران خواهد شد

رئک، که پیش از این روی مستند «عامل ایستوود» کار کرده بود، این بار قصد دارد ساخت فیلمی با حضور ایستوود را در افتخاراتش ثبت کند؛ اما نه کلینت، بلکه پسرش اسکات. داستان هم- طبق معمول- درباره قهرمان تنهایی است که سفری مذبوحانه را در نقاط دورافتاده غرب برای نجات همسر ربوده شده اش پی می گیرد.

تاریخ پخش: اعلام خواهدشد.


گوگرد

کارگردان: مارتین کلوون

بازیگران: کیت هرینگتون، داکوتا فانینگ، کاریس ون هوتن، گای پیرس

براساس توصیفات هیجان انگیز بروشور مطبوعاتی فیلم، این فیلم «حماسه ای از بقا در زمین های بایر و سوزان- که دوزخ شوم غرب آمریکا به حساب می آید- و قصه ای در باب زنانگی قدرتمند و مقاومت در برابر بی رحمی نابخشودنی در جهنمی که روی زمین برپاست» است. اما اصل ماجرای فیلم، درباره فانینگ است که نقش لیز (باز هم طبق توصیف آن بروشور، «درآمده از دل وحشیگری و خشونت غرب، سرشار از عشق و شهامت») را بازی می کند. زنی که به جرمی نکرده متهم شده و گای پیرس در تعقیب اوست. هرینگتون هم در نقش قانون شکنی است که به کمک لیز می آید.

تاریخ پخش: اعلام خواهدشد.


هفت دلاور

کارگردان: آنتوان فوکوآ

بازیگران: دنزل واشنگتن، کریس پرت، وینسنت دونافریو، مت بومر، ایتال هاوک، پیتر سارسگارد، لوک گرایمز، کم گیگاندت، هیلی بنت، بیون- هان لی، و گنر مورا

غرب جدید: 10 وسترنی که اکران خواهد شد

یک بازسازی پرستاره از «هفت دلاور» جان استرجس (1960)، که خودش اقتباسی از «هفت سامورایی» کوروساوا بود. ماجرا همان داستان آشنای راهزنانی است که برای سرقت حجم عظیمی از طلا، شهر کوچکی را هدف قرار می دهند. وقتی آدم بدها طی تسخیر شهر تعداد زیادی از اهالی را می کشند، زن جوانی (بنت) که همسرش را در این درگیری ها از دست داده، واشنگتن را استخدام می کند تا راهزنان را برایش دستگیر کند، و منابع لازم را برای به کارگیری شش تفنگ دار دیگر هم در اختیار می گذارد تا او را در این ماموریت همراهی کنند. و این جایی است که پرت، هاوک، گرایمز، مورا، لی و دونافریو وارد فیلم می شوند.

سارسگارد در نقش رئیس ضدقهرمان ها، بارتولومیو بوگ، ظاهر شده است. موسیقی فیلم هم کار جمیز هورنر بزرگ و فقید است.

تاریخ پخش: 23 سپتامبر 2016


شش مسخره

کارگردان: فرانک کوراچی

بازیگران: آدام سندلر، استیو بوشمی، تری کرزو، لوک ویلسون، تیلور لاتنر، نیک نولتی، دنی تره خو، خورخه گارسیا، ویل فورته، دیوید اسپید، راب اشنایدر، جان تور تورو، جان لاویتز، واینلا آیس، بلیک شلتون

غرب جدید: 10 وسترنی که اکران خواهد شد

این فیلم که یک کمدی- وسترن است (واقعا از «یک میلیون راه برای مردن در غرب» عبرت نگرفته اند؟) و در ابتدا قرار بوده پارامونت تهیه اش را برعهده بگیرد، حالا تحت قراردادی که آدامس ندلر با شبکه اینترنتی نت فلیکس بسته ساخته می شود. در فیلم، سندلر نقش یتیمی را بازی می کند که در قبیله ای بومی در آمریکا بزرگ می شود که فورته و تره خو رهبران اصلی قبیله های رقیب آن هستند. لاتنرکروز، اشنایدر و ویلسون، برادران ناتنی سندلرند و نیک نولتی هم پدری است که سال ها گمش کرده بود. شلتون نقش وایات اِرِپ، و آیس هم نقش مارک تواین را ایفا می کند. جزئیات طرح داستانی ای که این کاراکترها را به هم وصل می کند هنوز افشا نشده است.

تاریخ پخش: 11 دسامبر 2015.

مجله همشهری سینما 24

 

Check Also

عباس کیارستمی؛ آبروی سینمای ایران

کیارستمی در کنار ‘جنگل بدون برگ’ عکس: پوریا ماهرویان پوریا ماهرویان بی‌بی‌سی عباس کیارستمی٬ فیلمساز سرشناس …