درست است که مانند آن چه نظریه پردازان باستان می گفتند زمین مسطح نیست یا در مرکز عالم قرار ندارد، اما این بدان معنی نیست که روشنفکران قدیمی همه چیز را اشتباه درک کرده بودند. در سال های اخیر، علم مدرن صحت روش ها و باورهایی را به رسمیت شناخته است که ریشه در خرد و نظریه های باستان دارد و اگر چه تاکنون اثبات نشده بودند، اما مورد اعتماد و استفاده بودند.کمک به دیگران در بهبود سلامتی شما موثر است.

فیلسوفان یونانی در جستجوی بی پایان خود در خصوص یافتن بهترین راه برای زندگی استدلال هایی مبتنی بر منافع و تاثیر لذت شادی در شکوفایی انسانی کردند. آن ها دو نوع شادی را به رسمیت می شناختند: شادی hedonic که با کاهش رنج و افزایش لذت تعریف می شود و شادی eudaimonic که ناشی از تعالی خصلت های والای انسانی است. طبق نظریه آن ها احساس شادی موجب کاهش درد و رنج و لذت بردن از زندگی می شد و مسیر را برای رسیدن به اهداف و درک معنای زندگی هموار می کند. طبق مطالعه اخیر روانشناسی در دانشگاه کارولینای شمالی، حس شادی برای سلامتی و رفاه در زندگی بسیار سودمند است.

در پژوهشی که در سال گذشته در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد، آمده است که انواع شادی در ایجاد حس خوب در زندگی و سلامتی جسمی و طول عمر افراد تاثیرگذار است و در این راه نوع دوم شادی یعنی eudaimonic بسیار موثرتر است. در این پژوهش با مصاحبه های تلفنی و حضوری، پرسشنامه و آزمایش خون افراد بررسی شد که دو نوع شادی چگونه حتی در سطح ژنتیک بر روی افراد تاثیر می گذارد. افراد با شادی و رفاه پایین تر مقاومت ویروسی کمتری نسبت به افراد با سطح بالاتر از شادی و رفاه دارند.

طب سوزنی می تواند تعادل را به بدن شما بازگرداند

روش سنتی طب چینی مبتنی بر گردش انرژی در بدن و در کل حیات است طب سوزنی مهم ترین شاخه طب سنتی چین است که با فروکردن سوزن های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن که گذرگاه انرژی است باعث تسکین درد و یا درمان بیماری ها می شود. به باور طب سوزنی ریشه هر بیماری را می توان در اختلال بوجود آمده در الگوی انرژی حیاتی الکترومغناطیسی بدن جستجو کرد و بنابراین هر بیماری را می توان با اصلاح این الگو درمان نمود. این بدین معنی است که اگر بدن ما در هماهنگی با انرژیهای درونی خود باشد بطور طبیعی سالم خواهیم بود. آن ها به کمک طب سوزنی جریان انرژی را در بدن به گونه ای کنترل می کنند تا بدن به تعادل برسد.در پژوهش انجام شده بر روی ۱۸۰۰۰ نفر، محققان دریافتند که طب سوزنی را می توان در درمان دردهای مزمن از جمله میگرن و آرتروز به کار برد. انجمن طب سوزنی بریتانیا پس از بررسی پیامدهای درمان سی و چهار هزار بیمار توسط طب سوزنی، با ارائه مقاله ای در مجله معتبر «ژورنال بریتانیایی پزشکی» در ماه سپتامبر ۲۰۰۱ چنین اعلام نمود که طب سوزنی در صورتی که توسط پزشکان آموزش دیده در دوره های استاندارد انجام شود، بسیار ایمن و فاقد هرگونه عارضه جدی است همچنین سازمان بهداشت جهانی موسسه ملی سلامت آمریکا نام بیش از سی بیماری را در زمره موارد حیطه درمان طب سوزنی اعلام کرده است.

ما جهت رشد به حمایت جامعه نیاز داریم

درآموزه های سنتی بودایی جامعه نقش کلیدی در شاد بودت و تکامل زندگی دارد. در مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه های جوان بریگهام و کارولینای شمالی انجام شد محققان نیز به این باور رسیدند که زندگی اجتماعی سطح سلامت و طول عمر افراد را افزایش می دهد. طبق جامعه آماری مورد بررسی شامل بیش از ۳۰۰۰۰۰ شرکت کننده، محققان کشف کردند که درصد امید به زندگانی و سلامتی روانی افراد با روابط اجتماعی قویتر ۵۰ درصد بیش از افراد منزوی و با روابط محدود است. فاکتور زندگی اجتماعی حتی بیش از ورزش و نحوه تغذیه بر آمار مرگ و میر موثر است.

تای چی در سلامتی ما موثر است

تای چی چوان یا تای جی چوان یکی از سیستم های نرم و درونیِ هنر رزمی ووشو یا کونگ فوی چینی است. این هنر رزمی، یکی از زیباترین و محبوب ترین هنرهای رزمی در چین و کل جهان است و برای بهبود سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می شود. این هنر که با نگرش عمیق فلسفی شکل گرفته با کمک ایجاد چرخش انرژی در انسان و تخلیه انرژی درونی یا انرژی بایو الکترومغناطیس درون بدن انسان، یکی از قدرتمندترین سبک های رزمی در جهان است.

در این هنر عضلات نقش زیادی ایفا نمی کنند و یک تای چی کار سعی در رها کردن کل بدن دارد تا این انرژی بتواند در بدن جاری شود و در موقع مناسب بتوان از آن برای دفاع یا حمله استفاده کرد. اساتید تائو صدها سال پیش با معرفی تای چی در حقیقت هنر رزمی را معرفی نمودند که هماهنگ با ریتم های طبیعت و قوانین حاکم بر طبیعت باشد تا در سطوح بالا نیز منتهی به ادراک طبیعت گردد. تای چی ابتدا بدن را متعادل می سازد، سپس انرژی درونی انسان، ذهن، تنفس عواطف، طبیعت و روح را متعادل می سازد.

تحقیقات به عمل آمده در چند دهه اخیر نشان می دهد که تای چی قادر است در درمان بیماری هایی مانند آرتروز، پوکی استخوان و حتی بیماری های قلبی موثر باشد. همچنین این ورزش می تواند استرس را از بین برد. تمرینات تنفسی این ورزش همچنین می تواند به سالم ماندن ریه و بهبود جریان گردش خون در بدن نیز کمک کند. آهستگی و نرمی در تمرینات تای چی باعث می شود تا تمرکز فکری بالا رود که این مساله خود به کنترل دستگاه عصبی فرد در شرایط بحرانی و فشارهای عصبی بسیار کمک می کند. از فواید عمده تای چی می توان به تقویت عضلات بدن، انعطاف پذیری و نرم شدن ماهیچه ها و زردپی ها، تمرکز و آرامش فکری، تقویت روحی و عصبی و آموزش دفاع شخصی اشاره کرد.

مدیتیشن راه حل موثری برای دور کردن استرس و رسیدن به آرامش است

مدتیشن برگرفته از آیین کهن شرقی نظیر هندوئیسم و بوداگرایی تکنیک تسلط بر ذهن و درون گرایی جهت رسیدن به سطح بالاتری از آگاهی و سلامت است. علم مدرن درحال اثبات فواید مدتیشن در عملکرد ایمنی بدن و کنترل سطح استرس است.جان دنیگر، روانپزشک دانشگاه هاروارد و تیم تخصصی وی تحقیقاتی را در این زمینه با بهره گیری از دانش ژنتیک و تصویربرداری عصبی انجام داده اند و به افراد با استرس حاد، یوگا و مدتیشن را توصیه کردند و روند بهبود را مورد بررسی قرار دادند. نتایج مطالعات نشان می دهد مدتیشن به طرز اعجاب آوری در کاهش سطح استرس، فشار خون و بهبود شرایط جسمی و حتی ناباروری موثر است.

همدردی با دیگران کلید زندگی معنادار است

سنت های بودایی تبت شامل آیینی به نام متا (metta) یا مهربانی عاشقانه است. تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده نشان می دهد که انجام چنین تمرینی می تواند قدرت درک و همدلی افراد با سایرین را بیشتر کند.

تحقیقات دیگر نشان داده اند که این تمرین در دراز مدت می تواند احساسات مثبت را افزایش داده، حس بهتری از منطق را بوجود آورده و درک معنای زندگی را برای افراد ساده تر کند. این موارد می تواند رضایت کلی از زندگی را افزایش دهد.

پذیرفتن آن چه که نمی توانیم تغییر دهیم، درد و رنج ما را کم می کند

بر طبق آموزه های بودایی باید شرایط دشواری که قادر به تغییر آن نیستیم بپذیریم این امر به کم شدن حس دردو رنج ما کمک می کند. این نکته کلیدی به خصوص برای سالمندان که در انجام پاره ای از امور ناتوان هستند می تواند کمک کننده باشد.

محققان دانشگاه دیکین استرالیا دریافته اند که سالمندانی که استقلال خود را در امور زندگی از دست داده اند و یا نیاز به کمک بیشتری دارند کمتر احساس شادی و رضایت از زندگی می کنند.پذیرش و سازگاری با شرایط جدید می تواند به حفظ سلامت و شرایط روحی این افراد کمک کند.

همه به جادوی عشق نیاز دارند

عشق از معدود مواردی ست که نقش آن در شادی و معنادار شدن زندگی در سنت های مختلف باستانی مورد توافق قرار گرفته است. در مطالعات علوم مدرن که طی چند دهه اخیر صورت گرفته است کماکان روابط عاشقانه محوریت اصلی یک زندگی شاد و سالم را دارد. گروهی از محققان هاروارد در پی یافتن یافتن ریشه های رضایت از زندگی مطالعه ای ۷۵ ساله را انجام دادند.

این تحقیق عظیم که به رهبری روانشناسی به نام جورج وایلانت انجام گرفت و زندگی ۲۶۸ دانشجوی مرد را زیرنظر گرفت. درنهایت نتایج تحقیقات نشان دادند که داشتن یک زندگی شاد مستلزم داشتن روابط عاشقانه است. وایلانت به دو ستون اصلی خوشحالی در زندگی اشاره می کند:

«نخست عشق است. دیگری یافتن راهی برای کنار آمدن با زندگی به گونه ای که عشق را تحت تاثیر قرار ندهد»