۶ مزیت خارق‌العاده بافندگی که احتمالا نمی‌شناختید

بافتنی2

شاید یادگیری هنر گره‌زدنهای پیاپی (بافتن!) در صدر لیست کارهای دلخواه بسیاری از آقایان و حتی خانم‌ها جایی نداشته باشد، اما شاید این مطلب باعث تغییر موضوع شود. بد نیست بدانید که به جز مادربزرگها، این سرگرمی علاوه بر تامین لباسها و پوششهای گرم و زیبا در زمستان، فواید مخفی بسیار فراوان دیگری هم دارد.

بعلاوه اینکه لازم نیست حتما برای بافتنی از الیاف پشمی آزار دهنده (برای برخی افراد) استفاده کنید و الیاف بسیار نرم و متنوعی اکنون در بازار یافت می‌شوند که برای بافتنی، قلاب‌بافی و کارهای اینچنین مفید و کاربردی هستند. اما اجازه دهید به جای آموزش نکات بافندگی، سراغ ۶ فایده این سرگرمی برویم که شاید هیچگاه به انها حتی فکر هم نکرده‌اید. پس با فوت و فن همراه باشید.

۱- به شما حس غرور و افتخار می‌دهد
تعداد کمی از مردم دانش گره‌زدنهایی چنین ظریف و استادانه را بلد هستند. نشان دادن شیوه بافتنی بافتن‌تان و چگونه گره روی گره آوردن‌تان به کسی که هیچ ایده‌ای درباره این کار ندارد، مانند این است که یک حقه جادویی تازه را برای او رو کرده‌اید. آنها از هیبت افسون جدیدی که رو کرده‌اید تعجب خواهند کرد و شما با حجم عظیمی از تعریفها (بعلاوه درخواستهای بافت مختلف) روبرو خواهید شد. البته پذیرش این درخواستها یا ردشان تنها به وقت و حوصله شما به عنوان یک استاد جادوی گرم و لطیف بر می گردد.

۲- این کار فوایدی همانند مدیتیشن و مراقبه دارد
هنگامی که در انجام این کار به مهارت لازم رسیده و این انجامش را درک و احساس کنید، بافتنی می‌تواند احساس آرامش فوق العاده ای به شما دهد. پروژه‌های بافتنی ساده معمولا تنها تکرار چندین‌باره یک گره ساده هستند، لذا شما می‌توانید تمرکزتان را از روی این کار برداشته و انجام آن را تنها به حافظه ماهیچه‌ای‌تان بسپارید تا کار را به پایان برسانند. یک حرکت ریتمیک و تکراری به همراه مراقبه می تواند فواید زیادی را برای ذهن و بدنتان داشته باشد، درست مانند اینکه یک جلسه کامل مراقبه و مدیتیشن را پشت سر گذارده باشید.  با این تفاوت که پس از مدتی شما یک لباس گرم زیبا و کارآمد هم برای‌تان باقی خواهد ماند.

۳- این کار باعث کاهش علائم اضطراب، استرس و افسردگی می‌شود
حرکات ریتمیک و دارای ضرباهنگ ثابت و حس تمرکز می‌توانند کمک خوبی برای انحراف ذهن از علائم اضطراب، افسردگی و استرس باشند. بی حرکت نشستن و بافتنی بافتن پس از دقایقی باعث کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون  می‌شود. لذا بهتر است که هنگام احساس اضطراب یا شروع افسردگی، بلافاصله دنبال میلهای بافتنی تان بگردید. آنها می‌توانند به شما در دفاع مقابل این علائم کمک شایانی کنند.

۴- این کار می‌تواند عملکردهای حرکتی شما را بهبود بخشد
به دلیل اینکه بافتنی باعث تحریک تقریبا تمامی بخش‌های مغز شما می‌شود. این تحریک به شکل فوری در لوب فرانتال  (که مسئول فرآیند راهنمایی و پاداش، توجه و برنامه ریزی است) و لوب آهیانه (که اطلاعات حسی و ناوبری فضایی را کنترل می‌کند) و لوب اکسیپیتال (محل پردازش داده‌های تصویری) و لوب تمپورال (یکی از بخش‌های درگیر در مرتب‌سازی حاطرات و تفسیر زبان و معانی)  و مخچه (مرکز هماهنگی دقت و زمان‌بندی حرکات) تاثیر می‌گذارد. لذا می‌تواند به افراد مبتلا به بیماری‌هایی چون پارکینسون کمک کند تا عملکردهای حرکتی‌شان را بهبود بخشند. بافتنی به طور همزمان باعث بهبود مهارتهای حرکتی و انحراف ذهن از دیگر علائم دردناک  می‌گردد.

۵- بافتنی باعث کند شدن زوال ادراک و شناخت می‌شود
در حالی که این عمل باعث بهبود عملکردهای حرکتی و همچنین حال و هوای (مود)‌ شما می‌شود، بافتنی می‌تواند مغزتان را تحریک کند تا خودش را سالم‌تر نگه دارد. هرچه شما بیشتر از مغزتان کار بکشید، باعث سلامت بیشتر و همچنین زندگی طولانی‌تر آن خواهید شد. طبق یافته‌های Mayo Clinic، سالمندانی که مشغول کارهای دستی (از قبیل بافتنی) هستند، تقریبا ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر از دیگر سالمندان احساس اختلالات شناختی خفیف دارند.

۶- این کار باعث جلوگیری از التهاب تاندونها و آرتروز می‌شود
همانطور که استفاده دائم از مغز باعث سلامت بیشتر آن می‌شود، شما باید از مفاصل‌تان هم به شکل صحیح استفاده کنید تا آنها را سالم نگه دارید. به گفته دکتر بارون، استفاده آرام از انگشتان به جای عدم فعالیت و ثابت نگه داشتن انها، باعث غضروف سازی و قوی‌تر شدن انگشتان می‌شود. و در این میان بافتنی بسیار موثرتر از تایپ کردن است.زیرا فشار کافی اما ملایمی را بر انگشتان دست وارد می‌کند. اما این فشار نباید چندان شدید باشد که باعث مشکلات دیگری در این مسیر شود. به آرتروز مبتلا شده‌اید؟ دتر بارون پیشنهاد می‌کند که دستان‌تان را در مقداری آب گرم بخیسانید و از میل‌های بافتنی بزرگتر و ضخیم‌تری برای هنرنمایی استفاده کنید.

به گمانم اکنون که با چنین فواید خارق‌العاده‌ای از بافتنی آشنا شدید، وقت ان است که به فروشگاه‌های شهر و محله‌تان سری زده و لوازم مورد نیاز را خریداری کنید. در برخی مراکز هم (همچون ادارات فنی‌حرفه‌ای یا فرهنگسراها) می‌توانید کلاسهای آموزشی بسیار ارزانی پیدا کنید. نگران نباشید، حتی اگر به کلاسهای آموزشی هم دسترسی ندارید، در اینترنت  (به خصوص Pinterest و یوتوب) منابع و راهنماهای عالی در این زمینه خواهید یافت. مطمئن باشید که با یک بار شروع بافتنی، دیگر هیچ‌گاه آن را کنار نخواهید گذاشت.

فوت و فن

Check Also

اشتباهات رایجی که به خودرو آسیب می زند

  ۳۰ مورد از اشتباهات رایجی که به خودرو آسیب می زند هیچ‌کدام از ما …