۶ راه جلوگیری از ابتلا به آلزایمر

 

آلزایمر، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار را تحلیل می‌برد. اختلال حافظه معمولاً به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی به تدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند.

در همین رابطه، روزنامه ایندیپندنت انگلیس ۶ روش جدید برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری را ذکر کرده که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

۱- ورزش سبک و مداوم

نتایج یک تحقیقات علمی نشان می‌دهد پیاده‌روی روزانه ۳۰ تا ۴۰ دقیقه به مدت سه بار در هفته، باعث رشد مجدد ساختار های مغذی شده و از زوال آن در دوران پیری جلوگیری می‌کند.

۲- عدم مصرف دخانیات

پژوهشگران معتقدند مصرف دخانیات و ابتلا به بیماری‌های زوال عقل از جمله آلزایمر در دوران پیری رابطه مستقیم دارد.

۳- محافظت از سر

نتایج تحقیقات علمی نشان می‌دهد ورزشکاران حرفه‌ای بوکس و سربازان نظامی بیش از سایرین در معرض ابتلا به آلزایمر هستند. برخورد ضربات متعدد به سر از جمله عوامل ابتلا به این بیماری است.

۴- حل پازل و جدول

مطالعات علمی پژوهشگران در سال ۲۰۱۰، حاکی از آن است که افرادی که در دوران جوانی و میانسالی اقدام به حل مداوم پازل و جدول می‌کنند، احتمال ابتلای آنها به آلزایمر در دوران پیری بسیار کاهش می‌ یابد.

۵- سبک زندگی سالم

دکتر «لورا فیلیپس»، پزشک انگلیسی متخصص در بیماری آلزایمر معتقد است استفاده از یک سبک زندگی سلامت، از ابتلا به این بیماری جلوگیری می‌کند. خوردن اندازه، رژیم غذایی سلامت، ورزش مداوم، عدم مصرف دخانیات و چک آپ مداوم فشار خون و وزن از جمله اقداماتی است که فرد باید برای برخورداری از یک سبک زندگی سلامت به کار گیرد.

۶- رژیم غذایی مدیترانه ای

محققان بر این باورند استفاده از رژیم غذایی مدیترانه‌ای یعنی مصرف ماهی، میوه و سبزیجات تازه و آجیل، خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد.

 

منبع: تسنیم

Check Also

۲۰ فایده ی شکلات برای سلامتی

شکلات به عنوان یک درمان افراطی در نظر گرفته می‌شود، به این دلیل که به …