۱۰ حقیقت خوانندنی در مورد خواب و دستگاه هایی که در خواب اختراع شدند

 کودک2
 فرض کنید در یک شب طوفانی تنها هستید و قلبتان از ترس به سینه می کوبد. یک قاتل حرفه ای با کت سیاه به دنبال شماست و شما را به عنوان قربانی بعدی خود انتخاب کرده است. حتی وقتی بدنتان می لرزد و قادر به حرکت نیستید، همچنان برای حفظ زندگی خود تقلا می کنید. اما ناگهان …. از خواب بر می خیزید!
این صحنه برایتان آشناست، مگر نه؟ این خواب یکی از دیرآشناترین و مشترک ترین خواب ها میان نوع بشر است. رویاها و مسائل مرتبط با آن همواره مرموز و راز آلود بوده اند. چرا خواب می بینیم؟ خواب ها به چه معنی هستند؟ لیست سوالات مشابه طولانی است، با این حال هیچ کدام از آنها پاسخ مناسب و واضحی در پی ندارد. با شبکه خبری پچ پچ همراه باشید تا با ۱۰ حقیقت جالب درباره خواب آشنا شوید.
۱۰- رویای افراد نابینا
هر انسانی در خواب خود، تصاویری از اشیا و صورت ها می بیند. اما افراد کور مادرزاد هیچ پیش زمینه ای از تصاویر و رنگ ها ندارند. افراد نابینا تنها قادر به تمییز صداها، انواع بوها و احساس ارتعاشات و لرزش ها هستند. اما افرادی که بعدها نابینا می شوند ( یعنی کور مادرزاد نیستند) در رویای خود تصویر دارند. افزون بر این، در یک مطالعه دانمارکی معلوم شد افراد نابینا بیشتر از افراد بینا کابوس می بینند!
۹- ما تنها در مورد چیزهایی خواب می بینیم که اطلاعاتی در مورد آنها داریم
ما در خواب هایمان قیافه ها و صورت های بیگانه می بینیم. حدود ۴۸ درصد افراد موجود در خواب و رویا برایمان ناشناس هستند اما این مسئله بسیار عجیب به نظر می رسد. مغز انسان به چه صورت چنین قیافه های ناشناسی را تولید می کند؟ اما باید بدانید این چهره ها واقعی هستند و ما قبلا در مرحله ای از زندگی با آنها ملاقات کرده ایم.
شاید آن مردی که قصد جان شما را کرده بود، همان مردی بود که در دوران کودکی در سوپر مارکت با وی آشنا شده بودید.
۸- افراد اندکی دارای خواب سیاه وسفید هستند
اگرچه اغلب انسان ها دارای خواب های رنگی هستند، اما برخی افراد مدعی اند خواب آنها سیاه و سفید است. در خواب این افراد هیچ رنگی وجود ندارد. وقتی بلافاصله بعد از بیدار شدن، از آنها خواسته می شود رنگ رویاهای خود را انتخاب کنند، رنگ های سیاه سفید و خاکستری را انتخاب می کنند. به گزارش پچ پچ، در یک مطالعه که در سال ۲۰۰۸ در دانشگاه دونده انجام شد، کاشف به عمل آمد که افرادی که در دوران کودکی دارای تلویزیون سیاه و سفید بوده اند، خواب های غیر رنگی و سیاه و سفید می بینند.
۷- انسان بیش از ۹۰ درصد رویاهای خود را فراموش می کند
بیش از یک سوم عمر انسان در خواب می گذرد و متاسفانه به خاطر سپردن و یادآوری تمام خواب ها امری غیر ممکن است. حدود ۹۵ درصد از رویاهای ما به محض بیدار شدن از خواب از ذهن پاک می شوند. اگر فرد در مرحله REM خواب ( مرحله ای از خواب که مردمک چشم حرکت می کند) از خواب بیدار شود، می تواند خواب خود را به خاطر داشته باشد، اما این کل ماجرا نیست. در یک مطالعه معلوم شد نوجوانان دختر بیشتر از نوجوانان پسر قادر به یادآوری خواب خود هستند.
۶- خواب های واضح (آگاهانه)
فرض کنید در رویای شبانه خود در مورد اینکه کجا بروید، با چه کسی ملاقات کنید و چه کاری انجام دهید، تصمیم گرفته اید. برای برخی از مردم چنین تصویر پردازی و تخیل امری ممکن بوده و اغلب این کار را انجام می دهند. این افراد خواب های اسرار آمیز زیادی دیده و مدعی هستند که قادر به کنترل رویاهای خود هستند.آنها از تکنیک های متعددی برای کنترل رویاهای خود استفاده کرده و قادر به انجام برخی امور خارق العاده نظیر پرواز کردن، عبور از دیوار، سفر به ابعاد دیگر و حتی بازگشت به گذشته هستند.
۵- اختراعاتی که از رویاها الهام گرفته اند
رویا همواره الهام بخش نویسندگان بوده است. اما گاهی برخی رویاها الهام بخش اختراعات شگرف و کشفیات مهم بوده اند. یک رویای شبانه مادام واکر را به سمت اختراع محصولی بدیع راهنمایی کرد که به واسطه آن به یک میلیونر خودانگیخته آمریکایی تبدیل شد. الیاس، مخترع چرخ خیاطی، آن را از یکی از خواب های خود الهام گرفته بود. از دیگر کشفیات الهام گرفته از خواب می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ایده گوگل- لوری پیج
جایگزینی ژنراتورهای فعلی- تسلا
حالت مارپیچ دوگانه DNA- جیمز واتسون
جدول تناوبی- دیمتری مندلیف
۴- رویاهایی که از حوادث شوم خبر می دهند
رویاهایی که خبر از حوادث شوم آتی می دهند، گاهی مرتبط با آینده هستند. تعداد زیادی از مردم مدعی هستند که قبل از وقوع یک واقعه شوم، خواب دیده اند.  اگر چه می توان گفت این دو پدیده مصادف با هم بوده اند، اما اکثرا مدعی اند که این اتفاق درست مثل خواب آنها رخ داده است. از جمله رویاهایی که خبر از حوادث شوم آینده داده اند، عبارتند از :
خواب آبراهام لینکن در مورد ماجرای قتل و ترور خودش
۱۹ خواب تایید شده در مورد فاجعه تایتانیک
خواب مارک تواین در مورد فوت برادرش
اغلب قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر خواب هایی در مورد این فاجعه دیده بودند
۳- DMT- داروی خواب
برخی از مردم چنان به خواب اعتیاد پیدا کرده اند که به کمک نوعی دارو به نام دی متیل پتامین به صورت مصنوعی خواب می بینند! DMT نوعی داروی شیمیایی است که از غده صنوبری در حین فرآیند متابولیسم نرمال تهیه می شود. این ماده قبل از تولد، بعد از مرگ، توهم و حین رویا به مقداری زیادی تولید می شود. این دارو غیر مجاز بوده و از نوع داروهای روان پریشی زا بوده و در بازار نیز نادر است. دکتر استرسمن در بررسی خود متوجه شد برخی از آزمودنی ها بعد از مصرف این ماده، پدیده های آدم ربایی، مرموز و عرفانی مشاهده کرده اند.
۲- خواب دیدن و کمک به یادگیری
آیا فیلم ماتریکس را به خاطر دارید که در آن نئو در حین خواب همه چیز یاد می گرفت؟ یادگیری در حین خواب اگرچه یک افسانه به نظر می رسد، اما در اصل چنین نیست. در یک مطالعه معلوم شد خواب دیدن در مورد یک تکلیف با بهبود عملکرد در همان زمینه ودر مورد همان فعالیت دارای رابطه مستقیم است. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۰  از ۹۹ شرکت کننده خواسته شد به صورت مجازی و از طریق کامپیوتر یک مسئله ماز (نوعی پازل) را حل کنند.از نیمی از شرکت کننده ها خواسته شد بعد از انجام این تکلیف بخوابند و نیمی دیگر باید بیدار می ماندند. در این مطالعه معلوم شد نیمی از شرکت کنندگان که در مورد این ماز کامپیوتری خواب دیده بودند، عملکرد آنها ده برابر بیشتر از آزمودنی های دیگر بهبود یافته بود.
۱-رویاهای مردان و زنان
علیرغم برخی خواب های مشترک میان زنان و مردان، برخی خواب ها بسته به نوع جنسیت، متفاوت هستند. رویای زنان کاملا متفاوت از رویای مردان است. زنان بیشتر از مردان کابوس می بینند و در مقایسه با مردان خواب خود را بهتر یادآوری می کنند. ۶۷ درصد از شخصیت اصلی خواب مردان، مرد می باشد، در حالیکه ۴۸ درصد از شخصیت اصلی زنان، زنان دیگر می باشد. مردان بیشتر در مورد خشونت و دشمنی با مردان دیگر خواب می بینند، در حالیکه خواب زنان حول محور خانواده و محیط های آشنا می گردد.
منبع: الف

Check Also

چطور کسی که عاشقش بودید را فراموش کنید

  عشق چیزی بسیار خاص است زیرا وقتی شکست می‌خورد قدرت آسیب زدن به ما …