گروه «سون» پرمخاطب اما گزیده کار

سون 222222

اعضای گروه «سون» جزو بی حاشیه ترین و کم سروصداترین ستاره های پاپ این سال های موسیقی در کشور هستند که البته مدت زمان زیادی را به دلایل مختلف نتوانستند فعالیت های مجازشان را پیگیری کنند و چند سالی مجبور شدند بدون آلبوم و کنسرت پیش ببرند. «سون» جزو گروه های موسیقی پاپ پرطرفدار کشور است که با موزیک ویدیوی «با تو می مونم» توانست اسم و رسمی برای خودش دست و پا کند. موزیک ویدیویی که به یک باره سر از شبکه های ماهواره ای در آورد و تکرار پخش آن باعث شد آنها خیلی زود به انتخاب نخست بسیاری از مخاطبان پاپ تبدیل شوند.

این آغاز پر خبر، شروعی بود برای فعالیت های رسمی گروهی که با آثاری جوان پسند و عمدتا عاشقانه، سعی داشت با مخاطب نسل جوان ارتباط برقرار و به مرور آثاری جدی تر را روانه بازار موسیقی کشور کند.

هیچ وقت از هم جدا نمی شویم

زمان گذشت و «سون»، با قطعه «دوست دارم» به یکباره جهشی بزرگ را در جذب مخاطب پیدا کرد و توانست با همین تک قطعه، ره صد ساله را یک شبه برود و دور جدید فعالیت های سون با این قطعه، رنگ و بوی جدیدی به خود گرفت. اعضای این گروه در سال 1391 با بازی در سریال «زمانه» به کارگردانی محسن فتحی، در اوج دوران ممنوع الفعالیت بودن، حضوری تاثیرگذار را در تلویزیون تجربه کردند و به فاصله چند ماه پس از پخش این سریال بار دیگر توانستند آلبوم «دوست دارم» را روانه بازار موسیقی کنند تا پس از دوره تلخ ممنوع الفعالیت شان، شروعی جدید را در بازار موسیقی کشور تجربه کنند.

آنها در آستانه انتشار آلبوم جدید خود هستند و درباره کم کاری سال گذشته شان صحبت کرده اند. گفتگویی که هر سه عضو «سون»؛ امیر و آرش قناری و کیارش پوزشی در آن حضور داشتند.

کم کاری «سون» در سال 94 به طرز عجیبی به چشم آمد. نه گفتگویی انجام دادید نه آلبومی و تنها یکی دو قطعه را در فضای مجازی پخش کردید. این روند دلیل خاصی داشت؟

– امیر: ما همیشه به یک چیز معتقدیم، آن هم این است کاری را که خودمان دوستش نداشته باشیم، هرگز منتشر نمی کنیم. یعنی دلیلی برای انتشار آن نمی بینیم. اینکه مدت هاست اثر جدیدی از ما منتشر نشده، دلیل خوبی برای انتشار هر کاری از سوی ما نیست. من و بقیه اعضای گروه همیشه کاری را منتشر می کنیم که از نظر خودمان نمره اش، صد از صد باشد. حالا اگر آن قطعه که از نظر ما به تکامل رسیده، منتشر شد و مردم دوستش نداشتند، دیگر دست ما نیست و نمی توانیم درباره آن قضاوتی داشته باشیم.

– آرش: خواننده های زیادی هستند که در طول سال علاوه بر انتشار آثار جدید و آلبوم و کلی کنسرت، هیچ اتفاق خاصی برای شان نیفتاده و حتی دیده شده که موقعیت هنری خود را هم از دست داده اند. تو خودت قطعا بهتر می توان مثال های زیادی درباره ادعای من بزنی.

هیچ وقت از هم جدا نمی شویم

ولی شما گروهی هستید که طرفداران زیادی دارید و موقعیت تان با چهره های دیگر فرق دارد. یک خواننده به جز تولید اثر جدید مگر دغدغه دیگری هم می تواند داشته باشد.

– آرش: اتفاقا به خاطر همین موقعیت کاری مان است که سعی می کنیم همیشه تنها و فقط و فقط بهترین اثری که تولید کرده ایم را منتشر کنیم و کم کاری ما همیشه دلیلش همین است. ما هر روزی که بیدار می شویم و لحظات مان را می گذرانیم، فقط به امید تولید یک اثر خوب در تکاپو هستیم و همه لحظه های ما برای رسیدن به این مسئله در جریان است.

همه خواننده ها زندگی شان همینطور است. همه دوست دارند این اتفاق بیفتد. برخی اوقات این ماجرا اتفاق می افتد و تو به چیزی که در پی آن هستی می رسی ولی برخی اوقات هم نمی شود و عوامل مختلف اجازه نمی دهند تو به خواسته هایت بررسی و بتوانی توقعات را برآورده کنی. زندگی ما هم در حول و حوش همین فضاها می گذرد.

داری از یک استراتژی کلی برای روند هنری گروه صحبت می کنی…

– آرش: هر حرکت اشتباهی می تواند رزومه کاری هر آرتیستی را دستخوش مسائلی کند. مخاطب یک خواننده او را با سبک و سیاقی که داشته و تا به حال با آن پیش آمده دوست دارد. هر تغییر جهتی می تواند ذهن مخاطب را هم گمراه کند و به قول معروف او را دچار سردرگمی کند. تو وقتی به یک الگویی می رسی و عده ای هم بر اساس آن الگو دو را دوست دارند و انتخابت می کنند، هر تغییری در آن الگوی اولیه مستلزم تفکر و تدبیری حساب شده است.

– امیر: موسیقی زمانی می تواند در عمق دل آدم ها نفوذ کند که آنها را به تفکر وادارد. این مهمترین وظیفه این هنر است. اهرمی برای به تفکر واداشتن آدم ها و مخاطبان والا چرا باید یک موسیقی اصلا تولید شود؟

صرف تاثیرگذار بودن هر اثر می تواند الگوی درستی برای یک هنرمند باشد ولی اینکه یک آلبوم هفتاد دقیقه ای را از اول تا آخر بشنوی و متوجه نشوی حالت خوب شده یا بد، فقط وقتت را تلف کرده ای و این همان فاجعه ای است که نباید تحت عنوان «تغییرات» کسی دچارش شود.

این دیدگاه یعنی هنوز تعیین هیچ زمان مشخصی برای انتشار آلبوم مشخص نیست.

– کیارش: ما هیچ تاریخی برای آلبوم بعدی مشخص نمی کنیم و نمی گوییم که حتما در این زمان باید یک اثر را تولید کنیم. احساس ما در هر روز هر چه باشد به تولید یک اثر منجر می شود.

هیچ وقت از هم جدا نمی شویم

اگر بخواهیم زمان خاصی را تعیین کنیم، کار برای خودمان سخت می شود و در نهایت به هدفی که مد نظر داریم نمی رسیم. باید تعداد آهنگ هایی که می خواهیم به مرور زمان آماده و تنظیم شوند تا انتشار آلبوم جدی شود. سعی می کنیم که همانند انتشار آلبوم دوم یک فاصله زمانی طولانی در ارائه مجموعه جدید نداشته باشیم و در تلاش هستیم که کارها زودتر آماده شود. در کل این روزها مشغول هستیم و کم کم کارها را پیش می بریم.

– آرش: چند تک قطعه را ساخته ایم ولی هنوز نتوانسته ایم به آن میزان رضایت که توقعش را داریم برسیم. سعی می کنیم بیشتر و بیشتر و با آسودگی خیال و ریزبینی افزون تر پیش برویم. شاید یکی از این قطعات منتشر شود و شاید هم بیشتر از یک قطعه ولی مهم برای ما کیفیت کار است. ما نمی خواهیم خودمان را تکرار کنیم.

اگر قرار باشد جزیی تر درباره پروسه تولید آلبوم جدید بگویید، دقیقا در چه مرحله ای هستید؟

– کیارش: در مراحل پایانی ضبط آلبوم هستیم و به نوعی می توان گفت گروه تقریبا تممی کنسرت ها و برنامه های زنده خود را به حالت تعلیق گذاشته که بتواند هر چه زودتر کارهای آلبوم را به اتمام برساند.

این روزها به صورت شبانه روزی مشغول تولید تازه ترین آلبوم هستیم و امیدوارم ضمن توجه به فضای همیشگی گروه، اثری را به مخاطب ارائه دهیم که هم مورد پسند طرفداران باشد و هم دارای تفاوت هایی با آثار قبلی باشد. کار ترانه سرایی آلبوم هم به عهده علیرضا پیروزی است و امیر قنادی به عنوان آهنگساز و آرش قنادی نیز مانند همیشه کار تنظیم کارها را به عهده دارند.

هیچ وقت از هم جدا نمی شویم

– امیر: یکی از ویژگی های گروه «سون» این است که تلاش می کند برای گام گذاشتن در مسیرهای بعدی، آهسته ولی محکم قدم بردارد چون این نوع کار کردن توجه ما را به این نکته جلب می کند تا دقت و توجه بیشتری به ذائقه مخاطب داشته باشیم. ما همیشه برای تماشاگران و طرفداران گروه «سون» احترام ویژه ای قائل هستیم و البته با حضور پرشور آنهاست که برای ادامه فعالیت انگیزه پیدا می کنیم.

تنها گروهی هستید که فعالیت تان به صورت گروهی ادامه پیدا کرده و سال های زیادی است که با هم کار می کنید. در واقع تنها بازمانده گروه های موسیقی پاپ هستید که همچنان روند فعالیت های تان به صورت گروهی ادامه پیدا کرده است. این ماجرا و هم مسیر بودن همچنان ادامه دارد؟

– کیارش: ما هیچ وقت از هم جدا نمی شویم. به خاطر اینکه استارت گروه را سه نفره زدیم و با سلیقه هم آشنا هستیم. با هم برادر و رفیق هستیم و می دانیم چه می خواهیم. اختلاف نظرها بارها بوده ولی با هم حل کرده ایم. شاید اگر اتفاقی قرار بود بیفتد، باید یکی دو سال پیش می افتاد نه الان و بعد از گذشت این همه سال که کنار هم هستیم ما همه بحران هایی را که ممکن بود برایمان پیش بیاید حل کردیم، همان موقع که «سون» استارت کار خود را زد.

– امیر: گروه های دیگر شاید مختصات منظم یا شرح وظایف درستی نداشتند که نتوانستند فعالیت شان را ادامه دهند. ما بر اساس همان استراتژی که در صحبت های قبلی به آن پرداختیم پیش می رویم و قطعا این روند ادامه دار خواهد بود. ما سه نفر همدیگر را درک می کنیم و اگر قبلا با هم اختلاف نظر داشتیم، الان هم عقیده شده ایم.

– آرش: «ماندن» سخت است. برای جلو رفتن باید تلاش کنی و همه اینها برای ما مهم است. این اهمیت تا جایی است که باید خیلی حساب شده در موردش تصمیم گرفت و جلو رفت. تمام تلاش مان را می کنیم. ما کار دیگری جز موسیقی نداریم. اولویت زندگی ما فقط موسیقی است و موسیقی برای ما با «سون» تعریف شده است.

این گفتگو قرار است در ویژه نامه عید «دیار» منتشر شود. حداقل یک خبر خوب برای دوستداران تان بگویید که انتهای این گفتگو با یک انرژی مثبت سال جدید را آغاز کنند.

– آرش: من، امیر و کیارش در تلاشیم که چند کار خوب را به زودی منتشر کنیم؛ کاری که همه دوستش داشته باشند.

– امیر: آلبوم به زودی آماده می شود و بار دیگر کنسرت های تهران را از سر می گیریم، خبر از این بهتر؟

– کیارش: شاید هم یک موزیک ویدیوی جدید ساختیم. این روزها در حال برنامه ریزی روی آن هستیم. اگر این اتفاق بیفتد حتما عیدی خوبی را برای دوستداران مان خواهیم داشت.

Check Also

خواننده سابق گروه “اویسیس” آلبوم جدیدش را پخش می‌کند

نوئل گلگر، گیتاریست و خواننده سابق گروه اسطوره‌ای اویسیس از مراحل ضبط آلبوم جدیدش و …