گران‌ترین شاهکارهای هنری سال ۲۰۱۵

 

نقاش2س

۲۰۱۵ سال پرباری برای دنیای هنرمندان بود؛ آمار فروش گالری‌ها و حراجی‌ها نشان می‌دهد، مبلغی که برای ۱۰ اثر گران‌قیمت هنری پرداخت شده‌، حدود ۹۹۶ میلیون دلار بوده است.
تعجبی ندارد که در فهرست گران‌ترین آثار هنری امسال نام هنرمندان بزرگی مانند «پیکاسو»، «جیاکومتی» و «ون‌گوگ» خودنمایی کند، اما در این میان پیکاسو‌، استاد اسپانیایی سبک کوبیسم سه جایگاه از این جدول ۱۰ عنوانی را به خود اختصاص داده است.

روزهای پایانی سال میلادی را سپری می‌کنیم؛ سالی که در آن یک نقاشی از «پابلو پیکاسو» به قیمت ۱۷۹ میلیون دلار به فروش رسید.

در این گزارش نگاهی داریم به گران‌قیمت‌ترین آثار هنری که در ۱۲ ماه گذشته در حراجی‌های سراسر جهان عرضه شدند.

گران‌ترین شاهکارهای هنری سال 2015

«بلومبرگ» ۱۰ شاهکار هنری گران‌قیمت سال ۲۰۱۵ را به ترتیب زیر فهرست کرده است:

۱. «زنان الجزایر» و پابلو پیکاسو

«زنان الجزایر» نقاشی‌ای از پابلو پیکاسو است که در سال ۱۹۵۵ خلق شد. این اثر در حراجی «کریستی» نیویورک به قیمت ۱۷۹ میلیون و ۳۶۵ هزار دلار فروخته ‌شد و رکورد گران‌قیمت‌ترین اثر هنری فروخته‌شده در یک حراجی را جابه‌جا کرد. این تابلو ۱۱ دقیقه پس از شروع حراجی از طریق تلفن به فروش رسید.

رکورد گران‌ترین نقاشی حراجی‌های جهان، پیش از این به یک نقاشی از «فرانسیس بیکن» به ارزش ۱۴۲ میلیون دلار متعلق بود. «زنان الجزایر» یکی از کارهای مجموعه‌ای با ۱۵ نقاشی و تعداد زیادی طراحی به همین نام از پیکاسو است که با الهام از تابلوی «زنان الجزایری» اثر سال ۱۸۳۴ «اوژن دلاکروا» کشیده شده‌اند.


۲. مودیلیانی و اثر ۱۷۰ میلیون دلاری

یک نقاشی از «آمادئو مودیلیانی» که بین سال‌های ۱۹۱۷ و ۱۹۱۸ کشیده شد در حراجی «کریستی» عرضه شد و به قیمت ۱۷۰ میلیون و ۴۰۵ هزار دلار به فروش رسید.

این تابلو پیش از این هیچ‌گاه در حراجی عرضه نشده بود و ۶۰ سال در اختیار یک مجموعه‌دار خصوصی بود. قیمت تخمینی این نقاشی پیش از حراج، ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده بود.


۳. مجسمه‌ای از جیاکومتی

«مرد اشاره‌گر» مجسمه‌ای از «آلبرتو جیاکومتی» هنرمند سرشناس سوییسی است. اثر سال ۱۹۴۷ جیاکومتی در شعبه نیویورک «کریستی» چوب حراج خورد. مجسمه برنز «مرد اشاره‌گر» فراتر از پیش‌بینی ۱۳۰ میلیون دلاری، در نهایت به قیمتی بیش از ۱۴۱ میلیون دلار به فروش رفت و رکورد فروش گرا‌ن‌ترین مجسمه جهان را که با ۱۰۴.۳ میلیون دلار متعلق به خود «جیاکومتی» بود، شکست.

گران‌ترین شاهکارهای هنری سال 2015


۴. «پرستار» لیختنشتاین

نقاشی «پرستار» از «روی لیختنشتاین» در سال ۱۹۶۴ کشیده شد. فروش این اثر در حراجی «کریستی» انجام گرفت. ارزش نقاشی لیختنشتاین ۹۵ میلیون و ۳۶۵ هزار دلار است. این کار از هنرمند معروف آمریکایی در ۲۰ سال اخیر در بازار خرید و فروش آثار هنری عرضه نشده و قیمت تخمینی آن بیش از ۸۰ میلیون دلار پیش‌بینی شده بود.

گران‌ترین شاهکارهای هنری سال 2015


۵. نقاشی مارک روتکو

نقاشی «شماره ۱۰» از «مارک روتکو» پنجمین رتبه را در این فهرست دارد. این اثر ۸۱ میلیون و ۹۲۵ هزار دلاری در سال ۱۹۵۸ توسط این نقاش اکسپرسیونیست انتزاعی آمریکایی و لیتوانیایی‌تبار کشیده شد و در سال ۲۰۱۵ در حراجی «کریستی» به فروش رسید.

گران‌ترین شاهکارهای هنری سال 2015


۶. سای تومبلی و تابلوی ۷۰ میلیون دلاری

نقاشی بی‌نامی از «سای تومبلی» ‌در جایگاه ششم این رده‌بندی قرار گرفت. حراجی «ساتبی» اثر سال ۱۹۶۸ تومبلی را به قیمت ۷۰ میلیون و ۵۳۰ هزار دلار به فروش رساند. تومبلی، نقاش، مجسمه‌ساز و عکاس آمریکایی است که جولای سال ۲۰۱۱ در رم درگذشت.

گران‌ترین شاهکارهای هنری سال 2015


۷. باز هم استاد کوبیسم

نام «پابلو پیکاسو» برای دومین‌بار در فهرست گران‌قیمت‌ترین آثار هنری سال ۲۰۱۵ تکرار شده و این‌بار برای نقاشی سال ۱۹۰۱ او با عنوان «Le Gommeuse». حراجی آثار مدرن و امپرسیونیست ساتبی این تابلو را به قیمت ۶۷ میلیون و ۴۵۰ هزار دلار فروخت.

نقاشی پیکاسو که که زنی ناشناس را نشان می‌دهد، عنوان مهم‌ترین اثر دوره «آبی» عمر حرفه‌ای پیکاسو را یدک می‌کشد‌. پشت این تابلو، نقاشی دیگری جاساز شده بود که تا سال ۲۰۰۰ کشف نشد. کاریکاتوری از «پره ماناش» – دوست پیکاسو – روی این بوم کشیده شده است.


۸. پیکاسو برای سومین‌بار!

هشتمین جایگاه فهرست امسال «بلومبرگ» هم از آن بنیان‌گذار سبک کوبیسم است. نقاشی «نیم‌تنه زن» پیکاسو در حراجی «کریستی» به قیمت ۶۷ میلیون و ۳۶۵ هزار دلار خریده شد. او این اثر را در سال ۱۹۳۸ کشیده بود.

گران‌ترین شاهکارهای هنری سال 2015


۹. منظره‌ای پاییزی از نقاش بی‌گوش

نام «ونسان ون‌گوگ» در رده نهم گران‌قیمت‌ترین آثار هنری سال ۲۰۱۵ میلادی خودنمایی می‌کند. او نقاشی «گذر الیسکمپس» را در سال ۱۸۸۸ خلق کرده، اثری که «ساتبی» به قیمت ۶۶ میلیون و ۳۳۰ هزار دلار به فروش رساند.

این منظره پاییزی قبرستان رومی را در آرلس فرانسه به تصویر کشیده است. ون‌گوگ این نقاشی را یک‌ماه قبل از این‌که گوش خود را ببرد، کشیده است. این تابلو به یک مجموعه‌دار شخصی آسیایی ناشناس فروخته شد.

گران‌ترین شاهکارهای هنری سال 2015


۱۰. اثری از لوسین فروید

«داستان استراحت سرپرست» نام نقاشی‌ای از «لوسین فروید» است که در جایگاه دهم این جدول قرار گرفت. اثر سال ۱۹۹۴ این نقاش انگلیسی در حراجی «کریستی» عرضه شد و به قیمت ۵۶ میلیون و ۱۶۵ هزار دلار به فروش رسید.

این تابلو یک‌بار دیگر در سال ۲۰۰۸ هم به قیمت ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار فروخته شده و رکوردی را برای فروید به ثبت رسانده بود.

به گزارش بلومبرگ، آمارها نشان می‌دهد ۹ اثر از ۱۰ کار گران‌قیمت حراجی‌های سال ۲۰۱۵ نقاشی بوده‌اند، گران‌ترین کارها متعلق به هنرمندان مرد و سفیدپوست بود‌ه و هر ۱۰ اثر در نیویورک به فروش رسیده‌اند.

همچنین سهم حراجی معروف «کریستی» در فروش ۱۰ شاهکار گران‌قیمت سالِ روبه پایان میلادی، ۷ از ۱۰ بوده است.

مطلب پیشنهادی

فرهنگ چیست؟

فرهنگ چیست؟ قبل از تعریف فرهنگ به معنی و مفهوم لغوی آن می پردازیم. محمود …

http://www.20script.ir