کدام شهرهای اروپا بهشت استارت‌آپ‌ ها هستند؟

152800-AAA-64da84-large-1420535254
چند سالی هست که مفهوم استارت‌آپ در ایران جا افتاده و برنامه‌هایی مانند استارت‌آپ‌ ویکند و استارت‌آپ گرایند در تهران و شهرهای دیگر برگزار می‌شوند. افراد جوان و خلاق و پر انرژی دورهم گرد می‌آیند و طی ۵۴ ساعت یک ایده را می‌پرورانند و بعد نمایش عمومی می‌دهند و به مرحله سرمایه‌گذاری می‌رسانند اما بعدش رها می‌شوند. وقتی گزارش برگزاری این مراسم‌ها را دنبال می کنم، همیشه یک سوال اساسی ذهنم را درگیر می‌کند: «چرا استارت‌آپ‌ های خارجی موفقیت بیشتری دارند اما استارت‌آپ‌ های ایرانی با وجود داشتن ایده‌های خوب و ذهن‌های خلاق و باهوش کمتر موفقیتی مانند نمونه‌های خارجی دارند؟» قبول دارم که در ایران هم چندین استارت‌آپ موفق مانند دیجی‌کالا، تخفیفان، کافه‌بازار، نت‌برگ و فیدیلیو داریم اما انگشت‌شمار هستند و به پای صدها و هزاران استارت‌آپی که چرخ کارآفرینی و گردش سرمایه در کشورهای دیگراند نمی‌رسند.واقعیت این است که کسب موفقیت در کارآفرینی فقط به ایده خوب و اقدام در زمان مناسب خلاصه نمی‌شود بلکه پارامترهای دیگری مانند مکان مناسب، سیاست‌های انبساطی پولی توسط بانک‌ها، برنامه‌های محرک اقتصادی، بازار رو به رشد سرمایه‌گذاری، مراکز شتاب‌دهنده، هزینه‌های راه‌اندازی یک بنگاه و ارتباطات نیز تاثیرگذار هستند. شما وقتی می‌توانید یک استارت‌آپ موفق راه‌اندازی کنید که بسترهای لازم برای موفقیت را در اختیار داشته باشید و زیرساخت‌ها مهیا باشند. یک ایده خوب همانند بذری است که باید در خاک کاشته شود. هرچقدر بذر با کیفیتی در دست داشته باشید اما خاک مناسب و مقوی نیابید، نتیجه نمی‌گیرید. گزارش زیر شش شهر برتر استارت‌آپ اروپا در سال ۲۰۱۵ را معرفی می‌کند. این گزارش مختصر و کوتاه نشان می‌دهد چگونه خلاقیت، حمایت‌های دولتی، تجمع سرمایه‌گذاران و ده‌ها عامل کوچک و بزرگ دیگر می‌توانند موتور محرکه رشد شرکت‌های نوپا باشند. پیش از معرفی این شهرها، ذکر یک نکته باقی می‌ماند.AngelList وب‌سایت و پایگاه معروف آمریکایی برای استارت‌آپ‌ ها، سرمایه‌گذاران شرکت‌های نوپا و جویندگان کار است و به عنوان یک منبع شناخته می‌شود.


برلین آلمان

جمعیت: ۳٫۵ میلیون نفر

در آنجل لیست: ۸۴۸ استارت‌آپ از برلین، ۵۳۹۲ سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: SoundCloud، Wooga و Zalando

European-cities-Berlin-640x327

بهترین مکان در اروپا برای تبدیل شدن به مرکز استارت‌آپ‌ ها. تخمین زده می‌شود در این شهر تا سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۰۰ هزار شغل جدید ایجاد شود. محل تولد استارت‌آپ‌ های معروفی مانند Rocket Internet، SoundCloud، شرکت‌ بازی‌سازی Wooga و شرکت تجارت الکترونیک Zalando. اگر دنبال مکانی برای ساخت کسب‌وکارتان هستید، برلین چیزی بیشتر از عالی است و استعدادهایی با درجه AAA در آن رشد می‌کنند.


بوداپست مجارستان

جمعیت: ۱٫۷۳ میلیون نفر

در آنجل لیست: ۱۶۸ استارت‌آپ بوداپستی، ۴۶۴۶ سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: Prezi، Ustream و LogMeIn

European-cities-Budapest-640x358

در بوداپست یک اکوسیستم استارت‌‌آپ از شتاب‌دهنده‌ها، منابع مالی و فضاهای مشترک کاری در حال ظهور است. این شهر یکی از قهرمانان پنهان حوزه کارآفرینی است. در مقایسه با دیگر شهرهای اروپای غربی ارزان‌تر است. شاید ارزانی یکی از دلایل رشد استارت‌آپ‌ ها در این شهر باشد ولی تنها دلیل نیست. بیشتر جوان‌های مجاری از سطح تحصیلات دانشگاهی بالایی بهره می‌برند، سرعت اینترنت فوق‌العاده خوب است، در همه شهرستان‌ها دسترسی به اینترنت پرسرعت امکان‌پذیر است و صندوق سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا طرح‌هایی برای توسعه شرکت‌ها نوپا در این کشور دارد.


لندن انگلیس

جمعیت: ۸٫۳۱ میلیون نفر

در آنجل لیست: ۴۱۲ استارت‌آپ لندنی، ۷۱۴۳ سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: Mind Candy، Hailo و Shazam

European-cities-London1-640x274

لندن را «Tech City» نیز می‌گویند چون صحنه‌ای بزرگ برای نمایش بهترین فناوری‌های دنیا است. شرکت‌های استارت‌آپ در این شهر به صورت ارگانیک و غیرارگانیک در حال رشد هستند. دولت انگلیس اخیراً بودجه ۵۰ میلیون یوریی برای کمک به شرکت‌های استارت‌آپ تصویب کرده است. لندن استارت‌آپ‌ های بسیار موفقی مانند Mind Candy، Hailo و Shazam را به دنیا معرفی کرده است. اگرچه لندن یکی از گران‌قیمت‌ترین شهرهای دنیا است اما مدارس کسب‌وکار مانند آهن‌ربا کارآفرینان را از سراسر جهان جذب می‌کنند و سرمایه‌گذاران خارجی و خصوصی را تشویق و ترغیب می‌کنند.


بارسلونا اسپانیا

جمعیت: ۱٫۶۲ میلیون نفر

در آنجل لیست: ۴۰۴ استارت‌آپ ، ۴۹۸۵ سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: Catchoon، Social & Beyond و Omnidrone

European-cities-Barcelona1-640x472

همه فکر می‌کنیم این کشور درگیر بحران است و قاعدتاً نباید مکانی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب‌وکار یا کارآفرینی باشد. اما اشتباه فکر می‌کنیم. شاید به دلیل همین بحران‌های اقتصادی است که بارسلونا یکی از مهم‌ترین شهرهای استارت‌آپ‌ اروپا لقب گرفته و برای خودش یک اکوسیستم دارد. بیش از ۲۰۰ شرکت نوپا در حوزه‌های مختلفی مانند B2B، گیم، تجارت الکترونیک از صفر در این شهر شروع به کارآفرینی کردند. دولت اسپانیا نیز قوانینی وضع کرده است که همانند یک شتاب‌دهنده عمل می‌کند و استارت‌آپ‌ ها را به جلو هل می‌دهد. مثلاً از مالیات معاف هستند و در برنامه بودجه ردیف‌های مالی بیشتری دارند. پیش‌بینی می‌شود سال‌های بعد شرایط بهتری در این کشور و خاصاً شهر بارسلونا برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب‌وکار باشد.


آمستردام هلند

جمعیت: ۷۸۰ هزار نفر

در آنجل لیست: ۵۰۰ استارت‌آپ آمستردامی، ۴۹۳۵ سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: Human، The Clockroom و Ace & Tate

European-cities-Amsterdam-640x480

جالب است بدانید آمستردام، خلاق‌ترین شهر دنیا است. همچنان‌که بزرگترین پلتفرم تبادل دیجیتالی جهان (Amsterdam Internet Exchange) در آن است. همین خاصیت‌ها کافی است تا این شهر را برای کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات جذاب کند. کمیسیون اروپا (EC) هم اعلام کرده است رشد کارآفرینی در هلند ۶ درصد بالاتر از دیگر کشورهای اروپایی است. اگر شما به جای یک کارآفرین بودید ‌چه مکانی بهتر از خلاق‌ترین شهر با بالاترین نرخ رشد کارآفرینی را انتخاب می‌کردید؟


تالین استونی

جمعیت: ۴۰۰ هزار نفر

در آنجل لیست: ۱۵۱ استارت‌آپ ، ۴۶۷۴ سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: GrabCad، Erply و Pipedrive

European-cities-Tallinn-640x481

با توجه به داستان موفقیت شرکت Skype، تالین به شهری پربرکت برای سرمایه‌گذاران روی استارت‌آپ‌ های جدید و هیجان‌انگیز تبدیل شده است. با حمایت دولت مرکزی استونی، موسسه SmartCap با همکاری سرمایه‌گذاران محلی یک سیستم سرمایه‌گذاری مشارکتی را راه‌اندازی کرده تا شرکت‌های نوپا بتوانند رشد کنند. به گزارش وال‌استریت ژورنال، استونی از نظر مساحت کشور ۱۳۲ دنیا است ولی از نظر راه‌اندازی استارت‌آپ بالاتر از همه کشورهای معروف و بزرگ اروپا قرار دارد.

منبع:1pezeshk.com

Check Also

گرمای شدید در شرق آمریکا شش قربانی گرفت

به گزارش مرکز ملی آب و هوای آمریکا، بر اثر موج گرمای شدید در ایالات …