چگونه گلبول‌های سفید خون را افزایش دهیم؟

افزایش2222

گلبول‌های سفید خون در مغز استخوان تولید می‌شوند و با بیماری‌ها به مقابله می‌پردازند. یک شخص سالم تعداد زیادی گلبول‌ سفید دارد؛ اما اگر سطح گلبول‌های سفید کاهش یابد، دچار مشکل می‌شوید.
سطح طبیعی گلبول‌های سفید خون بین ۴٬۵۰۰ و ۱۰٬۰۰۰ در هر میکرولیتر است. اگر این سطح پایین‌تر از ۴٬۵۰۰ باشد، منجر به بروز مشکلات خواهد شد.

برخی از علل رایج کمبود گلبول سفید عبارت‌اند از عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا، کمبود روی و مس، تیروئید، تب استخوان‌شکن، مالاریا، سل و بیماری لایم.
کمبود گلبول سفید باعث ضعف سیستم ایمنی می‌شود. در نتیجه بدن به محلی مناسب برای رشد باکتری‌ها و ویروس‌ها تبدیل می‌گردد. در ادامه به ۱۰ روش برای افزایش گلبول سفید خون اشاره شده است.

۱. گیاه آنکاریا تمنتسا
این گیاه در جنگل‌های آمازون رشد می‌کند و خواص فوق‌العاده قدرتمندی در زمینه بهبود سیستم ایمنی دارد.

۲. گون
گیاه گون نیز خواص قدرتمندی در زمینه افزایش تولید گلبول‌های سفید دارد.

۳. مخروط‌سانان
این گیاه نیز برای بهبود سیستم ایمنی توصیه می‌شود. با این حال، افرادی که دچار اختلالات کبد یا دیابت هستند، بایستی قبل از مصرف این گیاه، با پزشک خود مشورت کنند.

۴. اسیدهای چرب امگا ۳
اسیدهای چرب امگا ۳ تولید بیگانه‌خوارها را افزایش می‌دهند. بیگانه‌خوارها نوعی از گلبول‌های سفید هستند که مواد مضر خارجی مانند باکتری را گیر می‌اندازند.

۵. ویتامین ب ۶، ب ۱۲ و فولیک اسید
ویتامین ب ۶، ب ۱۲ و فولیک اسید در تولید گلبول سفید خون نقش دارند.

۶. مس
افراد بالغ و سالم حدود ۵۰ الی ۸۰ میلی‌گرم مس در خون خود دارند. کمبود مس منجر به بروز برخی اختلالات از جمله کاهش سطح گلبول‌های سفید می‌شود.

۷. روی
مطمئناً همه می‌دانند که روی یکی از مواد مؤثر در بهبود سیستم ایمنی است.

۸. ورزش
ورزش عملکرد سیستم ایمنی را به شدت بهبود می‌بخشد؛ زیرا گردش خون و گلبول‌های سفید را در تمام بخش‌های بدن افزایش می‌دهد.

۹. حالت مار کبری
اگرچه تمام حالت‌های یوگا گردش خون را بهبود می‌بخشند و تولید گلبول‌های سفید را افزایش می‌دهند؛ اما حالت مار کبری تأثیر ویژه‌ای بر روی غده‌ تیموس دارد که پشت استخوان جناغ سینه قرار دارد. غده تیموس سلول‌های تی را که با بیماری‌ها مقابله می‌کنند، می‌سازد.

۱۰. رعایت بهداشت
اگر سطح گلبول‌های سفید خونتان پایین است، بهتر است بهداشت را کاملاً رعایت کنید. این امر برای بهبود سیستم ایمنی ضروری است. دست‌ها را مرتب بشویید، از مصرف مواد غذایی غیرپاستوریزه و خام خودداری کنید و قبل از مصرف سبزی‌ها، آن‌ها را بشویید، پوست بگیرید و بپزید.

Check Also

علل گزگز و درد کف پا چیست

MRI یکی از مهمترین روش های تشخیص سندرم تارسال تانل است   سندرم ‘تارسال تانل’ …