وارن بافت؛ بزرگترین بخشنده تاریخ

وار2522

سومین میلیاردر جهان، سیزدهمین فرد قدرتمند جهان، دومین فرد ثروتمند آمریکا در سال 2015 کسی است که به «الهام بخش اوماها» یا «جادوگر اوماها» یا همچنین «حکیم اوماها» معروف است.مدیر سرمایه گذاری و یکی از ثروتمندترین و محترم ترین تجار جهان.

دارایی

72 میلیارد و 700 میلیون دلار

سمت

مدیرعامل شرکت هلدینگ چند ملیتی آمریکایی به نام Berkshire Hathaway

سن

85 shg

منبع سرمایه

کمپانی Berkshire Hathaway

محل سکونت

شهر اوماها، ایالت نبراسکا

وضعیت تاهل

همسر اولش فوت کرده و مجددا ازدواج کرده

تعداد فرزند

سه

تحصیلات

کارشناسی مدیریت بازرگانی در دانشگاه نبراسکا لینکلن؛ کارشناسی ارشد اقتصادی در دانشگاه کلمبیا

جایگاه بافت در لیست های فوربسوارن بافت (Warren Buffett) یک تاجر، سرمایه گذار و خیر آمریکایی و برترین سرمایه گذار در تمام جهان است. بافت رییس، مدیرعامل و بزرگترین سهامدار کمپانی برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) است.

بافت به طور متوالی در رده بندی ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفته است. وی در سال 2008 ثروتمندترین فرد جهان بود که در لیست رده بندی فوربس رتبه نخست را کسب کرد. مجله تایم (Time) نیز در سال 2012به او لقب تاثیرگذارترین فرد جهان را داد. او همچنین برای پایبندی که نسبت به ارزش سرمایه گذاری دارد و همچنین صرفه جویی شخصی که به رغم ثروت عظیمش می کند شناخته شده است.

وارن بافت؛ بزرگترین بخشنده تاریخ

بافت، نیکوکار برجسته ای است که خود را متعهد کرده 99 درصد از ثروت خود را وقف امور بشردوستانه و در وهله اول بنیاد گیتس کند. او همچنین در زمینه های سیاسی نیز فعال است؛ به طوری که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 حمایت خود را از نامزد دموکرات، هیلاری کلینتون (Hillary Clinton) اعلام کرد.

زندگینامه

وارن ادوارد بافت (Warren Edward Buffett) در 30 آگوست سال 1930 در شهر اوماها واقع در ایالت نبراسکلا به دنیا آمد. وی از سنین جوانی توانایی و اشتیاقی که در تجارت داشت را از خود بروز داد. پدر بافت، هوار (Howard)، کارگزار بورس و همچنین عضو کنگره ایالات متحده آمریکا بود. مادر او، لیلا استال بافت (Leila Stahl Buffet) خانه دار بود. وی دومین فرزند خانواده بود و فقط دو خواهر دیگر داشت. وارن تحصیلات خود را در مدرسه ابتدایی رز هیل (Rose Hill) آغاز کرد. پدر او در سال 1942 در اولین دوره از چهار دوره کنگره ایالات متحده انتخاب شد که همین موضوع باعث نقل مکان آنها به واشنگتن دی سی شد.

وارن پس از رفتن به واشنگتن دی سی دوره ابتدایی خود را به پایان رساند و وارد مدرسه آلیس دیل (Alice Deal) شد. او در سال 1947 از دبیرستان وودرو ویلسون (Woodrow Wilson) فارغ التحصیل شد. بافت از همان اوایل دوران کودکی مهارت ها و علاقه وافری به امور مالی و تجارتی از خود نشان داد. یکی از اولین سرمایه گذاری های تجاری بافت، فروش آدامس، بطری های کوکاکولا یا مجله های هفتگی بود که به در خانه ها می رفت و آنها را می فروخت. او همچنین در فروشگاه مواد غذایی پدربزرگ خود نیز کار می کرد.

وارن بافت؛ بزرگترین بخشنده تاریخ

در حالی که هنوز در دبیرستان مشغول تحصیل بود از طریق پخش روزنامه، فروش توپ های گلف و تمبر و همچنین فروش لوازم جانبی خودرو و سایر وسایل، درآمدزایی می کرد. دوستان و آشنایان درباره استعداد وی می گویند: این پسر جوان در ریاضی اعجوبه ای بود که می توانست به صورت ذهنی اعداد بزرگ را با یکدیگر جمع کند. او این استعداد را گاه و بیگاه در سال های بعدی زندگی اش نشان داد.

وارن در کودکی اش به کارگزاری دلالی بورس پدرش می رفت و آنجا روی تخته سیاهی که قیمت های سهام روی آن نوشته می شد با گچ خط می کشید. او در سن 10 سالگی طی سفری که به شهر نیویورک داشت از بورس اوراق بهادار نیویورک بازدید کرد. او در سن 11 سالگی اولین سرمایه گذاری خود را انجام داد. او سه سهام از شرکت Cites Service خریداری کرد که قیمت هر سهم 38 دلار بود. قیمت سهامی که بافت خرید به سرعت کاهش یافت و به قیمت 37 دلار رسید اما وارن سرسختانه سهام خود را نگه داشت تا زمانی که قیمتش به 40 دلار رسید.

البته او سهامش را با سود کمی فروخت زیرا پس از اینکه بافت سهامش را فروخت قیمت آن به 200 دلار افزایش یافت و وی از فروش سهامش ابراز تاسف و پشیمانی کرد. او بعدها از این تجربه به عنوان درس اولیه ای برای یادگیری، صبر و شکیبایی در سرمایه گذاری یاد کرد. بافت در سن 13 سالگی اولین کسب و کار خود را با روزنامه فروشی و فروش بلیت های مسابقه اسب سواری آغاز کرد. او در همان سال، اولین اظهارنامه مالیاتی خود را پر کرد و مدعی شد که دوچرخه اش از مالیات 35 دلاری معاف است.

پدر بافت در سال 1942 به عنوان نماینده مجلس در کنگره آمریکا انتخاب شد و خانوده اش به فردریکسبورگ در ویرجینیا نقل مکان کردند که بتوانند به محل پست جدید او نزدیکتر باشند. بافت دوره دبیرستان را در مدرسه وودرو ویلسون در واشنگتن دی سی گذراند و در آنجا نیز همچنان به برنامه ریزی برای روش های جدید درآمدزایی خود ادامه داد. زمان تحصیل در دبیرستان، وارن و یکی از دوستانش یک میز بازی Pinball دست دوم را به قیمت 25 دلار خریدند. آنها این میز بازی را در یک آرایشگاه گذاشتند و در عرض چند ماه با سودی که از آن دستگاه به دست آوردند توانستند ماشین های بازی دیگری بخرند. بافت پیش از اینکه تمام دستگاه هایش را به قیمت 1200 دلار بفروشد، در مکان های مختلف سه ماشین بازی داشت.

وارن بافت؛ بزرگترین بخشنده تاریخ

وارن در سن 15 سالگی از طریق توزیع روزنامه های واشنگتن پست ماهانه بیش از 175 دلار درآمد داشت. او در دوره دبیرستان در کسب و کاری متعلق به پدرش سرمایه گذاری کرد و با پول آن توانست یک مزرعه 40 هکتاری بخرد که کشاورزی آن را اجاره کرده بود. او این زمین را در سن 14 سالگی با یک هزار و 200 دلار از پس اندازش خریداری کرد. بافت در سال 1947 به رغم علاقه ای که به تمرکز بر سرمایه گذاری های تجاری خود داشت به دلیل فشارهای پدرش برای تحصیل در زمینه تجارت وارد دانشکده وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا شد. با این حال زمانی که کالج را به پایان رساند، پس انداز شاهانه ای (چیزی بیش از 90 هزار دلار امروزی) برای آن دوره داشت.

وارن دو سال در آن دانشگاه درس خواند و به انجمن برادری آلفا سیگما فی (Alpaha Sigma Pi) پیوست. سپس به دانشگاه نبراسکا در لینکلن رفت و در 19 سالگی با مدرک لیسانس مدیریت بازرگانی فارغ التحصیل شد. او در ابتدا در آزمون ورود به دانشکده بازرگانی هاروارد پذیرفته نشد اما پس از آن تحت تاثیر کتاب بنجامین گراهام (Benjamin Graham) در سال 1949 به نام «سرمایه گذار باهوش» در دانشگاه بازرگانی کلمبیا ثبت نام کرد که بتواند در آنجا تحت نظر اقتصاددان و سرمایه گذار مورد تحسین خود درس بخواند. او در سال 1951 مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد را از این دانشگاه کسب کرد. بافت همچنین در موسسه مالی نیویورک نیز حضور داشت.

او پس از اخذ مدرک کارشناسی در سال 1951، به مدت سه سال اوراق بهادار شرکت فالک – بافت را می فروخت و سپس به مدت دو سال به عنوان یک تحلیلگر در شرکت گراهام – نیومن برای استاد راهنمای خود کار می کرد. بافت در سال 1949 با سوزان تامپسون (Susan Thompson) آشنا شد که این آشنایی منجر به ازدواج آن دو در سال 1952 شد. آنها سه فرزند به نام های سوزی، هوارد و پیتر دارند. البته این زوج از سال 1977 جدا زندگی می کردند اما تا ماه جولای سال 2004 که سوزان بافت فوت کرد همچنان به صورت رسمی زن و شوهر بودند.

دختر آنها سوزی، در شهر اوماها زندگی می کند. او عضو هیات مدیره سازمان Girls است. این سازمانی غیرانتفاعی است که عمده فعالیتش بر افزایش اعتماد به نفس دختران متمرکز است. سوزی همچنین از طریق بنیاد Susan A. Buffet اقدام به انجام امور خیریه می کند. وارن در سال 2006، در روز تولد 76 سالگی خود، با همدم دیرینش آسترید منکز (Astrid Menks) 60 ساله ازدواج کرد. آسترید از زمانی که سوزان در سال 1977 بافت را ترک کرد و به سان فرانسیسکو رفت با او زندگی می کرد.

وارن بافت؛ بزرگترین بخشنده تاریخ

بافت همچنان در خانه خود در محله داندی مرکزی در شهر اوماها زندگی می کند. او این خانه را در سال 1958 به قیمت 31 هزار و 500 دلار خرید که البته این قیمت تنها بخشی از قیمت خرید یک خانه در این روزهاست. او همچنین یک خانه در ساحل لاگونا، کالیفرنیا دارد که ارزش آن 4 میلیون دلار است. او در سال 1989 پس از اینکه حدود 6 میلیون و 700 هزار دلار از درآمد کمپانی برکشایر را خرج جت خصوصی خود کرد، آن را غیر دفاع نامید. این رفتار وی در واقع نقض فاحشی از تمام سرزنش های گذشته او از خریدهای گزاف سایر مدیران بود که حتی تاریخچه استفاده او از وسایل نقلیه عمومی را زیر سوال برد.

بافت در سال 1956 در زادگاه خود یعنی اوماها شرکت بافت (Partnership LtdBuffett) را تشکیل داد. او با استفاده از تکنیک هایی که از گراهام آموخته بود، توانست در شناسایی شرکت هایی که ارزش کمی برایشان در نظر گرفته شده بود موفق باشد و تبدیل به یک میلیونر شد.
یکی از این سرمایه گذاری های پر ریسکی که بافت به آن ارزش داد، شرکت نساجی به نام برکشایر هاتاوی (Hathaway Berkshire) بود. او در اوایل دهه 60 میلادی شروع به جمع آوری سهام آن شرکت کرد و تا سال 1965 توانست کنترل شرکت را به عهده بگیرد. وی با نظارت بر رشد این شرکت چند ملیتی که در زمینه رسانه، بیمه، انرژی و صنایع غذایی و آشامیدنی هلدینگ بود، تبدیل به یکی از ثروتمندترین های جهان و نیکوکاری مشهور شد.

امپراطوری اقتصادی و تجاری

با وجود موفقیتی که بافت در شرکت خود یعنی Buffett Partnership Ltd داشت اما در سال 1969 به عنوان موسس این شرکت تصمیم به انحلال آن گرفت که بتواند تمام تمرکز خود را بر توسعه برکشایر هاتاوی بگذارد. وی بخش تولید نساجی آن شرکت را از رده خارج کرد و به جای آن با خرید دارایی هایی در رسانه (واشنگتن پست)، بیمه (GTEICO) و نفت (Exxon) آن شرت را گسترش داد.

وارن بافت؛ بزرگترین بخشنده تاریخ

«الهام بخش اوماها» با موفقیت های بی اندازه ای که داست، مخصوصا با خرید بانک برادران سالمون (Salomon Brothers، بانک سرمایه گذاری در وال استریت) در سال 1987 که گرفتار رسوایی شده بود، حتی توانست سرمایه گذاری های به ظاهر ضعیف را نیز بسیار سودآور کند.

به دنبال سرمایه گذاری قابل توجهی که برکشایر هاتاوی در کوکاکولا انجام داد، بافت از سال 1989 تا 2006 مدیر این شرکت شد. او همچنین در شرکت هلدینگ بازارهای جهانی سیتی گروپ، شرکت هلدینگ گراهام و شرکت ژیلت به عنوان مدیر خدمت کرد.

بافت در فوریه 2013 همراه با یک گروه سهام خصوصی به نام 3G Capital شرکت غذایی Heinz را به قیمت 28 میلیارد دلار خریداری کرد. اضافات بعدی که به برکشایر هاتاوی الحاق شدند شامل باتری سازی Duracell و گروه غذایی Kraft است که در سال 2015 با کمپانی Heinz ادغام شدند و سومین شرکت مواد غذایی و آشامیدنی بزرگ شمال آمریکا را تشکیل دادند.

فعالیت های اخیر و اقدامات بشردوستانه

بافت در سال 2006 طی اعلامیه ای بیان کرد که تمام ثروت خود را به خیریه خواهد بخشید. او قصد دارد 85 درصد از آن را به بنیاد خیریه ملیندا و بیل گیتس بدهد. این کمک مالی به بزرگترین کمک خیریه در تاریخ ایالات متحده آمریکا تبدیل شد. بافت و گیتس همچنین در سال 2010 اعلام کردند کمپینی را تشکیل دادند که تعهد می کند افراد ثروتمند بیشتری را استخدام کند که به امور بشردوستانه کمک کنند. بافت در سال 2012 اعلام کرد که پزشکان سرطان پروستات وی را تشخیص دادند. او در ماه جولای همان سال شروع به اشعه درمانی کرد و تا ماه نوامبر درمان خود را با موفقیت به پایان رساند اما این مشکل سلامتی تاثیر کمی بر روند رشد این میلیاردر 80 ساله دارد و هنوز نتوانسته جلوی قرار گرفتن او را در بالای جدول میلیاردرهای فوربس بگیرد.

منابع: Wikipedia، Forbes و Biography

Check Also

سخنان زیرکانه از وارن بافت

  بافت دومین ثروتمند آمریکا پس از بیل گیتس، یکی از بنیان‌گذاران مایکروسافت (با ۸۱.۵ …