ادعای عجیبی به نظر می رسد که رژیم غذایی مناسب و الگوی تغذیه ای متعادل بتواند در پیشگیری از سرطان سینه موثر باشد. حتما با خودتان می گویید با این آلودگی، پارازیت و … مگر می شود با خوردن غذای خاص از سرطان سینه پیشگیری کرد اما متخصصان تغذیه معتقدند خوردن غذاهای مهارکننده گیرنده های استروژن می تواند عامل مبارز مهمی در مقابله با این بیماری باشد. دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه به شما می گوید کدام غذاها چنین تاثیر مهمی در جلوگیری از این بیماری ترسناک دارند و آیا باید محدودیت خاصی در مصرف برخی خوراکی ها داشته باشید؟سوپ کلم بخورید

حتما می دانید میوه و سبزی حاوی کاروتنوئید و پیگمان های گیاهی است و مانند آنتی اکسیدان عمل کرده و می تواند سرطان سینه را از شما دور کند. محققان دانشگاه هاروارد سال ۲۰۱۲ گزارش دادند زنانی که سطح کاروتنوئیدشان ۲۰ درصد بیشتر از طیف اندازه گیری شده است، نسبت به آنهایی که درصد پایینی از این ماده را دارند، ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر خطر ابتلا به سرطان سینه تهدیدشان می کند. این مطالعه براساس چشم انداز بیولوژیکی به نظر متقاعدکننده می رسد زیرا کاروتنوئید رادیکال های آزادی که ممکن است به DNA صدمه بزنند و منجر به سرطان شوند را نابود می کند. برای مصرف بیشتر کاروتنوئید باید سراغ سبزی های نارنجی رنگ بروید.

محققان می گویند با مصرف بیشتر میوه و سبزی، خطر گیرنده های استروژن منفی سرطان سینه کاهش معنی داری پیدا می کند و این گام مهمی در تشخیص است. این نوع تومور هرچند نسبت به تومورهای گیرنده استروژن مثبت کمتر است اما بدخیم تر به حساب می آید. مشخص شده سبزی هایی مانند کلم به خوبی می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد. محققان دانشگاه آریزونا نیز به تازگی گزارش داده اند، زنانی که بعد از یائسگی حدود دوونیم لیوان میوه و سبزی در روز بدون توجه به رنگ میوه ها می خورند ۲۲ درصد کمتر نسبت به آنهایی که کمتر از این میزان می خورند به سرطان سینه مبتلا می شوند، پس اگر سوپ کلم دوست دارید، خوش به حال تان.

سعی نکنید دیگر مواد مغذی را از رژیم تان حذف کنید، پیام این مقاله آن نیست که سبزی بخورید بلکه این است که «بیشتر سبزی بخورید» و آنها را درست با هم مخلوط کنید. هر خوراکی حاوی مقادیر متفاوتی ویتامین و آنتی اکسیدان است و اینها در کنار هم می توانند عامل خوبی برای محافظت در برابر سرطان باشند. استفاده از مقدار زیادی میوه و سبزی احتمال ابتلا به سرطان های ریه، گوارش، مری و روده را کاهش می دهد.

روغن گیاهی بزن به بدن!

این سوال که آیا رژیم غذایی چربی نقش مهمی در ابتلا به سرطان سینه دارد خیلی وقت است که محل اختلاف محققان شده است. چربی های فرآوری شده و چربی های اشباع مانند روغن جامد، دنبه و. . . نقش مهمی در بروز سرطان سینه دارند. محققان اروپایی به تازگی ارتباطی بین رژیم غذایی چربی و گیرنده پروژسترون مثبت که شایع ترین نوع سرطان سینه است، یافته اند. متهم ردیف اول، چربی های اشباع موجود در گوشت قرمز و لبنیات است. زنانی که در این مطالعه بیشتر از این چربی استفاده کرده بودند ۲۸ درصد بیشتر در خطر گیرنده های استروژن مثبت قرار داشتند تا آنهایی که کمتر می خورند.

این نظریه قابل تامل است که چربی های اشباع شده سطح استروژن را بالا می برند و در میزان زیاد می توانند منجر به رساندن سوخت به تومورهای گیرنده استروژن مثبت شوند و این نخستین بار نیست که چربی های اشباع در بروز سرطان سینه خودنمایی می کنند. امسال دانشمندان هاروارد ۹۰ هزار زن را مورد مطالعه قرار دادند و گزارش کردند که میزان مصرف زیاد گوشت قرمز در دوران نوجوانی با خطر ابتلا به سرطان سینه در بزرگسالی و بعد از یائسگی ارتباط دارد. یافته ها نشان می دهد که کم کردن کلسترول راهی برای کاهش خطر سرطان سینه است، پس مصرف چربی های ترانس را تا ۱۰ درصد از کالری روزانه تان کم کنید.

استفاده از روغن و چربی گیاهان و سبزی ها مانند روغن زیتون، روغن کانولا، آووکادو و آجیل به جای دیگر منابع چربی های اشباع و برخی از چربی های ترانس که در سس مایونز، کره و شیرینی وجود دارد می تواند سطح کلسترول بد خون را پایین ببرد. بهتر است گوشت را با ماهی، ماکیان یا لوبیا جایگزین کنید. اجتناب از گوشت های قرمز فرآوری شده خطر سرطان روده را هم کاهش می دهد.

به نوشیدنی های تان اهمیت دهید

در میان انواع نوشیدنی هایی که می توانید مصرف کنید ما فقط آب را پیشنهاد می کنیم. نوشیدنی های دیگر حتی آبمیوه هم به دلیل افزودنی هایی که دارند به هیچ عنوان نوشیدنی مناسبی برای استفاده همیشگی محسوب نمی شوند، البته احتمال وجود افزودنی در نوع طبیعی و دست ساز این آبمیوه ها وجود ندارد. درنهایت بعد از آب می توانید به قهوه هم فکر کنید. تحقیقات نشان داده احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی که روزانه یک لیوان قهوه مصرف می کنند کمتر از خانم هایی است که اصلا در برنامه غذایی شان قهوه نمی خورند. محققان معتقدند اثر حفاظتی قهوه در سرطان سینه مربوط به فیتواستروژن های موجود در این نوشیدنی است.

سویا بخورید اما نه زیاد!

از ۱۰ نفر از دوستان تان درباره منافع سویا سوال کنید تا ببینید چه جواب های متفاوتی خواهید شنید. شاید این جواب های متفاوت به این دلیل باشد که لوبیای سویا، شیر سویا یا موادی که حاوی سویا هستند زیاد خوشمزه نیستند. مطالعات نشان داده اند که مواد شیمیایی شبیه استروژن رشد سلول های سرطان سینه را در حیوانات تحریک می کند، اما برخی مطالعات نشان می دهد که این مورد درخصوص لوبیای سویا صادق نیست و این لوبیا چنین اثری ندارد و حتی ممکن است در این مورد به زنان کمک کند.

در سال ۲۰۱۲ مشخص شد مصرف متعادل این خوراکی های حاوی سویا برای زنانی که مبتلا به سرطان سینه هستندهم مفید است. خوردن ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم از خوراکی های حاوی سویا می تواند خطر ابتلا را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است اگر مصرف سویا بیشتر از ۳۰ گرم در روز باشد، می تواند مشکلاتی ایجاد کند، بنابراین زیاده روی در مصرف آن هم مناسب نیست.

کالری دریافتی را محاسبه کنید

اگر فردی زمینه بروز سرطان سینه و البته مشکلات هورمونی مبنی بر ابتلا به سرطان سینه را داشته باشد با دریافت کالری زیاد خطر بروز سرطان سینه را بالا می برد. زنانی که بعد از یائسگی دچار اضافه وزن می شوند ۵۰ درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. خبر خوب اینکه تغذیه از غذاهای کلیدی می تواند شما را لاغر نگه دارد و از سرطان پیشگیری کند، پس شرط تناسب اندام را فراموش نکنید. سه راه پخت هوشمندانه

مایکروفر را فراموش کنید: به هیچ عنوان غذا را با مواد پلاستیکی در مایکروفر استفاده نکنید. حتی نباید غذای داغ را در ظروف پلاستیکی قرار دهید. متخصصان هشدار می دهند مواد شیمیایی شبه استروژنی می تواند وارد غذای شما شود. پس حتما از پلاستیک هایی استفاده کنید که عاری از بیس فنلA است.

بخارپز کنید: روش درست آماده کردن مواد غذایی در پیشگیری از سرطان سینه موثر است. حالا که قرار است مصرف کلم برای جلوگیری از سرطان سینه بیشتر شود بهتر است بدانید کلم را باید بخارپز کنید. در مقایسه روش های پخت وپز مانند جوشاندن، استفاده از مایکروفر و بخارپز دریافتیم بخارپز کردن به مدت پنج دقیقه بهترین روش برای حفظ این آنزیم است.

گوشت را کبابی کنید: گوشت نازک و چیپسی حاوی هیدروکسیل آمین است که می تواند با سرطان سینه مرتبط باشد. برای پختن گوشت بهتر است از روش کبابی کردن استفاده کنید اما مراقب باشید گوشت به صورت موضعی دچار سوختگی نشود چون می تواند باعث تولید مواد سرطان زا شود.

آجیل بیشتری بخورید

همان طور که گفته شده هورمون استروژن در ابتلا به سرطان سینه و حتی تحریک برخی تومورهای سینه عامل مهمی به حساب می آید. گردو با کمک استرول های گیاهی خود گیرنده های استروژن را مهار کرده و با مکانیسم ویژه ای می تواند از سرطان سینه پیشگیری کند. براساس تحقیقات مختلفی که انجام شده، مصرف روزانه گردو سرعت رشد سرطان سینه را تا ۵۰درصد کم می کند.

حتی در صورت وجود تومور در سینه این خوراکی می تواند رشد تومور را به تاخیر بیندازد. مصرف گردو در کاهش احتمال بروز این سرطان حتی در افرادی که زمینه مستعد ژنتیک برای ابتلا به این سرطان دارند هم تاثیر زیادی دارد پس بهتر است روزانه به طور متوسط ۳۰ تا ۶۰گرم گردو را در رژیم غذایی تان قرار دهید.