شعرهای ممنوعه

جمع آوری کتاب شعر به دلیل استفاده شاهین نجفی از اشعار شاعر

همایون امیرزاده، مدیر کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران، از جمع آوری مجموعه شعر “منتخبی از شعرهای شاد به همراه چند عکس یادگاری” در نمایشگاه کتاب تهران خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، او درباره این کتاب که سروده فاطمه اختصاری است گفته است: “تعدادی از شعرهای موجود در این کتاب از سوی برخی خوانندگان خارج از کشور خوانده شده است و لذا کمیته در این زمینه، تخلف را محرز دانسته است.”

اشاره او به آهنگ‌های پیشین شاهین نجفی است که در برخی از آنها از اشعار فاطمه اختصاری استفاده کرده است.

با این حال، علیرضا اسدی، مدیر نشر نیماژ که مجموعه شعر “منتخبی از شعرهای شاد به همراه چند عکس یادگاری” را منتشر کرده، گفته که شعرهای خوانده شده توسط این خواننده در این کتاب موجود نیست.

با وجودی که کتاب با مجوز وزارت ارشاد منتشر شده است، مدیر کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران گفته است که “به صلاحدیدی که تشخیص داده شد، از ناشر خواسته شد تا از عرضه کتاب در نمایشگاه خودداری کند.”

فاطمه اختصاری، شاعر متولد ۱۳۶۵ در کاشمر، از نیمه‌های آذر تا اواخر دی ۱۳۹۲ بازداشت و پس از آن به قید وثیقه آزاد شده بود.

در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد نیز مجموعه شعر دیگری از او با عنوان “یک بحث فمینیستی قبل از پختن سیب زمینی‌ها” نیز توقیف و از نمایشگاه کتاب سال ۸۹ جمع آوری شده بود.

بیشتر بخوانید: وزارت ارشاد و امضاهایی که زیرش زد

در سال‌های اخیر، شماری از هنرمندان، شاعران، نویسندگان و فیلمسازان ایرانی از سوی دستگاه های اطلاعاتی ایران بازداشت و بازجویی شده‌اند و برخی از آنها نیز با احکام قضایی روبه‌رو شده‌اند.

در تازه‌ترین این موارد، سوم اردیبهشت امسال محمدرضا عالی پیام، شاعر طنزپرداز منتقد،‌ روانه زندان اوین شد.

ممنوعیت عرضه کتابی درباره آیت الله خمینی

در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران نیز از عرضه و فروش یک کتاب درباره آیت الله خمینی جلوگیری شده است.

علی فریدونی، مدیر کمیته نظارت محتوایی بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران، با اشاره به کتاب “درآمدی انتقادی درباره خمینی” (A Critical Introduction to Khomeini) گفته است: “این کتاب در فهرست کتاب‌های یکی از ناشران برای عرضه در نمایشگاه کتاب تهران وجود دارد که به ناشر اعلام شد حق عرضه آن را در نمایشگاه ندارد.”

نمایشگاه کتاب تهران تا ۲۶ اردیبهشت در مصلای تهران ادامه دارد.

Check Also

نکات خواندنی درباره صادق هدایت

یادداشت های شاهرخ مسکوب درباره صادق هدایت را حسن کامشاد در دهمین سالگرد درگذشت مسکوب …