سینماگر زن ایرانی در میان هیئت داوران جشنواره فیلم کن

اعضای هیئت داوران شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم کن معرفی شدند که در میان آنان نام یک سینماگر زن ایرانی نیز به چشم می‌خورد.
کتایون شهابی، تهیه کننده سینما، پس از لیلا حاتمی دومین زن ایرانی است که در هیئت داوران این جشنواره معتبر سینمایی حضور می‌یابد.
بجز خانم شهابی، کریستن دانست (بازیگر آمریکایی)، والریا گولینو ( بازیگر و کارگردان ایتالیایی) و ونسا پارادی (بازیگر و خواننده فرانسوی) سه زن دیگر عضو این هیئت نه نفره خواهند بود که یکی از زنانه‌ترین هیئت داوران تاریخ این جشنواره را تشکیل می‌دهند.
مس میکلسن (بازیگر دانمارکی)، دونالد ساترلند (بازیگر آمریکایی)، لاسلو نمش (کارگردان مجار) و آرنو دپلشان (کارگردان و فیلمنامه‌نویس فرانسوی) اعضای دیگر هیئت داوران امسال هستند.
پیشتر نام جورج میلر، خالق فیلم‌های مد مکس به عنوان رئیس هیات داوران جشنواره فیلم کن امسال اعلام شده بود.
او نخستین استرالیایی است که رئیس هیات داوران این جشنواره می‌شود.
سال گذشته برادران کوئن که دو بار جایزه نخل طلا را گرفته بودند، ریاست هیات داوران کن را بر عهده داشتند.
این نخستین بار بود که دو نفر مشترکا رئیس هیات داوران می‌شدند.
شصت و نهمین دوره جشنواره سینمایی کن از ۱۱ تا ۱۲ ماه مه در جنوب فرانسه برگزار می‌شودامسال فیلم فروشنده، تازه‌ترین ساخته اصغر فرهادی نیز در بخش مسابقه قرار دارد و با توجه به حضور خانم شهابی در هیئت داوران از بخت‌های اصلی دریافت جایزه به شمار می‌رود.
کتایون شهابی، مدیرعامل موسسه رسانه بین المللی شهرزاد و عضو سابق هیئت مدیره انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران است.
خانم شهابی پخش کننده جهانی فیلم “ناهید” ساخته آیدا پناهنده بود که در ایران و‌ جهان موفقیت هایی کسب کرد. این فیلم سال گذشته از بخش نوعی نگاه جشنواره کن جایزه گرفت.
او علاوه بر تهیه چند فیلم مستند و داستانی، در چند جشنواره بین المللی فیلم به عنوان داور حضور داشته و در پخش جهانی محصولات سینمای ایران فعالیت می کند.
خانم در سال ۱۳۸۹ به عنوان صادرکننده نمونه خدمات فرهنگی، هنری، سینمایی و سمعی بصری ایران از سوی دفتر توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت ایران انتخاب شد.
او در سال ۱۳۹۰ همراه با پنج مستندساز دیگر به اتهام همکاری با رسانه‌های خارج از ایران بازداشت و پس از نزدیک به دوماه با سپردن وثیقه آزاد شد.
“از ایران، یک جدایی”، “سپیده” و “پیر پسر” از جمله فیلم‌های مستندی هستند که تهیه‌کننده آنها خانم شهابی بوده است.

BBC

Check Also

روسینا بوسیو: زنان بدون لبخند

روسینا بوسیو زنان را به عنوان پروتاگونیست‌های تاریخ ارتباطات تصویری و نماد زیبایی نگاه می‌کند. …