رقابتی که باعث رفاقت اصغر فرهادی و فیلمساز اسپانیایی شد

اصغر فرهادی, سینمای جهان, سینمای ایران

یکی از دو رقیب اسکار، دیگری را تحسین کرد. پدرو آلمادوار، گفت که اصغر فرهادی از معدود فیلم‌سازانی است که هنوز هم در زمینه روابط خانوادگی حرف‌هایی برای گفتن دارد.

روزنامه شرق نوشت:
یکی از دو رقیب اسکار، دیگری را تحسین کرد. پدرو آلمادوار، گفت که اصغر فرهادی از معدود فیلم‌سازانی است که هنوز هم در زمینه روابط خانوادگی حرف‌هایی برای گفتن دارد.دو رقیب اسکار قرار است ساخت فیلم جدیدی را با یکدیگر کلید بزنند. پدرو آلمادوار و اصغر فرهادی هرچند این‌روزها دور از هم هستند اما درحال فراهم‌آوردن مقدمات فیلمی‌اند که از سال آینده ساخت آن آغاز می‌شود. آلمادوار، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده اسپانیایی است که همه‌چیز درباره مادرم (۱۹۹۹) و با او حرف بزن (۲۰۰۲) ازجمله معروف‌ترین آثارش به‌شمار می‌روند. او پس از ساخت فیلم «همه‌چیز درباره مادرم»، جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را به‌دست آورد. همچنین او با فیلم «با او حرف بزن»، برنده جایزه اسکار سال ٢٠٠٢ شد و اثر دیگرش «زنان در آستانه شکست ذهنی» توانست نامزد دریافت جایزه بفتا شود. او به‌همراه برادرش، آگوستین آلمادوار، کمپانی ساخت فیلمی با عنوان ال دسئو را تأسیس کرده و قرار است فیلم «سکوت» را که این روزها درحال کارگردانی آن است، از طریق این کمپانی روانه بازار کند.

یکی از پروژه‌های سینمایی بعدی او ساخت فیلمی با کارگردان ایرانی برنده جایزه اسکار است. آلمادوار تهیه‌کننده فیلمی است که کارگردانی آن را اصغر فرهادی برعهده خواهد داشت. بازیگران این فیلم از میان هنرپیشگان آمریکایی و اسپانیایی انتخاب شده‌اند. قصه فیلم نیز به زبان انگلیسی و اسپانیولی روایت خواهد شد.

البته این دو، پیش از این نیز در کنار هم قرار گرفته بودند اما در جایگاه رقیب. در سال ٢٠١١ نام این دو کارگردان در فهرست نامزدهای بخش فیلم‌های خارجی‌زبان شصت‌ونهمین دوره جوایز سالانه گلدن گلوب قرار داشت. گلدن‌گلوب یکی از معتبرترین جوایز سینمایی جهان است که هرساله در آمریکا برگزار می‌شود و چهار سال قبل فرهادی با فیلم «جدایی نادر از سیمین» و آلمادوار با فیلم «پوستی که در آن زندگی می‌کنیم»، بر سر تصاحب بهترین فیلم بخش خارجی‌زبان این جایزه با هم رقابت کردند که در نهایت فیلم‌ساز کشورمان توانست عنوان بهترین فیلم این بخش را از آن خود کند.

این فیلم البته در همان سال یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های سینمای ایران را نیز کسب کرد و در بخش فیلم‌های غیرانگلیسی هشتادوچهارمین دوره جایزه اسکار برنده شد. فرهادی بعد از آن فیلم دیگری نیز به تهیه‌کنندگی شرکت ممنتو از فرانسه ساخت که «گذشته» نام گرفت و این فیلم هم در سطح بین‌المللی مورد توجه منتقدان قرار گرفت. این فیلم در جشنواره‌های متعدد خارجی به نمایش درآمد و نامزد جوایز گلدن‌گلوب و سزار شد و جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن را از آن «برنیس بژو» کرد. «گذشته» در فرانسه نزدیک به یک میلیون نفر تماشاگر داشت.این کارگردان ایرانی ظاهرا قصد دارد پیش از سفر به اسپانیا و همکاری با آلمادوار، هفتمین فیلم سینمایی خود را در ایران کلید بزند و قرار است یکی از طرح‌های نوشته‌شده‌اش را به‌زودی در ایران جلو دوربین ببرد.

همکاری آلمادورا و فرهادی در یک فیلم درحالی صورت می‌گیرد که کارگردان اسپانیایی در متنی که در وب‌سایت ال دسئو منتشر کرده، ضمن شرح جزئیاتی در مورد وضعیت ساخت فیلم «سکوت»، به فرهادی نیز اشاره کرده است. او در مورد فرهادی چنین می‌نویسد:«یکی از روزها اصغر فرهادی به دیدن ما آمد. ما قبل از آن در سال ٢٠١١ از نظر نامزدشدن در جوایز بین‌الملل با هم سهیم بودیم و در بسیاری از موارد در یک فهرست قرار داشتیم. شرکت سونی‌کلاسیک نیز اقدام به توزیع فیلم‌هایمان کرد».
این کارگردان و تهیه‌کننده سپس به فیلم «جدایی نادر از سیمین» اشاره می‌کند: «جدایی یکی از مهم‌ترین‌های جایزه گلدن‌گلوب بود. این اتفاق‌ها باعث شد دوستی ما پیوند بخورد.»

آلمادوار در مورد فیلمی که قرار است با فرهادی بسازد، اضافه می‌کند: «فرهادی نوشتن پروژه بعدی خود را به پایان برده است و داستان این فیلم در اسپانیا اتفاق می‌افتد. او به محل فیلم‌برداری ما آمد تا در مورد فیلم صحبت کند».

فیلم فرهادی قرار است به صورت مشترک از سوی آلمادوار و یک تهیه‌کننده فرانسوی با عنوان «ممنتو» که تهیه‌کنندگی «گذشته» را نیز انجام داده بود، صورت بگیرد که آلمادوار هم به این موضوع اشاره کرده است: «درحال‌حاضر این تمایل هست که به صورت مشترک با تهیه کننده فرانسوی، تهیه فیلم را انجام دهیم».

این کارگردان در بخش پایانی نوشته‌‌اش، ضمن اظهار امیدواری از موفقیت در پروژه جدیدش با فرهادی، می‌نویسد:«من یکی از بزرگ‌ترین تحسین‌کنندگان سینمای فرهادی هستم. او یکی از معدود نویسندگان معاصر است که هنوز حرف‌هایی در مورد روابط خانوادگی برای گفتن دارد».

aftabir

مطلب پیشنهادی

عباس کیارستمی؛ آبروی سینمای ایران

کیارستمی در کنار ‘جنگل بدون برگ’ عکس: پوریا ماهرویان پوریا ماهرویان بی‌بی‌سی عباس کیارستمی٬ فیلمساز سرشناس …

http://www.20script.ir