صبحانه سالم بخوریداگر می خواهید تغذیه ی سالمی داشته باشید و یا لاغر شوید باید از صبحانه ی سالم شروع کنید. چون این وعده ی غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اما با این حال اکثر افراد یا اهمیتی به آن نمی دهند و یا اینکه از آن ور بام افتاده و مواد غذایی سنگین و پرکالری مصرف می کنند. اگر می خواهید یک صبحانه ی سالم میل کنید و در عین حال چاق نشوید از این مواد غذایی بپرهیزید.

غلات صبحانه ی شیرین

خیلی از مردم میل زیادی به خوردن غلات صبحانه ی آماده دارند. این غلات بسیار خوشمزه هستند اما در عین حال سرشار از قند بوده و ارزش غذایی بالایی ندارند. به همین دلیل حدود یک تا دو ساعت بعد از خوردنشان احساس گرسنگی خواهید کرد. این غلات سرشار از کربوهیدرات های ساده هستند که میزان قند خون را به سرعت بالا برده و با همان سرعت پایین می آورند.

بیسکوییت

اکثر بیسکوییت های مخصوص صبحانه که برخی از افراد برای صبحانه مصرف می کنند بسیار شیرین و در عین حال فاقد پروتئین و فیبرهای کافی هستند. اگر می خواهید تغذیه ی سالمی داشته باشید دور این قبیل خوراکی ها را خط قرمز بکشید.

آب میوه های صنعتی

حواستان باشد که در خصوص آب میوه های تازه صحبت نمی کنیم بلکه منظورمان آب میوه های صنعتی است؛ چون سرشار از قند هستند و این قند به سرعت جذب بدن می شود. این آب میوه ها مغذی نیستند و توصیه نمی شوند. یادتان باشد که مصرف آب میوه به تنهایی کافی نیست. باید پروتئین، فیبرها و کلسیم نیز در برنامه ی غذایی تان داشته باشید تا صبحانه ی کاملی میل کرده باشید.

کیک و انواع شیرینی جات

خیلی از افراد مصرف کیک، مافین و هر نوع شیرینی دیگر را راهی سریع و خوشمزه برای شروع صبح می دانند. اما واقعیت این است که انتخاب مناسبی نکرده اید. درست است که این خوراکی ها خوشمزه هستند و مصرف آن ها ساده است اما همین ها سرشار از قند بوده و فیبر و پروتئین و ویتامین ندارند. علاوه بر این میزان چربی که برای تهیه ی آن ها استفاده می شود زیاد است. حتماً می دانید که جذب همزمان میزان زیادی چربی و قند تناسب اندامتان را به خطر می اندازد.

سوسیس و کالباس و رفقا

یکی از بدترین انتخاب هایی که می توانید برای صبحانه داشته باشید گوشت های فراوری شده مانند سوسیس، کالباس، هات داگ و غیره است. چون این مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب اشباع شده هستند که دستگاه گوارش را به زحمت می اندازند. نتایج پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام شده است نشان می دهد که مصرف منظم سوسیس و کالباس برای صبحانه خطر بروز بیماری های قلبی را افزایش می دهند؛ پس گوشت های فراوری شده ممنوع!

شیرین کننده های مصنوعی

درست است که این قندهای مصنوعی کالری کمتری دارند اما با این حال برای سلامتی خیری نخواهند داشت. بهتر است از قندهای طبیعی مانند شکر سرخ، عسل، شربت افرا و غیره استفاده کنید. کافی است حواستان به میزان مصرف این قندهای طبیعی باشد و بدون افتادن در دام زیاده روی از طعم و خواص آن ها بهره ببرید.

نان سفید

نان های سفید مصرف زیادی دارند اما اگر می خواهید قند خون و وزنتان را کنترل کنید بهتر است از مصرف این نان ها بپرهیزید. چون میزان کربوهیدرات های موجود در آن ها بالا بوده و قند خون را به سرعت بالا می برند. بدتر اینکه این نان ها به طور موقت سیرتان می کنند و بعد از یک ساعت شما به دنبال ریزه خواری خواهید بود. توصیه می کنیم حتماً از نان های سبوس دار که حاوی فیبر و پروتئین هستند استفاده کنید.

مرباهای صنعتی

درست است که مرباها از میوه ها تهیه می شوند اما مرباهای صنعتی سرشار از قند هستند. در خصوص شکلات های صبحانه نیز همین طور است. این مواد، پرکالری هستند و اگر به دنبال تناسب اندام هستید نباید زیاد مصرف کنید. مرباها و شکلات صبحانه و غیره قند خون را بالا می برند اما انرژی لازم تا وقت ناهار را به بدن نمی دهند. اگر مربادوست هستید بهتر است خودتان در منزل نسبت به تهیه ی آن ها اقدام کنید. در این صورت بهتر می توانید میزان قند آن را کنترل کنید.

حرف آخر اینکه

حرف آخر اینکه صبحانه را بلافاصله بعد از بیدار شدن میل کنید. هر چه دیرتر صبحانه میل کنید گرسنگی تان بیشتر شده و بدون شک دیرتر سیر می شوید. یادتان باشد که یکی از اهداف صبحانه مصرف مواد غذایی مفید دارای پروتئین و فیبر کافی است تا مواد مغذی در طول روز را جذب کرده باشید. حواستان باشد که نیازی به حذف کلی چربی ها از وعده ی صبحانه نیست. اگر در هر وعده چربی دریافت نکنید بدون شک یک ساعت بعد احساس گرسنگی خواهید کرد.

aftabir.com