با بزرگترین هواپیماهای باری جهان آشنا شوید

77777

 شرکت های هوافضا در سراسر جهان هواپیماهایی با اندازه ای بزرگتر از حد معمول در سبد محصولات خود دارند که برای جابجایی محموله های عظیم مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین، این شرکت ها روی طرح هایی کار می کنند که می توانند به هواپیماها اجازه دهند حتی بارهای سنگین‌تری را حمل کنند. در ادامه با برخی از بزرگترین هواپیماهای باری جهان آشنا می شویم.

آنتونوف An-225 مریا

آشنایی با بزرگترین هواپیماهای باری جهان

احتمالا هواپیماهایی را دیده اید که برای جابجایی شاتل های فضایی بر پشت خود مورد استفاده قرار می گیرند. آنتونوف An-225 مریا بزرگترین آنها محسوب می شود. این هواپیما رکورد حمل سنگین‌ترین محموله واحد جهان به وزن 418,834 پوند (190 تن) و همچنین رکورد مجموع بار حمل شده هوایی به وزن 559,577 پوند (254 تن) را در اختیار دارد. تنها یک نمونه از این هواپیما در اواخر دهه 1980 توسط شوروی سابق در مکانی که امروز به عنوان کشور اکراین شناخته می شود، ساخته شده است.


بوئینگ 747 دریم‌لیفتر

آشنایی با بزرگترین هواپیماهای باری جهان

تعدادی از بزرگترین هواپیماهای باری جهان از انواع بوئینگ 747 هستند. بوئینگ 747-8 فرایتر نسخه باری مدل مسافربری 747-8 اینترکانتیننتال است که توانایی برخاستن از زمین با بیشینه وزن تقریبا 900 هزار پوند (408 تن) را دارد. طراحی بدنه ویژه دریم‌لیفتر این اجازه را به هواپیما می دهد تا بارهای بسیار بزرگ یا با طراحی غیرمعمول را حمل کند.


آئرو اسپیس‌لاین سوپر گاپی

آشنایی با بزرگترین هواپیماهای باری جهان

ناسا استفاده از هواپیما برای حمل و نقل فضاپیما و دیگر اشیا بزرگ را ترجیح می دهد و سوپر گاپی یکی از نمونه های قدیمی است که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد. نخستین مدل از این هواپیما در سال 1965 به پرواز در آمد و در ساخت آن از بدنه یک فروند بوئینگ C-97 استراتوفرایتر استفاده شد که با افزایش طول و یافتن شکلی بادکنکی برای حمل بارهای بزرگتر بهینه سازی شده بود. ناسا به تازگی از سوپر گاپی برای حمل فضاپیما اوریون استفاده کرده است.


آنتونوف An-124 کُندُر

آشنایی با بزرگترین هواپیماهای باری جهان

آنتونوف An-124 کُندُر توسط شوروی سابق تولید شده و بزرگترین هواپیمای نظامی جهان است. تصویری که مشاهده می کنید در سال 2004 گرفته شده و بارگیری یک DSRV توسط نیروی دریایی آمریکا برای اعزام به کره جنوبی را نشان می دهد. چهل فروند از این هواپیما در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند، اگرچه تعداد اندکی همچنان خدمات حمل و نقل هوایی برای ارتش روسیه را ارائه می کنند.


لاکهید C-5 گلکسی

آشنایی با بزرگترین هواپیماهای باری جهان

لاکهید C-5 گلکسی اندکی کوچکتر از آنتونوف An-124 کُندُر است و بزرگترین هواپیمای مورد استفاده توسط ارتش آمریکا محسوب می شود. با ظرفیت حمل بار تقریبا 240 هزار پوند (109 تن)، لاکهید C-5 گلکسی توانایی حمل دو تانک M1 آبرامز، 16 خودرو نظامی هاموی، و یا انواعی از وسایل نقلیه دیگر را دارد.


ایرباس A300-600ST بلوگا

آشنایی با بزرگترین هواپیماهای باری جهان

ایرباس بلوگا برای نخستین بار در سال 1995 معرفی شد تا جایگزین سوپر گاپی قدیمی شود. ایرباس نیازمند هواگردی بود که توانایی حمل قطعات بزرگ هواپیماهای دیگر را داشته باشد و نگهداری از سوپر گاپی دیگر برای این شرکت مقرون به صرفه نبود. سازمان هایی که از سوپر گاپی استفاده می کردند آن را با بلوگا جایگزین کردند و تنها استثنا در این زمینه ناسا محسوب می شود.


آنتونوف An-22 آنتی

آشنایی با بزرگترین هواپیماهای باری جهان

آنتونوف An-22 آنتی یکی دیگر از هواپیماهای تولید شوروی سابق و بزرگترین هواپیمای مجهز به موتور توربوپراپ در جهان است. این هواپیما هچنان در وضعیت عملیاتی قرار دارد و تعداد زیادی ماموریت های پشتیبانی نظامی را طی طول عمر تقریبا 50 ساله خود برای شوروی سابق و روسیه فعلی انجام داده است.


بوئینگ C-17 گلوب‌مستر III

آشنایی با بزرگترین هواپیماهای باری جهان

نخستین پرواز بوئینگ C-17 گلوب‌مستر III در سپتامبر 1991 انجام شد و بیش از 250 فروند از این هواپیما تولید شده است. بوئینگ C-17 گلوب‌مستر III اسب بارکش اصلی ارتش آمریکا محسوب می شود که توانایی جابجایی سربازان و بار، انجام ترابری هوایی و عملیات های تخلیه پزشکی و پرواز درمسیرهای بارریزی در سراسر جهان را دارد.


ایرباس A400M اطلس

آشنایی با بزرگترین هواپیماهای باری جهان

ایرباس A400M اطلس به عنوان یک پروژه بین المللی شکل گرفت و در خدمت کشورهای اروپایی از جمله آلمان، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و ترکیه قرار دارد. نخستین پرواز این هواپیما در سال 2009 انجام شد و در ساخت بدنه آن از مواد کامپوزیت مدرن استفاده شده است. موتورهای توربوپراپ ایرباس A400M اطلس برای بیشینه بهره‌وری سوخت و هزینه های عملیاتی پایین طراحی شده اند. این هواپیما ظرفیت حمل بار 74 هزار پوندی (33.5 تن) را دارد.


لاکهید مارتین C-130J سوپر هرکولس

آشنایی با بزرگترین هواپیماهای باری جهان

لاکهید مارتین C-130J سوپر هرکولس جدیدترین عضو خانواده هرکولس است که از سال 1954 با معرفی C-130 هرکولس در خط تولید قرار دارند. از آن زمان تاکنون این هواپیمای توانمند بروزرسانی های مختلف را تجربه کرده و همچنان یکی از مطمئن‌ترین هواپیماهای باری و ترابری جهان محسوب می شود.


کاوازاکی C-2

آشنایی با بزرگترین هواپیماهای باری جهان

هواپیمای باری کاوازاکی C-2 که توسط شرکت صنایع سنگین کاوازاکی تولید شده است همچنان در مرحله توسعه و پرواز آزمایشی قرار دارد. قرار بود این هواپیما در سال 2014 وارد خط تولید شود تا جایگزین کاوازاکی C-1 شود که توسط نیروی هوایی دفاع از خود ژاپن (JASDF) مورد استفاده قرار می گیرد. با ظرفیت حمل بار تقریبا 83 هزار پوندی (37.6 تن)، کاوازاکی C-2 قادر است بیش از سه برابر وزن C-1 را جابجا کند.

Check Also

دموی فناوری جدیدی به نام هولوپورتیشن

با مرور امکانات ارتباطی کنونی ما، فراگیر شدن اینترنت و سرویس‌های پیامرسانی، گاهی نقبی به …