اینهم یک وسترن ایرانی بدون هفت تیر کشی!

کامبیز دیرباز گفت: در سریال‌های تلویزیون به شدت شاهد عدم حضور قهرمان هستیم،در صورتیکه نیاز اصلی سریال سازی است. ما در ساخت سریال میکائیل تمام تلاشمان بر این بوده تا بتوانیم نیاز قهرمان‌سازی در تلویزیون را پاسخگو باشیم.

«کامبیز دیرباز» بازیگر اصلی سریال «میکائیل» درباره حضورش در این نقش گفت: میکائیل با اینکه به اصطلاح خیلی قلدر است، اما در زندگی شخصی یک تنهایی و غربتی دارد که از زمانی که پدر و مادرش را از دست داده همراهش بوده و من برای ایفای چنین نقشی فقط به متن قوی و بدون ایراد سعید نعمت اله بسنده کردم.

یک آموزشگاه سینمایی در رشت تاسیس کردم و به عبارتی در آنجا بیشتر مشغول شدم و به همین خاطر حدود دو سال خواسته یا ناخواسته از فضای تهران دور شدم.

وی ادامه داد: سعید نعمت اله هم پلان به پلان در کنار ما حضور داشت و با مشورت‌هایش ما را کمک می‌کرد. ایشان حساسیت و وسواس خاصی روی متن‌ها و هم چنین ادای دیالوگ‌هایشان دارند که تمام اینها را حین دورخوانی‌ها تمرین می‌کردیم تا به موردی که مدنظر ایشان بود برسیم.

بازیگر سریال «در چشم باد» افزود: در هر حال همه افرادی که به صورت روزانه در اطرافمان می‌بینیم همگی خاکستری هستند، نه خشن مطلق و نه احساساتی مطلق‌اند و میکائیل هم از این قاعده مستثنی نیست. در عین حال که در محیط کاری خود بسیار خشن است، اما در زندگی شخصی به شدت احساساتی است و شرایط او را به سمتی می‌برد که اینگونه باشد.

وی افزود: بعد از سریال «نابرده رنج» که به شدت هم مورد استقبال مردم قرار گرفت، مدتی در تلویزیون حضور پیدا نکردم. آن هم به این دلیل بود که دوست نداشتم به هر قیمتی روی آنتن تلویزیون باشم و تن به هر پیشنهادی بدهم تا مردم مرا ببینند. یک آموزشگاه سینمایی در رشت تاسیس کردم و به عبارتی در آنجا بیشتر مشغول شدم و به همین خاطر حدود دو سال خواسته یا ناخواسته از فضای تهران دور شدم.

کامبیز دیرباز: «میکائیل» یک وسترن ایرانی است
این بازیگر در همین زمینه گفت: در همین حین با تغییر در مدیریت وزارت ارشاد به قول خیلی از دوستانی که در سینما کار می‌کنند، فرصت خوبی برای حضور در آثار سینمایی بود، اما باز هم این فرصت پیش نیامد و در فیلمی حضور پیدا نکردم.حدود یک سال و نیم با اینکه پیشنهادهای بسیاری داشتم، در سینما هم کار نکردم تا حضورم در فیلم «به نام پدر» ابراهیم حاتمی کیا.

دیرباز از حضورش در سریال میکائیل و اولین همکاری با سیروس مقدم گفت: نام سیروس مقدم و سعید نعمت اله و حمایت‌های پخش شبکه یک از لحاظ ساعت پخش از همان ابتدا می‌توانست امید دیده شدن این سریال را به هر بازیگری بدهد. معتقدم هیچ چیز آنهم برای من بهتر از این نبود که بعد از سه و نیم سال کار نکردن با سریالی به کارگردانی سیروس مقدم و برای بهترین زمان پخش از شبکه یک به تلویزیون بازگشتم.

بازیگر سریال «تب سرد» افزود: همه ما بازیگران برای دیده شدن کار می‌کنیم و حتی کارهایی که بازی می‌کنیم و دیده نمی‌شوند را نیز به امید دیدن شدن بازی می‌کنیم. اما همکاری با برخی از افراد در حقیقت یک گارانتی دارد و شما مطمئن هستید با بازی در کارهای این دست افراد و تلاش خودتان حتما دیده خواهید شد که سیروس مقدم از آن دسته افراد است که همیشه برای بازیگرانش گارانتی مطمئنی را ضمانت می‌کند.

وی ادامه داد: در این سالها در سریال‌های تلویزیون به شدت شاهد عدم حضور قهرمان هستیم که بسیاری از افراد به این موضوع زیاد اهمیت نمی‌دهند در صورتیکه نیاز اصلی سریال سازی است. ما در ساخت سریال میکائیل تمام تلاشمان بر این بوده تا بتوانیم نیاز قهرمان‌سازی در تلویزیون را پاسخگو باشیم.

ما در ساخت سریال میکائیل تمام تلاشمان بر این بوده تا بتوانیم نیاز قهرمان‌سازی در تلویزیون را پاسخگو باشیم.

این بازیگر سفر دوربین مقدم به خارج از تهران را امری تحسین شده قلمداد کرد و افزود: در خلال ضبط سریال به این دلیل که بخشی از امکانات در قشم مهیا نشد، قرار بر این شد تا یک بخشی از لوکیشن‌های مربوط به قشم را در تهران ضبط کنیم. من نیز در این باره اصلا موافق نبودم و دوست داشتم تا در همان جغرافیایی که سعید نعمت اله در قصه‌اش ترسیم کرده این قصه را جلوی دوربین ببریم، اما خب در برهه‌ای از زمان این امکان برایمان فراهم نشد.

کامبیز دیرباز: «میکائیل» یک وسترن ایرانی است
بازیگر سریال «نابرده رنج» افزود: قصه «میکائیل» به شدت شبیه به کارهای وسترن است و به عقیده من یک وسترن ایرانی است که تا به حال در سینما و تلویزیون شبیه آن را ندیده‌ایم. تلفیق دریا و بیابانی که در کنار هم دیده می‌شود نیز یک فضای وسترن ایرانی را برای مخاطب به تصویر کشیده است.

دیرباز با اشاره به کم کار بودنش در این سالها اضافه کرد: شاید خیلی‌ها بر این باور باشند که هزینه زندگیم از طریق دیگری تامین می‌شود که کمتر بازیگری می‌کنم، اما اینطور نیست و اصلا پولدار نیستم و به کار هم احتیاج زیادی دارم، اما همیشه معتقدم که انسان با مدیریتی درست می‌تواند از عهده هزینه‌های زندگی‌اش برآید. یکی از دلایلی که باعث شده در نگهداری از آموزشگاه مصمم‌تر باشم همین ترس از آینده است و دوست دارم که به عبارتی حرفه دیگری که با بازیگری‌ام نیز مرتبط است را در کنارش داشته باشم و با اینکه آموزشگاه درآمد کمتری نسبت به رستوران و کافی شاپ دارد، هیچ گاه فکر نکردم که با هیچ مکان دیگری عوضش کنم.

وی ادامه داد: از نبودن و کم کار بودنم در حوزه تصویر نمی‌ترسیدم، بلکه بیش از این نگران فراموش شدن بودم. موضوعی که الان برای خیلی از بازیگران پیشکسوت ما رخ داده است. در خقیقت باید بگویم زمانیکه می‌بینم بزرگان سینما و تلویزیون که روزی در این حوزه می‌درخشیدند و راه را برای من و امثال من باز کرده‌اند، در حال حاضر خانه نشین شده‌اند و پیشنهاد کاری‌شان محدود می شود به حضور تک سکانسی در فیلم و سریال‌ها خیلی دلم می گیرد و در مورد خودم هم بیشتر نگران سرنوشتی هستم که در آینده در انتظارم هست.

کامبیز دیرباز: «میکائیل» یک وسترن ایرانی است
این بازیگر ادامه داد: همیشه برای اینکه نقشی را انتخاب کنم، می‌بایست نقشم را دوست داشته باشم و بتوانم با آن ارتباط خوبی برقرار کنم. خودم را در وهله اول جای مخاطب گذاشته و بعد در همان جایگاه اگر به عنوان مخاطب از حضورم در نقش پیشنهادی لذت بردم، بلافاصله ایفایش را قبول می‌کنم، اما در این بین در کنار کارگردان و کل گروه، حسی که به آن اشاره کردم برایم اولویت دوچندانی دارد.

Check Also

این مجری تلویزیون و “معلم اخلاق”، متهم است که برای برقراری ارتباط با خانم‌ها، به آن‌ها قرص خواب‌آور می‌داده است/ نیویورک تایمز منتشر کرد

انتشار یک سند جدید علیه بیل کازبی نشان می‌دهد کمدین و بازیگر آمریکایی که زمانی …